Wiadomości

Myjnia, wulkanizator, mechanik - czy kierowca może odwiedzać te miejsca?

Czy za mycie auta w myjni można otrzymać mandat? Odpowiedź jest prosta: tak.
Czy za mycie auta w myjni można otrzymać mandat? Odpowiedź jest prosta: tak. fot. Łukasz Unterschuetz / Trojmiasto.pl

Dożyliśmy czasów, w których kierowcy muszą głowić się, czy mogą umyć samochód w myjni, wymienić opony u wulkanizatora czy naprawić auto u mechanika, nie narażając się na mandat.Mandat w wysokości 500 zł za mycie auta w myjni to:

kompletny absurd, nie powinno się karać kierowców za korzystanie z myjni 85%
zbyt wysoka kara, powinna być nieco mniejsza 4%
kara adekwatna, jeśli jest zakaz to trzeba się do niego stosować 7%
kara zbyt niska, mandaty powinny być liczone w tysiącach złotych 4%
zakończona Łącznie głosów: 997
Aktualizacja, godz. 21:46

W godzinach popołudniowych Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie. Jak poinformowały branżowe organizacje, po ich interwencji resort dał zielone światło na zmianę ogumienia w przypadku osób, które korzystają z aut w celach służbowych czy też do zaspokajania codziennych potrzeb.Czy można myć samochód w myjni?Odpowiedź brzmi: nie. Lista obostrzeń nałożonych przez rząd jest coraz dłuższa. Znalazł się na niej zapisek mówiący o możliwości wychodzenia z domu jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Co kryje się pod tym terminem? Na pewno nie mycie samochodu. Wyjątkowe sytuacje tyczą się m.in. wyjścia do pracy, wizyty u lekarza, pójścia do apteki, zrobienia zakupów czy spacer z psem.

Mycie auta oczywiście w żaden sposób nie wpisuje się w sytuację wyjątkową. Choć pewnie niektórzy motomaniacy powiedzą, że zawsze po okresie zimowym odwiedzają myjnie, aby skrupulatnie wypłukać zakamarki swojego auta z zalegającej chemii. Ten pretekst może jednak nie przekonać policjantów wypisujących mandat, bo w tym roku... zimy nie było.

Kilka dni temu internet obiegła informacja o kierowcach, którzy za skorzystanie z jednej z olsztyńskich myjni otrzymali mandaty w wysokości 500 zł. Więcej szczęścia mieli kierowcy czekający w kolejce - zostali jedynie pouczeni. To nie jest żart.

Owszem, policjanci mogą wlepić mandat w wysokości nawet do 500 zł za korzystanie z myjni, ale zrobią to prawdopodobnie wyłącznie w przypadku, gdy uznają, że mycie auta w danym momencie nie było niezbędne. Przykładowo, jeśli ktoś z nudów postanowi wymuskać lakier swojego auta.

A co z wymianą opon?Kwiecień to świetny czas na wymianę ogumienia. Czy w obecnej sytuacji kierowcy mogą odwiedzać punkty wulkanizacyjne?
Kwiecień to świetny czas na wymianę ogumienia. Czy w obecnej sytuacji kierowcy mogą odwiedzać punkty wulkanizacyjne? fot. Dmitry Kalinovsky / 123rf.com
Kwiecień to czas oblężenia serwisów wulkanizacyjnych. Tegoroczny kwiecień - z oczywistych powodów - jest zupełnie inny. Przed punktami wulkanizacyjnymi nie ustawiają się kolejki kierowców, większość z nich zmianę "zimówek" na opony letnie odroczyła do czasu powrotu życia do normalności.

Czy decydując się zatem na zmianę opon przy nałożonych obostrzeniach narażamy się na mandat? Jest to mało prawdopodobne, ale tak, otrzymanie mandatu jest możliwe. Może się tak zdarzyć, gdy przed serwisem wulkanizacyjnym np. ustawi się długa kolejka oczekujących. Albo gdy patrol policji uzna, że wymiana opon - podobnie jak w przypadku myjni - nie była czynnością niezbędną. Możemy być pewni, że funkcjonariusze nie wlepią mandatu, za wymianę np. pękniętej opony. O dziwo, sezonowa zmiana ogumienia zalicza się do kategorii tych nie niezbędnych.

Adwokat: nie przyjąłbym mandatu za wymianę oponCo na to policja?Każda sytuacja, w której wystawiany jest mandat dla kierowcy, podlega indywidualnej ocenie patrolu policji. To policjanci decydują, czy dane zdarzenie można zakwalifikować do wystawienia mandatu.

