• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można wyprzedzać prawym pasem?

Michał Jelionek
23 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 

Wyprzedzanie z prawej strony na obwodnicy Trójmiasta


Czy można wyprzedzać inny pojazd z prawej strony? Odpowiedź na to nurtujące wielu kierowców pytanie brzmi: można, i to tak naprawdę w wielu przypadkach. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne.



Czy wiedziałe(a)ś, że możesz wyprzedzać inny pojazd z prawej strony?

W zdecydowanej większości przypadków wyprzedzamy inny pojazd korzystając z lewej strony drogi. Nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie lewy pas służy do manewru wyprzedzania. Są jednak sytuacje, w których możemy pozwolić sobie na wyprzedzenie innego pojazdu z jego prawej strony. I jest to całkowicie zgodne z prawem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jasno o dopuszczalnym wyprzedzeniu innego pojazdu z prawej strony na odcinkach dróg z wyznaczonymi pasami ruchu, i są to:

  • jezdnie jednokierunkowe;
  • jezdnie dwukierunkowe, które posiadają co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Poniżej prezentujemy typy dróg, na których dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.

Droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu - można wyprzedzać inny pojazd po prawej stronie. Droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu - można wyprzedzać inny pojazd po prawej stronie.
Klasycznym przykładem dozwolonego wyprzedzania innego pojazdu z prawej strony jest droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu. Nie ma znaczenia, czy znajduje się ona w obszarze zabudowanym, czy też poza nim. Istotne jednak, aby pasy ruchu były oddzielone przerywaną linią (gdyby tak nie było - w tym miejscu wyprzedzanie z prawej strony byłoby niedozwolone).

Pora na drogi składające się z dwóch jezdni jednokierunkowych.

Wyprzedzanie z prawej strony - dzięki separatorom - dozwolone jest np. na obwodnicy Trójmiasta. Wyprzedzanie z prawej strony - dzięki separatorom - dozwolone jest np. na obwodnicy Trójmiasta.
Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest również na dwóch niezależnych jezdniach jednokierunkowych, które są oddzielone separatorami (w większości przypadków są to pasy zieleni albo stalowe barierki). Najlepszymi przykładami są autostrady i drogi ekspresowe, ale wyprzedzać z prawej strony możemy także na innych drogach, na których pasy ruchu w przeciwną stronę są rozdzielone. Nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w mieście, czy też w terenie niezabudowanym.

Droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym z kierunków, które oddzielone są podwójną linią ciągłą. Jeżeli taka droga znajduje się w terenie zabudowanym - to manewr wyprzedzania z prawej strony jest zgodny z przepisami. Droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym z kierunków, które oddzielone są podwójną linią ciągłą. Jeżeli taka droga znajduje się w terenie zabudowanym - to manewr wyprzedzania z prawej strony jest zgodny z przepisami.
Pojazd z prawej strony można wyprzedzać również na drogach jednojezdniowych. W terenie zabudowanym taki manewr dozwolony jest na drodze złożonej z co najmniej dwóch pasów ruchu przeznaczonych do poruszania się w tym samym kierunku.

W terenie niezabudowanym - żeby wyprzedzanie z prawej strony było zgodne z przepisami - taka droga musi posiadać co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku. W terenie niezabudowanym - żeby wyprzedzanie z prawej strony było zgodne z przepisami - taka droga musi posiadać co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku.
Wyprzedzać z prawej strony można również na drodze jednojezdniowej poza obszarem zabudowanym. Droga pozamiejska musi spełnić jeden podstawowy warunek - musi posiadać przynajmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Prawdopodobieństwo napotkania takiej drogi graniczy z cudem.

Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone.
Kiedy i gdzie wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione?

Tak naprawdę w naszym regionie niezwykle ciężko jest znaleźć miejsce, w którym niedozwolone byłoby wyprzedzanie z prawej strony. Taki manewr zabroniony jest na drodze pozamiejskiej, na której znajdują się dwa pasy ruchu w jednym kierunku oraz oddzielone podwójną linią ciągłą dwa pasy w kierunku przeciwnym. Konia z rzędem temu, kto znajdzie taką drogę w Trójmieście.

