• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od 31 stycznia zmiana tablic nie będzie obowiązkowa

Już niebawem nie będziesz musiał(a) zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu.
Już niebawem nie będziesz musiał(a) zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla zmotoryzowanych. Od 31 stycznia 2022 roku nie będzie konieczności zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu. Będzie można także czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.Czy po 31 stycznia skorzystasz z możliwości zachowania tablic po zakupie używanego auta?

Zobacz wyniki (1147)
Temat możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych poruszyliśmy w ubiegłym roku. Teraz staje się to faktem, na ten dzień czekało wielu zmotoryzowanych. 31 stycznia 2022 roku już oficjalnie w życie wejdą przepisy umożliwiające po zakupie używanego auta pozostawienie dotychczas używanych tablic rejestracyjnych.

Aktualnie tablice można zachować tylko w przypadku, gdy sprzedawca i nabywca mieszkają w tym samym powiecie. W poniedziałek to się zmieni. Przykładowo, gdy osoba z Gdańska kupi auto na krakowskich tablicach - będzie mogła przerejestrować na siebie pojazd bez konieczności zmiany numeru rejestracyjnego.

Co ważne, zachować będzie można tablice od pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski. Same tablice muszą być czytelne, utrzymane w należytym stanie i z obowiązującym wzorem. Nie będzie można zatem zachować białych tablic z flagą PL i leciwych, czarnych tablic.

Prawie 100 zł zostanie w kieszeniTo duże ułatwienie dla kierowców, ale i oszczędność. Przypomnijmy, że opłata za najczęściej wydawane tablice to 80 zł, a dzięki możliwości pozostawienia dotychczasowego numeru nie będzie trzeba jej ponosić. Co więcej, od 4 września nie trzeba będzie opłacać także nalepki kontrolnej. Co w sumie (z opłatą ewidencyjną) da nowemu właścicielowi oszczędność w wysokości 99,50 zł.

Możliwość zachowania tablic to dobry pomysł. Kiedyś, jeszcze przed erą leasingu, tablice rejestracyjne pełniły dość istotną rolę. Łatwo było zidentyfikować region kraju, z którego pochodzi właściciel auta. Od wielu lat regionalizacja nie ma większego sensu. Widać to chociażby po samym Trójmieście, po którym jeździ bardzo dużo aut z innych województw czy też pojazdów aktualnie leasingowanych na numerach zgodnych z siedzibą banku.

Czasowo wycofasz pojazd z ruchuTo druga istotna zmiana, choć nie każdy z przywileju czasowego wycofania pojazdu z ruchu będzie mógł skorzystać. Ten przywilej będzie dotyczył wyłącznie pojazdów uszkodzonych, które wymagają generalnego remontu, a nie aktualnie nieużywanych aut.

Samochody wymagające remontu w związku z uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji będą mogły zostać wycofane z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy (nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania).

Oczywiście przywrócenie pojazdu do ruchu będzie wiązało się z ponownym przeprowadzeniem badania technicznego po naprawie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochów
zlot
maj 28
sobota, g. 09:00 - 12:00
Sopot, Sopocki Rynek
Wstęp wolny
Street Meeting Poland 2022
zlot
cze 11
sobota, g. 15:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
30 zł
Kup bilet
Baltic Truck Festival 2022
zlot
cze 24-26
piątek - niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszy samochód wyprodukowany w powojennej Polsce to:

 

Najczęściej czytane