Wiadomości

stat

Seat niczym Audi i Volkswagen

W Trójmieście salony Seata znajdziecie w Gdańsku przy ul. Lubowidzkiej 40 i w Gdyni przy ul. Morskiej 318.
W Trójmieście salony Seata znajdziecie w Gdańsku przy ul. Lubowidzkiej 40 i w Gdyni przy ul. Morskiej 318. mat. prasowe

Należąca do Grupy VAG marka Seat od lat bazuje na doświadczeniach Volkswagena czy Audi. Trójmiejski przedstawiciel Seata, firma Plichta, prezentuje wam 10 ciekawostek na temat marki rodem z Hiszpanii, o których mogliście nie wiedzieć.1. Marka zbudowana na doświadczeniach... Fiata i PorscheNiewiele osób zdaje sobie sprawę, że początki marki Seat ściśle związane są z... Fiatem. Pierwsze modele produkowane były właśnie na licencji włoskiego producenta. Po rozstaniu z turyńskim koncernem szybko nawiązała się współpraca z Porsche w temacie budowy silników. Kluczowym momentem dla marki Seat był jednak rok 1982 i podpisanie umowy o współpracy z Volkswagenem. Do dziś Seat obok m.in. Audi, Skody i VW tworzy Grupę VAG.

2. Sportowe zacięcie spod znaku premiumPrzełomem w rozwoju marki było dołączenie do Audi Group Brand, którą tworzą takie motoryzacyjne tuzy, jak Audi i Lamborghini. Dziś, dzięki temu krokowi, w najnowszych modelach Seata można dopatrzeć się wielu sportowych cech i nowoczesnych rozwiązań zaczerpniętych od samochodów marki Audi.

Seat dzieli taśmę produkcyjną z modelami Audi.
Seat dzieli taśmę produkcyjną z modelami Audi. mat. prasowe

3. Na jednej linii z AudiWielu zaznajomionych z marką i niemieckim koncernem klientów wybiera Seata z uwagi na fakt wspólnej linii produkcyjnej i technologicznych rozwiązań z modelami Audi. Fabryka Seata w hiszpańskim Martorell i jej wysoko wykwalifikowani pracownicy odpowiadają za produkcję Audi Q3 i A1. Drugi z modeli zbudowany został na platformie podłogowej MQB A0. Jest to płyta modułowa, na której powstały także Ibiza i Arona. Auta obu marek z pewnością różnią się wyglądem i sposobem wykorzystania przestrzeni wewnątrz, ale z technologicznego punktu widzenia pozostają do siebie bliźniaczo podobne.

4. Podobieństwo do innych nie pozbawia charakteruHiszpańska marka zamienia projektowanie aut w prawdziwą sztukę. Seat Arona otrzymał nagrodę za najlepszą stylistykę w konkursie Red Dot Design Award. Wcześniej wyróżnienie przypadło Ibizie. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs wzornictwa na świecie. W branży motoryzacyjnej ta nagroda określana jest mianem Oscarów designu.

Seat to marka wierna swoim korzeniom.
Seat to marka wierna swoim korzeniom. mat. prasowe

5. Marka wierna swoim korzeniomJednego marce Seat odmówić nie można - jest przesycona Hiszpanią. Samo logo Seata, litera "S" i jej wewnętrzne ukośne linie symbolizować mają La Avenida Diagonal - aleję, która przecina Barcelonę na pół. Nazwy modeli nawiązują do hiszpańskich miast, a cała stylistyka marki inspirowana jest Barceloną i sposobem myślenia jej mieszkańców. Mimo przynależności biznesowej do niemieckiego koncernu, Seat wyraźnie zaznacza swój rodowód i charakter.

6. Korepetycje u Dr. DreKażda hiszpańska uliczka tętni życiem i... muzyką. Inżynierowie Seata zadbali, aby także w modelach marki miłośnicy dobrego brzmienia znaleźli coś dla siebie. Dzięki współpracy z BeatsAudio, modele Seata mogą zostać wyposażone w system muzyczny na najwyższym poziomie.

Seat Terraco powstaje w fabryce VW w Wolfsburgu.
Seat Terraco powstaje w fabryce VW w Wolfsburgu. mat. prasowe

7. Wzmocnienie technologicznych więzi Seata i VWSeat Tarraco, największy z SUV-ów marki, w fabryce w Wolfsburgu opuszcza linię produkcyjną razem z VW Tiguanem i Touranem, dzięki czemu marka otrzymała kolejny zastrzyk technologiczny. Flagowy SUV Seata wyposażony został w dwa zupełnie nowe systemy: ochrony pasażerów Pre-Crash Assist oraz ochrony pasażerów podczas dachowania Rollover Assist.

8. Hiszpan wart swojej cenyAteca jako pierwszy SUV hiszpańskiej marki odniósł niebagatelny sukces w Europie. Werdyktem jury Autobest, składającego się z 31 uznanych dziennikarzy motoryzacyjnych z 31 europejskich krajów, pierwszy SUV marki Seat okazał się najlepszym autem wśród konkurencyjnych propozycji pod względem połączenia designu, dynamiki, technologii oraz stosunku ceny do jakości. Auto zbudowane zostało na bazie płyty podłogowej MQB, która wykorzystana została do zbudowania m.in. VW Tiguana, Skody Kodiaq oraz Audi Q3.

mat. prasowe

9. Pionier w innowacjachBranża motoryzacyjna przeżywa okres dynamicznych zmian, które przekładają się na liczne wyzwania, ale i nowe możliwości. By zmierzyć się ze zmianami klimatycznymi i ograniczyć emisję spalin Seat uruchomił centrum badań The Metropolis: Lab Barcelona, która rozwija oprogramowanie IT dla całej Grupy Volkswagen oraz wspiera nowe modele biznesu oparte na koncepcjach mobilności i łączności.

10. Marka w nadmorskim klimacieInżynierowie Seata testują prototypy aut w ekstremalnych warunkach. Marka wysyła samochody do odległych miejsc, gdzie dominuje klimat polarny lub pustynny. Auta pozostają tam na rok lub dwa lata - narażone na działanie żywiołów. Testy w wykonaniu Seata odbywają się w temperaturze wahającej się od -40 do +45 stopni Celsjusza. A co się dzieje, gdy samochód używany jest na terenach nadbrzeżnych? W specjalnym pomieszczeniu odtworzone zostały warunki atmosferyczne typowe dla rejonów morskich, związane z wilgotnością powietrza i obecnością soli. Chodzi o to, jak wyjaśniają inżynierowie, aby zapewnić, że jeśli samochód przebywa przez dłuższy czas w pobliżu morza, jego części nie ulegną korozji. Dla marki wywodzącej się ze śródziemnomorskich obszarów te aspekty pozostają wciąż niezwykle kluczowe. Nic więc dziwnego, że marka najbardziej doceniana jest właśnie w krajach śródziemnomorskich.

W Trójmieście salony Seata znajdziecie w Gdańsku przy ul. Lubowidzkiej 40 i w Gdyni przy ul. Morskiej 318.
W Trójmieście salony Seata znajdziecie w Gdańsku przy ul. Lubowidzkiej 40 i w Gdyni przy ul. Morskiej 318. mat. prasowe

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Alfa Romeo?