W takiej sytuacji wyprzedzanie prawą stroną jest zabronione. W takiej sytuacji wyprzedzanie prawą stroną jest zabronione.
Czytaj także: Na lewym pasie trzeba się spieszyć?

Według przepisów ruchu drogowego, niedopuszczalny jest manewr wyprzedzania z prawej strony: przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia (znak A-23), na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi (A-1, A-2, A-3, A-4) oraz na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym albo na którym ruch jest kierowany).

Bezpieczeństwo najważniejsze

Stosunkowo często wyprzedzania z prawej strony dopuszczają się kierowcy korzystający z dróg ekspresowych i autostrad. Nierzadko bywa tak, że osoby jadące zdecydowanie wolniej niż pozwalają na to przepisy, prowokują kierowców jadących szybciej i wówczas, w wyniku irytacji, dochodzi do manewru wyprzedzania z prawej strony.

Czytaj także: Kto przesadza na obwodnicy?

Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość kierowców przyzwyczajona jest do wyprzedzania z lewej strony. I to właśnie na lewym lusterku bocznym skupia swoją największą uwagę. Taka osoba może po prostu nie spodziewać się jadącego z większą prędkością samochodu po jego prawej stronie. A to z kolei może wywołać niespodziewane i niebezpieczne reakcje. Jeśli już zdecydujemy się wyprzedzić inny samochód po prawej stronie - róbmy to z głową i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Przepisy ruchu drogowego mówią, że przed wykonaniem takiego manewru kierowca obowiązany jest upewnić się w szczególności czy:
- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Czytaj także: Egzamin na prawo jazdy - co druga osoba oblewa teorię

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • To się zacznie - powiedz polakowi "tak, wolno"

    aż się boję
    taki pseudo kierowca przeczytał i dopiero się zacznie

    • 4 1

  • Ni e w y p r z e d z a j c i e prawą ! (2)

    O komentarz do tego zagadnienia poprosiliśmy Komendę Główną Policji:

    "Znakomita większość manewrów wyprzedzania na autostradzie jest wykonywana z lewej strony. Jeżeli jednak kierowca decyduje się na wyprzedzanie po prawej stronie jezdni, musi naprawdę zachować szczególną ostrożność! Kierowcy są przyzwyczajeni do wyprzedzania z lewej strony, swoją uwagę skupiają na lewym lusterku i zwyczajnie nie spodziewają się innego pojazdu po prawej stronie. Czasami trudno przewidzieć, jak zareaguje wyprzedzana w ten sposób osoba, może dojść do niebezpiecznych sytuacji, dlatego jeżeli nie jest to konieczne, to lepiej unikać tego typu manewrów. Nierzadko zdarza się jednak tak, że lewy pas autostrady lub drogi ekspresowej jest blokowany przez kierowców, którzy jadą zdecydowanie wolniej, niż pozwalają na to przepisy i w ten sposób prowokują innych kierowców do podejmowania ryzyka wyprzedzania z prawej strony. W takich przypadkach mamy do czynienia z niestosowaniem się do art. 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. Takie zachowanie zgodnie z art. 90 Kodeksu wykroczeń jest utrudnianiem ruchu w warunkach optymalnych i jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 zł. Zalecamy jednak wyprzedzanie po lewej stronie. Bardzo często wystarczy, jadąc za wolniejszym pojazdem, dać do zrozumienia, że powinien zjechać na prawy pas. W ten sposób ograniczamy ryzyko związane z wykonywaniem tego manewru" mł. insp. Marek Konkolewski Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji."
    Któryś z szefów drogówki powiedział że nie rozumie jaki miał cel ustawodawca wprowadzając taką możliwość.... Podzielam jego zdanie.

