Volvo z wbudowanymi usługami Google

Volvo V90 Cross Country po kuracji odmładzającej.
Volvo V90 Cross Country po kuracji odmładzającej. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Volvo nie zwalnia tempa. Postanowiło unowocześnić gamę swoich modeli innowacyjnością w postaci nowego systemu operacyjnego opartego na Google. Teraz na wyciągnięcie ręki użytkownicy samochodów marki Volvo, w zaciszu swojego auta, mają do dyspozycji asystenta Google, mapy Google czy sklep Google. To nie koniec dobrych informacji, niedawno modele S90, V90 i V90 Cross Country zostały odświeżone.Google melduje się na pokładzie VolvoVolvo to pierwszy producent samochodów, który rozpoczął współpracę z Google. Jej owocem jest system operacyjny Android Automotive. Teraz korzystanie z szeregu usług i aplikacji Google stało się jeszcze łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej intuicyjne. Wbudowane usług integrują kierowcę, samochód i codzienne sprawy, jak nigdy dotąd. Pierwszym modelem wyposażonym w ten system było elektryczne Volvo XC40 Recharge. Teraz cała gama modelowa na rok 2022 będzie wyposażona w tę funkcjonalność.

Działanie systemu Android Automotive jest bardzo zbliżone do obsługi smartfona, z którym przecież większość z nas styczność ma na co dzień. Oczywiście funkcjonowanie systemu zostało dostosowane do trybu głośnomówiącego, aby korzystanie było maksymalnie bezpieczne dla użytkowników. Unowocześniony system oferuje pakiet usług cyfrowych z dostępem do aplikacji Google, głosowego asystenta Google, mapy Google, sklepu Google, aplikacji Volvo On Call czy bezprzewodowej ładowarki.

Na pokładzie Volvo V90 Cross Country debiutują funkcje Google.
Na pokładzie Volvo V90 Cross Country debiutują funkcje Google. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl
Asystent Google pozwala głosowo ustawić m.in. temperaturę w samochodzie, wyznaczyć miejsce docelowe, odtwarzać muzykę lub podcasty, a nawet wysyłać wiadomości - a to wszystko bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Wystarczy wypowiedź komendę rozpoczynającą się od słów "Hej Google", a nasz pokładowy asystent automatycznie się aktywuje. Przykładowe komendy: "Hej Google, gdzie jest najbliższa stacja benzynowa" czy też "Hej Google, odtwórz moją playlistę rockową". System działa płynnie, a asystent rozumie niemal wszystkie polecenia.

Aplikacje muzyczne i multimedialne zostały zoptymalizowane pod kątem używania ich w samochodzie i w takiej formie będą do pobrania ze sklepu Google Play. Z kolei mapy Google na bieżąco udostępniają informacje o ruchu drogowym. Co ciekawe, nowy system umożliwia także zdalne sterowanie urządzeniami inteligentnego domu, z kabiny swojego Volvo.

Odmłodzone Volvo V90 Cross CountryPrezentowany na zdjęciach model to najnowsze Volvo V90 Cross Country, które całkiem niedawno przeszło kurację odmładzającą.

Volvo rozszerzyło gamę swoich 48-woltowych hybrydowych układów napędowych, dzięki czemu te opcje silnikowe są dostępne w każdym modelu. Układ tzw. miękkiej hybrydy zastosowano w V90 Cross Country. W tym przypadku mild-hybrid tworzą 2-litry diesel o mocy 235 KM i jednostka elektryczna, oferująca dodatkowe 14 KM.

Volvo V90 Cross Country po kuracji odmładzającej.
Volvo V90 Cross Country po kuracji odmładzającej. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl
Miękkie hybrydy (mild-hybrid) oferują kierowcom do 15 proc. oszczędności paliwa. Układ hamulcowy typu by-wire współpracuje z rekuperatorem energii, co znacząco wpływa na zużycie paliwa i emisję poprzez odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania.

W wyglądzie zewnętrznym nie zmieniło się wiele, bo i po co poprawiać coś, co prezentuje się doskonale? Największa zmiana zaszła w pasie tylnym V90 Cross Country. Szwedzi zastosowali całkowicie nową konstrukcję tylnych świateł w technologii LED z sekwencyjnymi kierunkowskazami. Dodatkowo, wzbogacono konfigurator tego modelu o nowe kolory nadwozia i wzory obręczy kół.

W kabinie V90 CC zmodernizowano i tak już świetnie brzmiący system audio Bowers & Wilkins. Projektanci wprowadzili nowe funkcje, jak chociażby ulepszony wzmacniacz, automatyczne tłumienie hałasu pojazdu i nowe ustawienie, które naśladuje dźwięk twojego ulubionego klubu jazzowego.

Ważną zmianą jest także debiut technologii Advanced Air Cleaner z czujnikiem cząstek PM 2.5. To system umożliwiający kierowcom monitorowanie jakości powietrza w kabinie. W razie potrzeby Advanced Air Cleaner może oczyścić powietrze w kabinie prawie ze wszystkich drobnych cząstek w ciągu kilku minut.

Debiutuje także bezprzewodowa ładowarka zlokalizowana w panelu środkowym, w wygodnym dla kierowcy miejscu.

Szczegóły oferty znajdują się na stronie internetowej Volvo Drywa - www.drywa.volvocars-partner.pl. Odwiedź salon zlokalizowany przy ul. Kartuskiej 410Mapka i poznaj modele Volvo jeszcze bliżej.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie wybrane


wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

MotoWOŚP - Pomagamy! 2022
MotoWOŚP - Pomagamy! 2022
imprezy i akcje charytatywne
sty 30
niedziela, g. 15:00
Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Do którego dealera należy sopocki salon Porsche?

 

Najczęściej czytane