• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potrącił dzika, odjechał z miejsca zdarzenia, otrzymał pouczenie

mJ
24 grudnia 2022, godz. 12:00 
Świadek zdarzenia opublikował zdjęcie potrąconego dzika w mediach społecznościowych. Świadek zdarzenia opublikował zdjęcie potrąconego dzika w mediach społecznościowych.

Kilka dni temu na ul. MorskiejMapka w Gdyni doszło do potrącenia dzika przez samochód. Z relacji świadka wynika, że kierujący pojazdem odjechał z miejsca zdarzenia, nie udzielając zwierzęciu pomocy. Sam jednak zgłosił sprawę policji.Co zrobił(a)byś po potrąceniu zwierzęcia?

Mieszkaniec Gdyni, który był świadkiem zdarzenia, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie śmiertelnie potrąconego dzika wraz... z tablicą rejestracyjną auta, które uderzyło w zwierzę. W swoim wpisie na Facebooku napisał:

Wczoraj około 21:50 ktoś wjechał w dzika na ulicy Morskiej na wysokości Lidla, Grabówek, pas w stronę Rumii. Zdarza się, ale zostawienie zwłok zwierzęcia na pasie ruchu i ucieczka z miejsca zdarzenia jest raczej niepoważne (przepisy to weryfikują dosadniej), zagrażające innym. PS: drogi sprawco, zostawiłaś/łeś blachy na miejscu, brawo! - treść publikacji, pisownia oryginalna.

Kierowca zgłosił się na policjęO tym, co wydarzyło się później, dowiedzieliśmy się od gdyńskich funkcjonariuszy. Okazało się, że kierowca, który potrącił dzika, zaraz po zdarzeniu zgłosił sprawę policji.

Z relacji mężczyzny wynikało, że zwierzę wtargnęło mu wprost pod samochód. Policjanci pouczyli kierowcę za to wykroczenie. Dyżurny jednostki poinformował Straż Miejską, która zajęła się usunięciem zwierzęcia z jezdni - wyjaśnia podkom. Jolanta Grunert, oficer prasowy KMP w Gdyni.

Jak się zachować po potrąceniu zwierzęcia?Zgodnie z artykułem 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt osoba, która potrąciła zwierzę na drodze, obowiązana jest zatrzymać się i udzielić pomocy. Za porzucenie potrąconego zwierzęcia grozi kara w postaci grzywny.

Warto przy tym dodać, że samo zawiadomienie odpowiednich służb już jest traktowane jako udzielenie pomocy. Nikt nie wymaga od kierującego, aby ten sprawdzał stan zdrowia zwierzęcia. Tym bardziej gdy zwierzę jest duże i dzikie, jak chociażby jeleń czy łoś.

Na drogach często widzimy znak A-18b, który ostrzega kierowców o tym, że na jezdnię może wbiec dzika zwierzyna. Znak ten automatycznie nakłada na kierowców obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. W przypadku potrącenia zwierzęcia kierowca ma obowiązek udzielić mu pomocy. Zachowując bezpieczeństwo własne i pasażerów, należy postawić trójkąt ostrzegawczy w miejscu zdarzenia i włączyć światła awaryjne oraz poinformować policję o kolizji ze zwierzęciem - dodaje Grunert.
O tym, jak się zachować w przypadku potrącenia zwierzęcia, przeczytacie w poniższych artykułach:

Pierwsza pomoc dla psa. Co robić w razie wypadku? Pierwsza pomoc dla psa. Co robić w razie wypadku?
Uważajcie na dzikie zwierzęta. Co w razie kraksy? Uważajcie na dzikie zwierzęta. Co w razie kraksy?

Niebawem na stronie Trojmiasto.pl opublikujemy także tekst o odszkodowaniach za uszkodzone auto po kolizji ze zwierzęciem.

O spotkanie dzika w mieście nietrudno

mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (210)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Tivoli to model z oferty którego producenta?

 

Najczęściej czytane