    • 7 3

    • pan M. wielokrotnie wprowadzał ludzi w błąd

      nieznajomością przepisów

      • 6 0

    • ten tekst to jakiś bełkot

      wyprzedzanie prawą stroną jest bezpieczne na jezdniach jednokierunkowych bo ci nic nie wyjedzie z przeciwka a ewentualna przeszkoda z prawej strony wyprzedzanego auta. jest na ogól do ogarnięcia. Policjanci woleliby więcej zakazów bo to więcej okazji do wlepienia mandatu. Efektem bezsensownych zakazów jest totalne lekceważenie prawa.

      • 1 4

  • Jeden to mnie chciał prawie zabić za wyprzedzenie go z prawej strony. (2)

    Na obwodnicy latem wyprzedziłem Pana w BMW na Warszawskich rejestracjach który jechał widocznie nad morze na wakacje. Poczuł się tym faktem tak urażony, że dogonił mnie i odgrażał, po głowie pukał się i pukał.. tak się zastanawiałem dlaczego, dzisiejszy artykuł mnie uświadomił - jegomość myślał, że robię coś cwaniackiego i wbrew przepisom.

    • 8 1

    • dobrze ci mówił, nie wyprzedzaj prawą batonie

      • 0 3

    • Miał racje..

      ..przeczytaj ten artykuł jeszcze raz, ze zrozumieniem. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone w przypadku:
      dwa pasy w jedną stronę - teren zabudowany
      trzy pasy w jedną stronę - teren niezabudowany

      obwodnica nie jest na terenie zabudowanym, to odcinek drogi poza terenem zabudowanym, gdzie są dwa pasy więc wyprzedzanie prawym w tej sytuacji jest zabronione, chyba, że na odcinku 3 lub więcej pasmowym w jednym kierunku

      • 0 0

  • jadą za wolno lewym i blokują a jak ich skrytykujesz-biadolą że wariaci drogowi.

    wyprzedzasz z prawej-jeszcze gorzej...

    • 6 0

  • Konia z rzędem temu, kto znajdzie taką drogę w Trójmieście. (5)

    gdynia >>> chwaszczyno ?

    • 0 5

    • Nie. Pas zieleni jest

      • 3 0

    • Tu jest (2)

      https://goo.gl/6vRMKY

      Mogę liczyć na jakąś nagrodę? :))

      • 0 0

      • brawo ty!

        • 0 0

      • Człowiek namalowal obrazki....

        ...ale gawiedź nic a nic nie zrozumiała z tego artykułu.....gdzie pod Twoim linkiem jest droga jedno-jezdniowa z trzema pasami w jednym kierunku?

        • 0 1

    • Poproszę konia z rzędem: odcinek Obwodnicy między Auchan a Ikea w kierunku Gdyni.

      • 0 3

  • tylko ci którzy wyprzedzają tylko z lewej

    Mają problem z wyprzedzaniem

    • 4 1

  • Rozumiem, że...

    Autor artykułu jednym słowem chciał przekazać mobilnemu społeczeństwu to, że może jednak zbyt często nadużywają lewego pasa ;)

    • 4 1

  • Dobry artykul

    Dobry ciekawy artykul, szczegolnie dla mieszkancow Trojmiasta w odniesieniu do obwodnicy.

    • 5 1

  • :-)

    Obwodnica Trójmiasta jest selektywna albo jedziesz 60 km/h prawym pasem albo 140-150 km/h lewm innej opcji nie ma. Nie ma możliwości włączenia sie na lewy pas z 60km/h. i notoryczna jazda na zderzaku. Dawno przestalem jeździć obwodnicą, miastem 10 min dłużej i nie stoje 2 godziny w korku raz w tygodniu

    • 5 0

  • Niestety, w Niemczech też

    i tu, w Niemczech, turystyka lewego lub środkowego pasa zrobiła się całkiem popularna. Coraz częściej jedyną opcją jest wyprzedzanie z prawej, 160kmh, 180kmh to żadne szaleństwo.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym jest immobilizer?

 

Najczęściej czytane