• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wyciek kwasu siarkowego na obwodnicy niegroźny?

Ewelina Oleksy
3 sierpnia 2022, godz. 12:30 
Opinie (77)
  • Wyciek kwasu z cysterny na obwodnicy. Strażacy pracowali kilka godzin przy jego neutralizacji.
  • Wyciek kwasu z cysterny na obwodnicy. Strażacy pracowali kilka godzin przy jego neutralizacji.
  • Po zabraniu uszkodzonej cysterny z obwodnicy, dalsze działania trwały w firmie chemicznej przy ul. Bysewskiej.
  • Ruch na obwodnicy był sparaliżowany przez kilka godzin.

Dopiero po północy zakończyły się działania służb w związku z wyciekiem kwasu siarkowego na obwodnicy, do którego doszło 2 sierpnia popołudniu. Na drogę wylało się do 50 litrów kwasu. Kierowcy cystern, w której doszło do awarii, poparzyli sobie ręce. Dokładne przyczyny wypadku zbada teraz policja. Sprawą zainteresowali się też inspektorzy ochrony środowiska.Odczułe(a)ś skutki wtorkowego wycieku kwasu na obwodnicy?

Wtorkowy wyciek kwasu siarkowego z cysterny na obwodnicy sparaliżował ruch w mieście na kilka godzin.

Sytuację na bieżąco relacjonowaliśmy w naszym Raporcie z Trójmiasta. Za wszystkie zdjęcia i filmy od czytelników bardzo dziękujemy!

Obwodnica została odblokowana dopiero po godz. 19. Jednak działania służb w związku ze zdarzeniem trwały jeszcze do późnych godzin nocnych.

19:22 2 SIE
Skopiowano

PILNE! Obwodnica odblokowana po wypadku cysterny

Drogowcy proszą o nie wjeżdżanie na obwodnicę na żadnym z węzłów. Ruch jest w całości wstrzymany między węzłami Szadółki i Kowale. Prawdopodobnie zamykane będę kolejne węzły, w tym na pewno Karczemki. Utrudnienia mogą potrwać nawet 8 godzin, czyli do ok. 1 w nocy
Drogowcy proszą o nie wjeżdżanie na obwodnicę na żadnym z węzłów. Ruch jest w całości wstrzymany między węzłami Szadółki i Kowale. Prawdopodobnie zamykane będę kolejne węzły, w tym na pewno Karczemki. Utrudnienia mogą potrwać nawet 8 godzin, czyli do ok. 1 w... Zobacz więcej


W akcji grupa ratowników chemiczno-ekologicznychNa obwodnicy działała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

- Zneutralizowała kwas, który wyciekł na pobocze. Udało się częściowo doszczelnić zawór, który był uszkodzony - na tyle, żeby cysternę zaholować w asyście policji i straży pożarnej na teren jednej z firm przy ul. BysewskiejMapka, która zajmuje się dystrybucją i obrotem substancjami chemicznymi. Było to istotne, by udrożnić przejazd obwodnicą, aczkolwiek to bezpieczeństwo było tu najważniejsze, więc bez doszczelnienia uszkodzonego zaworu nie ruszylibyśmy z miejsca - mówi nam mł. bryg. Jacek Jakóbczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
I to właśnie na terenie firmy przy ul. Bysewskiej trwała dalsza część działań strażaków.

- Przelaliśmy tam część kwasu do podstawionych zbiorników. Działania zakończyły się dopiero o godz. 00:25 - informuje Jakóbczyk.

Kilkadziesiąt litrów kwasu siarkowego płynęło obwodnicąJak ustaliliśmy, na obwodnicę mogło wyciec nawet do 50 litrów kwasu siarkowego.

- Na pewno było to kilkanaście-kilkadziesiąt litrów. Dokładne przyczyny zdarzenia badają teraz policjanci i transportowy dozór techniczny. My możemy stwierdzić, że na jednym z zaworów cysterny była nieszczelność i wyciek. I taka informacja pojawiła się w naszej dokumentacji - wskazuje Jakóbczyk.

Kierowcy cysterny z poparzeniami chemicznymi rąkW wyniku wypadku dwie osoby - kierowcy cysterny - zostały poszkodowane.

- Chcieli zareagować i próbowali sami doszczelniać zawór. W związku z tym doznali poparzeń chemicznych rąk. Na miejscu był zespół ratownictwa medycznego. Zarówno ratownicy medyczni, jak i sami kierowcy stwierdzili, że nie potrzebują specjalistycznej pomocy w szpitalu, więc pozostali na miejscu. Obrażenia nie były na tyle poważne, by zagrażały ich zdrowiu i życiu - zaznacza Jakóbczyk.
19:59 2 SIE
Skopiowano

Strażacy na Bysewskiej

Ogromna ilość jednostek i policji, która zajechała do jednej z firm przy ul. Bysewksiej. Firma z "chem" w nazwie. Co tam się mogło wydarzyć? Każda jednostka wypełniona strażakami.
Ogromna ilość jednostek i policji, która zajechała do jednej z firm przy ul. Bysewksiej. Firma z "chem" w nazwie. Co tam się mogło wydarzyć? Każda jednostka wypełniona strażakami.


Inspektorzy WIOŚ w środę rano pojechali na miejsce wyciekuW środę, 3 sierpnia, rano, na miejsce wycieku pojechali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy zostanie wszczęta kontrola ws. zbadania tego, czy doszło do skażenia środowiska.

Kwas siarkowy to jeden z najmocniejszych kwasów. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Jak słyszymy w WIOŚ, neutralizacja kwasu siarkowego jest bardzo łatwa - wystarczy zlać go wodą i rozcieńczyć, bo największe szkody wyrządza, gdy jest stężony.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest CNG?