• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Od 31 stycznia zmiana tablic nie będzie obowiązkowa

mJ
29 stycznia 2022, godz. 06:00 
Opinie (164)
Już niebawem nie będziesz musiał(a) zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu. Już niebawem nie będziesz musiał(a) zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla zmotoryzowanych. Od 31 stycznia 2022 roku nie będzie konieczności zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu. Będzie można także czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.Czy po 31 stycznia skorzystasz z możliwości zachowania tablic po zakupie używanego auta?

Temat możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych poruszyliśmy w ubiegłym roku. Teraz staje się to faktem, na ten dzień czekało wielu zmotoryzowanych. 31 stycznia 2022 roku już oficjalnie w życie wejdą przepisy umożliwiające po zakupie używanego auta pozostawienie dotychczas używanych tablic rejestracyjnych.

Aktualnie tablice można zachować tylko w przypadku, gdy sprzedawca i nabywca mieszkają w tym samym powiecie. W poniedziałek to się zmieni. Przykładowo, gdy osoba z Gdańska kupi auto na krakowskich tablicach - będzie mogła przerejestrować na siebie pojazd bez konieczności zmiany numeru rejestracyjnego.

Co ważne, zachować będzie można tablice od pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski. Same tablice muszą być czytelne, utrzymane w należytym stanie i z obowiązującym wzorem. Nie będzie można zatem zachować białych tablic z flagą PL i leciwych, czarnych tablic.

Prawie 100 zł zostanie w kieszeniTo duże ułatwienie dla kierowców, ale i oszczędność. Przypomnijmy, że opłata za najczęściej wydawane tablice to 80 zł, a dzięki możliwości pozostawienia dotychczasowego numeru nie będzie trzeba jej ponosić. Co więcej, od 4 września nie trzeba będzie opłacać także nalepki kontrolnej. Co w sumie (z opłatą ewidencyjną) da nowemu właścicielowi oszczędność w wysokości 99,50 zł.

Możliwość zachowania tablic to dobry pomysł. Kiedyś, jeszcze przed erą leasingu, tablice rejestracyjne pełniły dość istotną rolę. Łatwo było zidentyfikować region kraju, z którego pochodzi właściciel auta. Od wielu lat regionalizacja nie ma większego sensu. Widać to chociażby po samym Trójmieście, po którym jeździ bardzo dużo aut z innych województw czy też pojazdów aktualnie leasingowanych na numerach zgodnych z siedzibą banku.

Czasowo wycofasz pojazd z ruchuTo druga istotna zmiana, choć nie każdy z przywileju czasowego wycofania pojazdu z ruchu będzie mógł skorzystać. Ten przywilej będzie dotyczył wyłącznie pojazdów uszkodzonych, które wymagają generalnego remontu, a nie aktualnie nieużywanych aut.

Samochody wymagające remontu w związku z uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji będą mogły zostać wycofane z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy (nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania).

Oczywiście przywrócenie pojazdu do ruchu będzie wiązało się z ponownym przeprowadzeniem badania technicznego po naprawie.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Baltic Moto Show 2022

zlot, pokaz

Street Meeting Poland 2022

zlot

Freestyle Heroes Gdańsk 2022

pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Infiniti?

 

Najczęściej czytane