• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można prowadzić auto ze słuchawkami na uszach?

mJ
11 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (73)
Czy można korzystać ze słuchawek podczas prowadzenia auta? Czy można korzystać ze słuchawek podczas prowadzenia auta?

Czy można prowadzić samochód ze słuchawkami w uszach? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo z jednej strony słuchawki mogą służyć jako bezpieczniejszy zestaw do prowadzenia rozmów telefonicznych, z drugiej jednak głośne słuchanie muzyki w słuchawkach w fotelu kierowcy może wpłynąć na koncentrację. Czy zatem za prowadzenie pojazdu w słuchawkach można otrzymać mandat?



Czy podczas prowadzenia auta korzystasz ze słuchawek?

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu jest oczywiście wykroczeniem, za które kierowca może otrzymać aż 12 punktów karnych i 500 zł mandatu. Przepisy jednak nic nie mówią o wykorzystywaniu słuchawek w celu np. rozmawiania przez telefon. Przecież od lat w przypadku rozmów telefonicznych prowadzonych za kierownicą zaleca się korzystanie z zestawu głośnomówiącego bądź słuchawek właśnie.

Nie ma zakazu głośnego słuchania muzyki



Niektóre osoby słuchają w aucie muzyki, korzystając ze słuchawek, bo nie mają radia albo odtwarzacz jest uszkodzony. Używanie słuchawek w celu słuchania muzyki - wydawałoby się - może wpłynąć na koncentrację kierującego. Reakcja np. na przejazd pojazdu uprzywilejowanego może być opóźniona. Ale przecież przepisy same w sobie nie zakazują kierowcy głośnego słuchania muzyki w aucie, która wybrzmiewa z wbudowanego zestawu audio. Więc w teorii również można wykorzystywać słuchawki do słuchania muzyki. Gdzie jest więc haczyk? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do pomorskiej policji.

Czy można jeździć samochodem ze słuchawkami w uszach?





Sama czynność prowadzenia pojazdu ze słuchawkami na uszach nie jest zabroniona. Warto jednak zwrócić w tej sytuacji uwagę na zapis art. 3 pkt 1. Ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do zachowania ostrożności i szczególnej ostrożności. "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo - gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie". Reasumując, korzystanie ze słuchawek w celu słuchania np. głośnej muzyki może rozpraszać uwagę kierowcy, co spowodować może zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak również może uniemożliwić mu usłyszenie sygnałów zbliżającego się pojazdu uprzywilejowanego - wyjaśnia mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Jak interpretować te przepisy? Prawdopodobnie za samo słuchanie muzyki w słuchawkach policja nie nałoży na was mandatu. Problem może się pojawić, gdy np. spowodujecie kolizję albo niebezpieczną sytuację na drodze.

12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało? 12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało?

Warto zwrócić również uwagę na art. 86 pkt § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi: kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Za spowodowanie zagrożenia innego niż kolizja taryfikator przewiduje mandat od 20 do 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Kontrolerzy Poczty Polskiej robią zdjęcia zaparkowanym autom. Sprawdzają, czy płacisz abonament za radio Kontrolerzy Poczty Polskiej robią zdjęcia zaparkowanym autom. Sprawdzają, czy płacisz abonament za radio
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile autobusów elektrycznych dotarło do Gdańska w 2022 roku?

 

Najczęściej czytane