• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało?

mJ
26 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (171)
Kara za korzystanie z telefonu komórkowego za "kółkiem" może zaboleć kierowcę. Kara za korzystanie z telefonu komórkowego za "kółkiem" może zaboleć kierowcę.

Rozmawiasz przez telefon komórkowy prowadząc auto? Lepiej zainwestuj w zestaw głośnomówiący albo słuchawkę bluetooth, bo w świetle znowelizowanych przepisów za to wykroczenie możesz "zarobić" aż 12 punktów karnych. Jeśli przeskrobiesz na drodze coś jeszcze i dorzucisz do dorobku inne, wysoko punktowane wykroczenie - bardzo łatwo możesz przekroczyć 24 punkty karne i stracić uprawnienia.



Czy rozmawiasz przez telefon komórkowy prowadząc auto?

Od 17 września 2022 roku, czyli od momentu zaostrzenia kar dla kierowców, mandat za używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta wynosi 500 zł i 12 punktów karnych. Przed zmianami kwota mandatu była taka sama, ale punktów za to wykroczenie kierujący otrzymywał zdecydowanie mniej, bo 5.

W świetle polskich przepisów, zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Telefon przy uchu (i nie tylko)



Prowadzenie pojazdu z telefonem komórkowym przy uchu to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Przez osoby lekceważące przepis o zakazie korzystania ze smartfona podczas jazdy - dochodzi do sporej liczby kolizji i wypadków drogowych. Szacuje się, że nawet co czwarte zdarzenie na drodze to pokłosie używania telefonu.

Niestety, problemem są nie tylko rozmowy, ale także samo korzystanie z telefonów. Wielu kierowców "za kółkiem" przegląda aplikacje, które skutecznie potrafią zdekoncentrować. Zamiast skupić się na drodze - patrzą w ekrany telefonów.

Czytelnik: 300 zł mandatu za odśnieżanie auta z uruchomionym silnikiem? To absurd Czytelnik: 300 zł mandatu za odśnieżanie auta z uruchomionym silnikiem? To absurd
Coraz bardziej popularne jest także "kręcenie" filmów w stylu influencerów, którzy mówią coś do kamery zza "kółka". Nawet jeśli telefon jest przymocowany do uchwytu i nie ma konieczności trzymania go w dłoni - to wciąż tego typu zachowania są bardzo nieodpowiedzialne. Wystarczy chwila nieuwagi, skupienie się na ekranie telefonu i nieszczęście gotowe.

Dlatego też postanowiono zwiększyć karę dla osób, które nawet w aucie nie potrafią rozstać się z telefonem. Trzeba przyznać, że 12 punktów karnych to surowa kara.

Duże zmiany dla kierowców. Co się zmieniło 17 września 2022 r.? Duże zmiany dla kierowców. Co się zmieniło 17 września 2022 r.?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (171)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Midibus widoczny na zdjęciu przejeżdża przez:

 

Najczęściej czytane