• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skąd się biorą samochodowe samozapłony?

Bawo
17 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pożar samochodu przeważnie kończy się interwencją straży pożarnej. Większość kierowców nie wie jak poradzić sobie samodzielnie w takim przypadku. Pożar samochodu przeważnie kończy się interwencją straży pożarnej. Większość kierowców nie wie jak poradzić sobie samodzielnie w takim przypadku.

Przedwiośnie to nie tylko słońce i pierwsze oznaki budzącej się do życia przyrody. To także czas samochodowych samozapłonów. To smutna prawda, ale nasze auta płoną samorzutnie z wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to splot wad konstrukcyjnych, złej naprawy auta lub niedbalstwa właściciela.



Czy w Twoim samochodzie zdarzył się pożar?

Na przełomie roku w Polsce dochodzi do ponad stu pożarów wywołanych samozapłonem aut. Na samozapłon narażone są np. moduły w starszych modelach Opla. W Peugeotach 307 lubi płonąć ABS. W grupie ryzyka znajdują się też takie marki jak Skoda, VW czy Opel, wyposażone w elektroniczne wspomaganie.

Lekki niepokój odczuwać też mogą posiadacze supersamochodów. Ponadprzeciętnie podatny na samozapłon okazał się oryginalny Fisker Karma.

Zobacz także: Systemy przeciwpożarowe oferowane przez firmy w Trójmieście

W tym przypadku popularnych modeli za pożar mogą odpowiadać przewody wysokiego napięcia, dostarczające prąd do pompy wspomagania. Często za samozapłon odpowiadają nieszczelne przewody paliwowe albo zwykła ładowarka do telefonu, która pozostawiona na noc powoduje mocne przeciążenia układu elektrycznego w samochodzie.

- Spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy właściciel dokonywał samodzielnie naprawy opornicy dmuchawy skręcając ją drutem, co pozbawiło to urządzenie zabezpieczenia termicznego i przyczyniło się do zapalenia auta - mówi Szymon Sienkiewicz z firmy Autoexpert Electronic z Wrzeszcza. - Warto zatrzymać się właśnie przy Oplach. Paradoksalnie, w przypadku tych samochodów pożar wywołuje wstawienie pojazdu ciepłego garażu. Wtedy suszy się moduł wentylatorów chłodnicy, który znajduje się za nadkolem, to może powodować samozapłon.

Samochody potrafią zapalić się także latem. O tej porze roku przyczyną jest najczęściej rozgrzany katalizator i auto zaparkowane na trawie, lub dodatkowe urządzenia montowane na wyjazdy np. rozgałęźniki gniazd zapalniczki. Gniazda zasilające mają ograniczoną wytrzymałość, gdy przepali nam się bezpiecznik nie zastępujmy go takim o większym amperażu.

Co zrobić jak pożar już wybuchnie? Zdaniem strażaków akcja gaśnicza powinna być częścią egzaminu na prawo jazdy. Wielu kierowców popełnia bowiem w tym zakresie bardzo poważne błędy. Największym grzechem jest otwarcie komory silnika na oścież, zanim wyciągnie się gaśnicę, co tylko zapewnia dopływ tlenu i gwałtowne zwiększenie płomieni, czy też nieprawidłowe przygotowanie gaśnicy do akcji i przerywane gaszenie, które nie eliminuje ognia.

Wielu kierowców w ogóle nie podejmuje akcji gaśniczej, tylko ucieka w panice jak najdalej od samochodu.

- Jedną z możliwości zapobiegania samozapłonowi jest instalacja automatycznego systemu gaszącego, który się uaktywnia w momencie pojawienia się pierwszych płomieni - dowiadujemy się w gdańskiej firmie Poż Pliszka, produkującej samochodowe środki walki z ogniem. - To lepszy pomysł niż próby ugaszenia pożaru gaśnicą. Często rozwija się on bowiem w ukryciu i kiedy już go zobaczymy, samochodowe środki gaszące już nie wystarczą.

Aktywną linię samogaszącą znaną choćby z samochodów rajdowych można zamontować w miejscach, gdzie najłatwiej o wybuch pożaru, w komorze silnika, wnętrzu samochodu oraz w nadkolach. Konstrukcja i działanie systemu są proste i skuteczne. Do zbiornika ze środkiem pianotwórczym podłączony jest przewód polimerowy, który pęka w miejscu przegrzania i wyrzuca środek gaśniczy wprost na ogień.

Kolejnym środkiem zabezpieczającym nas przed ogniem w samochodzie jest główny wyłącznik prądu, który montuje się w łatwo dostępnym miejscu. Warto go stosować, zostawiając samochód na dłużej w garażu. Zwłaszcza gdy spotykamy się z objawem rozładowywania się akumulatora. W takim przypadku, jeżeli nie mamy wyłącznika, parkując auto na dłużej ściągnijmy klemę z akumulatora. Potem zaś zgłośmy się do specjalisty.
Bawo

Miejsca

Opinie (66) 1 zablokowana

  • Ile spalonych tyle pieców

    Auto się spali a na tych dokumentach pojawia się następny pojazd;)

    • 1 0

  • A jak spalilo sie auto ...?

    A jak? , przyczyna bylo spalenia auta w garazu na ul. Krowoderskiej w gdansku , o ktorej nikt nic nigdzie niepisal ?

    • 0 0

  • Nie naprawiaj sam!

    Dla mnie podstawową zzasadą jest: Jak się nie znasz na czymś, to się tego nie tykaj. Jak nie umiesz naprawiać samochodów to nie rób tego, bo póxniej takie sytuacje się zdarzają że może być gorzej niż było. Jak wieloletni mechanik Startera wiem co mówię.

    • 0 0

  • Samozaplon auta..

    W Grudziądzu samozaplon aura przed blokiem o 3,30 nad ranem. Widok przerażający, te wybuchy jakby bomby, strach ....

    • 0 0

  • samozapłon 2 moich samochodów

    U mnie zapalił sie renault vel satis w drodze do domu i tam został ugaszony siedzenia ze skóry nie nie naruszone i mazda 626 pod sklepem spalił sie silnik akumulator działał jak nowy a reszta spalona w silniku w srodku smród tylko dymu

    • 0 0

  • Oo

    Nikomu nie zycze

    • 0 0

  • Powody pożarów

    " zwykła ładowarka do telefonu, która pozostawiona na noc powoduje mocne przeciążenia układu elektrycznego w samochodzie "
    Panie redaktorze. Zlituj się Pan.Nawet z podłączonym telefonem to prąd około 1ampera. To nawet przewodu cienkiego jak włos nie przepali.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedyny w Trójmieście salon marek Jaguar i Land Rover znajduje się w:

 

Najczęściej czytane