• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Młodzi kierowcy mają gdzie się wyszaleć. Torów nie brakuje

mJ
2 sierpnia 2023, godz. 14:00 
Opinie (95)
Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje. Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje.

Czy w Polsce brakuje torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, aby nie musieli tego robić na publicznych drogach? Nie, w całym kraju naliczyliśmy ich 17. Jeden z nich znajduje się nieopodal Trójmiasta. Co zatem jest problemem?350 zł za wynajęcie profesjonalnego toru na wyłączność na 1 godz. to:

Torów nie brakujeJeszcze na moment wracamy do tragicznego w skutkach wypadku Renault Megane R.S. w Krakowie, o którym mówiła cała Polska, a w którym niestety zginęły cztery młode osoby. Po tego typu tragediach zawsze padają te same słowa: w Polsce brakuje torów, a młodzi kierowcy nie mają się gdzie wyszaleć, więc robią to na drogach publicznych. Doprawdy? Może kilka, kilkanaście lat temu te słowa miałyby sens, ale dziś w Polsce mamy blisko 20 torów do dyspozycji kierowców.

Tory w Polsce: Autodrom Pomorze, Autodrom Jastrząb, Autodrom Słomczyn, Moto Park Toruń, Moto Park Kraków, Moto Park Koszalin, Moto Park Ułęż, Silesia Ring, Tor Wschodzący Białystok, Tor Modlin, Tor Łódź, Tor Krzywa, Tor Kielce, Tor Bednary, Tor Olsztyn, Tor Wrocław-Oleśnica i homologowany FIA Tor Poznań. Jak widać - jest w czym wybierać.

Najbliżej Trójmiasta znajduje się oddalony o 27 km od Gdańska Autodrom Pomorze w Pszczółkach. Obiekt został oddany do użytku niemal równe 8 lat temu.

Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje. Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje.

Problemem są raczej... pieniądzePrzeszkodą niestety nie jest brak obiektów, a raczej ceny wynajmu toru, które dla wielu nieopierzonych kierowców mogą stanowić barierę nie do przeskoczenia.

Z jednej strony młodym kierowcom bez finansowego zaplecza i wsparcia nie jest łatwo uzbierać kilka tysięcy złotych na swój pierwszy, długo wyczekiwany samochód warty 2-3 tys. zł.

Jednak z drugiej strony, 350 zł za godzinę jazdy po zabezpieczonym, zamkniętym torze nie jest wygórowaną ceną. Pamiętajmy, że taki trening może zaprocentować na przyszłość. To poniekąd inwestycja. Dziś 350 zł młodzi ludzie wydają na spodnie jeansowe czy perfumy.

- 350 zł za godzinny trening własnym autem po torze w warunkach bezpiecznych bezsprzecznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. To kwota, którą inwestujemy w siebie, w swoje umiejętności, a tym samym w ochronę własnego zdrowia i życia - tłumaczy Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.
To nie młodzi kierowcy są najgorsi? To nie młodzi kierowcy są najgorsi?

Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje. Torów, na których młodzi kierowcy mogą się wyszaleć, nie brakuje.

Ile kosztuje jazda na Autodromie Pomorze?Jeśli chcecie wjechać własnym autem na kilometrową nitkę toru w Pszczółkach - będziecie musieli przeznaczyć na to - jak już wspomnieliśmy - 350 zł. To kwota za 1 godz. wynajmu toru na wyłączność dla jednego auta z kierowcą (w kabinie może znajdować się jeden pełnoletni pasażer). Jako że w jednym czasie na torze mogą przebywać maksymalnie dwa samochody - można dokonać rezerwacji podwójnej. Wówczas koszt na jedno auto będzie bardziej opłacalny, bo wyniesie 250 zł. Łącznie 500 zł za godzinę jazdy dla dwóch aut.

Pamiętajmy, że wynajem toru wiąże się z kosztami dla zarządcy, m.in. samą eksploatacją obiektu, obsługą, czyszczeniem, a niekiedy stosowaniem środków typu sorbent, do blokowania i neutralizowania wycieków z pojazdów.Obowiązują zasadyNależy pamiętać o kilku zasadach. Na Autodrom Pomorze koniecznie zabierzcie ze sobą prawo jazdy i OC auta. Nie wystarczy kopia lub zdjęcie dokumentu. Niezbędny jest oryginał lub okazanie dokumentów w aplikacji mObywatel. Pamiętajcie również, że wasz pojazd musi być sprawny technicznie.

W trakcie jazdy po torze:
 • pojazd porusza się z włączonymi światłami mijania (o ile je posiada),
 • z zamkniętymi szybami bocznymi i szyberdachem (o ile jest wyposażony w otwierany dach),
 • światła do jazdy dziennej dopuszczalne są tylko w czasie od świtu do zmierzchu w czasie normalnej przejrzystości powietrza,
 • pojazd musi być wyposażony w gaśnicę,
 • nie dopuszcza się używania opon z kolcami, a w pojazdach bez klatek bezpieczeństwa opon typu full slick,
 • kierujący pojazdem i pasażer zobowiązani są do jazdy na przednich fotelach pojazdu w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a w pojazdach wyposażonych w klatki bezpieczeństwa w kaskach (z homologacją drogową).

Rezerwacji terminu dokonuje się poprzez kontakt z biurem obsługi Autodromu Pomorze pod nr. tel. 514 059 522.

Inną opcją wynajmu toru jest udział w tzw. Quick Race - tu możesz wynająć tor na tych samych zasadach, ale na 30 min (1 auto - 175 zł, 2 auta - 260 zł). Różnica polega na tym, że terminy wynajmu są już odgórnie ustalone, a voucher na korzystanie z toru kupuje się w e-sklepie.

Orlen zorganizował akademię bezpiecznej jazdy dla kierowców z Trójmiasta Orlen zorganizował akademię bezpiecznej jazdy dla kierowców z Trójmiasta
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogólnopolski Zlot Mercedesów Rumia 2024

zlot

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Parada MINI Rodziny

parada

Sprawdź się

Sprawdź się

ODTJ Autodrom Pomorze zlokalizowany jest w:

 

Najczęściej czytane