• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy schemat tablic rejestracyjnych w Gdańsku

Tablice z polską flagą były wydawane od 2000 r. Sześć lat później zastąpiono ją symbolem Unii Europejskiej. Na zdjęciu tablice odnalezione przez czytelnika po jednej z ulew.
Tablice z polską flagą były wydawane od 2000 r. Sześć lat później zastąpiono ją symbolem Unii Europejskiej. Na zdjęciu tablice odnalezione przez czytelnika po jednej z ulew. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Od ponad miesiąca kierowcy rejestrujący samochód w Gdańsku otrzymują numery nieco inne niż dotychczas. Tablice nadal rozpoczynają się od liter GD, ale inaczej wygląda kombinacja pięciu kolejnych znaków. Zamiast trzech cyfr i dwóch liter, np. 111XX, jest obecnie cyfra, litera i trzy cyfry, np. 1X111.Ile lat ma twój samochód?

Zobacz wyniki (4133)
Wzór obecnie obowiązujących w naszym kraju tablic rejestracyjnych, czyli białych z czarnymi znakami, jest wydawany kierowcom od 1 maja 2000 r. Zastąpił on wówczas czarne tablice z białymi znakami, wydawane w latach 1976-2000.

Pretekstem do wprowadzenia nowych tablic była reforma podziału administracyjnego Polski z 1999 r., kiedy to zmniejszono liczbę województw z 49 do 16 oraz wprowadzono dwa dodatkowe szczeble samorządu: powiaty i samorządowe województwa.

Na przestrzeni lat wygląd tablic był kilkukrotnie modyfikowany. Większość z nich była praktycznie niezauważalna dla przeciętnego kierowcy, z jednym wyjątkiem. Chodzi o ujednolicenie naszych tablic ze wzorem stosowanym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska flaga została zastąpiona unijnym symbolem, czyli okręgiem złożonym z dwunastu złotych gwiazd. Takie tablice są wydawane od 1 maja 2006 r.

Wyczerpał się już trzeci schematZasady zapisu numerów rejestracyjnych stanowią, że pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera to oznaczenie województwa, a jedna albo dwie kolejne oznaczenie powiatu. Co do zasady, jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu albo dzielnica Warszawy, zaś jeżeli dwie, to powiat ziemski. Zgodnie z tymi zasadami rejestrowane w Gdańsku pojazdy mają numery rozpoczynające się od liter GD.

Czytaj również: Tablica rejestracyjna na stałe przypisana do pojazdu?

Na początku kombinacja pięciu znaków po wspomnianych literach to ciąg cyfr od 00001 do 99999. Po ich wyczerpaniu była to kombinacja czterech cyfr i następującej po nich litery, czyli od 0001A do 9999Z. Gdy i ta kombinacja została wyczerpana, kierowcom wydawano numery według schematu trzy cyfry i dwie litery, czyli od 001AA do 999ZZ. Nasz czytelnik zwrócił uwagę, że pod koniec ubiegłego roku również i ten schemat był na wyczerpaniu.

- Czy w Gdańsku kończą się tablice rejestracyjne z początkiem GD? Została tylko ostatnia seria z końcówką od ZA do ZZ. Ciekaw jestem, czy jest jeszcze jakaś kombinacja, czy będzie nowy początek? Na przykład GN albo GK? - zastanawiał się pan Marcin.

Zmiany wyróżnika miasta nie będzieUrzędnicy potwierdzili, że od niedawna są wydawane tablice z nową kombinacją. Taką samą, jaka jest stosowana w innych dużych miastach, w których wcześniej niż w Gdańsku skończyły się tablice zakończone dwie literami.

- Nie zmienia się wyróżnik Gdańska jako miasta na prawach powiatu. Nadal pozostaje wyróżnik GD. Od ponad miesiąca wydawane są tablice w schemacie: GD, cyfra, litera i trzy cyfry, np. GD 1A111. W takim schemacie są zresztą wydawane tablice rejestracyjne w większości dużych miast na prawach powiatu, np. w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu - informuje Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (199)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochów
zlot
maj 28
sobota, g. 09:00 - 12:00
Sopot, Sopocki Rynek
Wstęp wolny
Street Meeting Poland 2022
zlot
cze 11
sobota, g. 15:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
30 zł
Kup bilet
Baltic Truck Festival 2022
zlot
cze 24-26
piątek - niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Type R to sportowa odmiana:

 

Najczęściej czytane