- Obecna sytuacja nie jest łatwa dla nas wszystkich, jednak tylko przestrzeganie nałożonych obostrzeń może spowodować zahamowanie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mieszkańcy Pomorza to rozumieją i są bardzo zdyscyplinowani, za co bardzo im dziękujemy. Mimo wszystko nasze patrole są niezbędne, gdyż codziennie znajduje się kilka bądź kilkanaście osób, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i narażają zdrowie oraz życie nas wszystkich. Za każdym razem, gdy pomyślimy, że chcielibyśmy wyjść z domu czy wyjechać - zastanówmy się, czy jest to niezbędne do życia, a pewnie okaże się, że sprawę tę można przełożyć na później. Sytuacja się zmienia, śledźmy przepisy na stronach rządowych - wyjaśnia podinsp. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

Usługa door-to-door bez wychodzenia z domuPamiętajmy, że nie trzeba osobiście odstawiać samochodu do wulkanizatora czy mechanika. Wiele trójmiejskich firm motoryzacyjnych oferuje usługę door-to-door, która polega na odbiorze auta spod domu klienta, a po wykonanej naprawie czy wymianie opon, samochód zostanie odstawiony w to samo miejsce.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjePunkty wymiany opon w Trójmieście


Warsztaty samochodowe w Trójmieście

Opinie (108) ponad 10 zablokowanych

 • Jak policja uzna 'że to było niezbędne' (7)

  To znaczy że jak moje auto zamieni sie w tampon błotny to wtedy uzna ? Kto daje tym typkom prawo do decydowania co uzna a czego nie ? Powinno byc powiedziane można czy nie można i kropka.

  • 142 2

  • Policja nie jest od interpretacji prawa (3)

   Policja nie jest od interpretacji prawa, więc co to ma znaczyć "jeśli policja uzna"?
   Jedna z wymaganych przez Konstytucję RP zasad prawidłowej legislacji to zasada okresloności prawa. W skrócie: prawo powinno być jednoznaczne i nie pozostawiać swobody interpretacyjnej.
   A jeśli ktoś jest upoważniony do interpretacji prawa to sąd a nie policjant!

   • 40 1

   • Podobnie jak w artykułach na portalu, raz mówią że mozna myc, raz nie można. (1)

    Jak to wszystko się skończy to zaczną się kolejki na myjniach bo wszyscy co chcieli umyc auto rusza i wtedy będzie artykuł "spore kolejki na myjniach".

    • 12 0

    • Ha ha dobre - spore kolejki na myjniach

     Znając redaktorów z tego portalu to zgadłeś , taki news będzie na 100% , trzeba zaraz dodać że pojawią się całkiem przypadkiem nazwy i adresy tych myjni he he

     • 2 0

   • nie przypomniam sobie, żeby rząd wprowadził stan wyjątkowy, a tylko w taki sposób można

    tymczasowo znieść artykuł Konstytucji mówiący o wolności poruszania się. Poza tym nie myję, tylko dezynfekuję samochód. Poza tym samochód nie może być brudny bo za to grozi mandat. Poza tym tablice muszą być czytelne. Poza tym rozporządzenie nie znosi przepisów Konstytucji. Poza tym, na necie są filmiki, jak Policja sama myje samochody na takich myjniach. Zwyczajna nadgorliwość. Inna sprawa, że wszystko zaczęło się 1 kwietnia od artykułu w necie i nie wiem czy ktoś sobie nie zrobił Prima Aprillis, a reszta podchwyciła nie rozumiejąc że to żart.

    • 19 1

  • pozamykac (1)

   ja jak nie umyje auta raz w tygodniu to się trzęsę, a jak jest zakaz mycia to wszystkie myjnie powinny być zamknięte, wizyta w kościele tez nie jest wyjątkową sytuacją i wierni powinni dostawać mandaty?? wyjątkową sytuacją jest wyjście po zakupy do biedry? a jak pójdę po śledzika i 0,5 wódki to tez powinienem dostać mandat bo te produkty nie są niezbędne do życia, w każdym sklepie powinien pełnić warte policjant, i jak ktoś kupi cos zbędnego to mandacik 500 zł

   • 14 0

   • Mam rozwiązanie. Przy każdym stanowisku powinna być taca na ofiarę.

    Wówczas to przed myciem wrzucasz na tacę 20% tego co na mycie i wszystko w porządku. Całość datków potem idzie do mnie, dzięki czemu uzyskujesz ochronę przed wirusem (najlepszą na świecie) i dodatkowo wstęp do nieba (do raju). Same zalety.

    • 4 1

  • Od policji nie ma co wymagać inteligencji

   Oni są od tego aby być posłusznym swojemu panu , inaczej kaganiec im założy...niestety ale straciłem szacunek do tej instytucji...dojdzie na jesień do tego że na meczach piłki nożnej znowu zaczną się spiewy ..białe kaski robią..itd ...

   • 2 0

 • Może - wystawianie mandatów za mycie nie ma podstaw prawnych (7)

  nie przyjmować, kierować sprawę do sądu. Nie dajcie się wyzyskiwać.

  • 110 7

  • Trzeba żyć normalnie (3)

   nie można ślepo przestrzegać wszystkich nakazów/zakazów (formalnie tylko zaleceń) jakiegoś pajaca z Warszawy. Zachowujcie podstawowe środki bezpieczeństwa i żyjcie normalnie, wychodźcie na spacery, jedźcie na myjnię, zróbcie sobie grilla w ogrodzie. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Nie dajmy się zwariować.

   • 79 5

   • A za miesiąc albo dwa dalej będziemy z zakazami (2)

    Włosi dawno wyjdą z zakazów ale Polacy dumnie broniąc swojej dumy i honoru dalej w bagnie. Postaw się a zastaw się. Najważniejsze są ambicje. Mądry zrozumie że to dla dobra nas wszystkich. Niemądry będzie miał dumę! Tam gdzie nie jest potrzebna! Byłem kozakiem i nie dalem się władzy! Co tam że gospodarka padła i ludzie umierali....

    • 2 20

    • Jest wyjscie: zamknac myjnie i warsztaty, ale co, oj, ale przeciez wtedy podatki nie wplyna na konto Panstwa..

     • 4 1

    • Od razu pomyślałem, że ktoś odpiszę coś o Włoszech

     Bez kitu wiedziałem. Pewnie trol...

     • 6 0

  • Rozumiem że jak polegnę (2)

   To ty zapłacisz? Daj namiary. Ja wolę nie ryzykować. Opony owszem ale z myjka sobie poczekam. Szyba czysta, lusterka też a karoseria nie jest potrzebna do niczego. Może być zakurzona...

   • 2 10

   • ciekawe, czy jak dostaniesz mandat za brudne światła i utytłaną niewidoczną tablicę (1)

    to też będziesz popierał ten faszystowski zakaz?

    • 12 3

    • To se przetrzyj ścierką i przestań wypisywać głupoty.

     • 2 6

 • Sami sobie przeczycie (1)

  Wczoraj zadaliście prawnikowi pytanie czy w obecnej sytuacji mycie samochodu na myjni jest karane i odpowiedź brzmiała: nie jest. Powiem Wam jeszcze coś od siebie - jak nie umyję samochodu to Policja może mi dać mandat za jazdę brudnym samochodem, więc za mycie nie może mi dać mandatu - bo dwa przepisy prawne nie mogą się wykluczać. Obecnie legalnie mogę jeździć samochodem, myjnie mogą działać skoro mycie samochodu ma wpływ na bezpieczeństwo to mogę go myć.

  • 98 0

  • Bzdura. To czy twój samochod jest czysty czy brudny nie wplywa na bezpieczeństwo. A szyby ,światla i tablicę

   to możesz sam se przetrzeć.

   • 0 7

 • Wyjście do pracy czy po zakupy to sytuacja wyjątkowa. Chyba komuś się zupełnie we łbach poprzewracało. Brak możliwości wyjścia do roboty czy praca zdalna to sytuacja wyjątkowa.

  • 48 1

 • Moze. Myjesz sam. Wulkanizator kola robi sam a ty na zewnatrz czekasz. Tak samo mechanik. W czym problem? To juz predzej spozywczaki powinny byc zamkniete idac tym tokiem...

  • 75 1

 • Kierowca może robić dokładnie to samo, co robił przed wirusową histerią.
  Do zaleceń można i nalezy się stosować chocby ze wzgledu na społeczne wspołzycie ale niestosowanie się nie może być w jakikolwiek sposób karane i to jest klucz.

  • 41 1

 • (2)

  wymiana opon nie zalecana? to polecam pojeździć na zimówkach przy 20 stopniach w cieniu

  • 49 4

  • 20 stopni w cieniu? (1)

   To chyba jeszcze trochę....

   • 1 9

   • Wczoraj było 18 w cieniu.

    • 11 0

 • (3)

  Niech mnie w pomke pocałują, wczoraj wieczorem umyłem auto, i obok mnie gościu podjechał i też był. Na szczęście nie zaraziłem się pianą.

  • 46 7

  • (2)

   Też wczoraj wracając z pracy podjechałem na myjnię: byłem jedyny. Zaskoczył mnie brak rękawiczek jednorazowych gdy wszyscy macają lance i wciskają przyciski, to błąd.

   • 9 4

   • (1)

    Wez sobie spryskiwacz z płynem dezynfekującym do auta i pryskaj łapki po każdym powrocie do auta proste.

    • 11 0

    • Albo ubierz OP-1 to będziesz szczelnie zabezpieczony, ewentualnie wodery wędkarskie takie po pachy i możesz sie chlapać do woli.

     • 1 0

 • Skoro (1)

  myjnie i wulkanizacje są otwarte i pracują to znaczy że można z nich korzystać. Proste.

  • 64 2

  • własnie

   w takiej sytuacji powinni pozamykać i płacić postojowe, pracownik powie jestem w pracy to mi szefie plać

   • 12 0

 • Państwo policyjne. (2)

  Jak władza w swej bezmyślności zabroni oddychać to policja będzie nas pilnowała byśmy się wszyscy podusili?

  • 27 4

  • Jest taka piękna władza w Szwecji (1)

   Przykład takiej pięknej dawali tacy jak ty parę dni temu. Dziś? Stwierdzili że jest źle i szykują się do zakazów. Inteligentny zrozumiał wcześniej. Głupi musiał się przejechać...

   • 1 6

   • Przejedziemy się jak zacznie się fala samobójstw z powodu gigantycznego kryzysu.

    Wtedy zaczną ginąć młodzi a nie starzy i schorowani.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

VW Crafter to: