• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można wyprzedzać prawym pasem?

Michał Jelionek
23 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 

Wyprzedzanie z prawej strony na obwodnicy Trójmiasta


Czy można wyprzedzać inny pojazd z prawej strony? Odpowiedź na to nurtujące wielu kierowców pytanie brzmi: można, i to tak naprawdę w wielu przypadkach. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne.



Czy wiedziałe(a)ś, że możesz wyprzedzać inny pojazd z prawej strony?

W zdecydowanej większości przypadków wyprzedzamy inny pojazd korzystając z lewej strony drogi. Nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie lewy pas służy do manewru wyprzedzania. Są jednak sytuacje, w których możemy pozwolić sobie na wyprzedzenie innego pojazdu z jego prawej strony. I jest to całkowicie zgodne z prawem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jasno o dopuszczalnym wyprzedzeniu innego pojazdu z prawej strony na odcinkach dróg z wyznaczonymi pasami ruchu, i są to:

  • jezdnie jednokierunkowe;
  • jezdnie dwukierunkowe, które posiadają co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Poniżej prezentujemy typy dróg, na których dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.

Droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu - można wyprzedzać inny pojazd po prawej stronie. Droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu - można wyprzedzać inny pojazd po prawej stronie.
Klasycznym przykładem dozwolonego wyprzedzania innego pojazdu z prawej strony jest droga jednokierunkowa z wyznaczonymi pasami ruchu. Nie ma znaczenia, czy znajduje się ona w obszarze zabudowanym, czy też poza nim. Istotne jednak, aby pasy ruchu były oddzielone przerywaną linią (gdyby tak nie było - w tym miejscu wyprzedzanie z prawej strony byłoby niedozwolone).

Pora na drogi składające się z dwóch jezdni jednokierunkowych.

Wyprzedzanie z prawej strony - dzięki separatorom - dozwolone jest np. na obwodnicy Trójmiasta. Wyprzedzanie z prawej strony - dzięki separatorom - dozwolone jest np. na obwodnicy Trójmiasta.
Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest również na dwóch niezależnych jezdniach jednokierunkowych, które są oddzielone separatorami (w większości przypadków są to pasy zieleni albo stalowe barierki). Najlepszymi przykładami są autostrady i drogi ekspresowe, ale wyprzedzać z prawej strony możemy także na innych drogach, na których pasy ruchu w przeciwną stronę są rozdzielone. Nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w mieście, czy też w terenie niezabudowanym.

Droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym z kierunków, które oddzielone są podwójną linią ciągłą. Jeżeli taka droga znajduje się w terenie zabudowanym - to manewr wyprzedzania z prawej strony jest zgodny z przepisami. Droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym z kierunków, które oddzielone są podwójną linią ciągłą. Jeżeli taka droga znajduje się w terenie zabudowanym - to manewr wyprzedzania z prawej strony jest zgodny z przepisami.
Pojazd z prawej strony można wyprzedzać również na drogach jednojezdniowych. W terenie zabudowanym taki manewr dozwolony jest na drodze złożonej z co najmniej dwóch pasów ruchu przeznaczonych do poruszania się w tym samym kierunku.

W terenie niezabudowanym - żeby wyprzedzanie z prawej strony było zgodne z przepisami - taka droga musi posiadać co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku. W terenie niezabudowanym - żeby wyprzedzanie z prawej strony było zgodne z przepisami - taka droga musi posiadać co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku.
Wyprzedzać z prawej strony można również na drodze jednojezdniowej poza obszarem zabudowanym. Droga pozamiejska musi spełnić jeden podstawowy warunek - musi posiadać przynajmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Prawdopodobieństwo napotkania takiej drogi graniczy z cudem.

Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone.
Kiedy i gdzie wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione?

Tak naprawdę w naszym regionie niezwykle ciężko jest znaleźć miejsce, w którym niedozwolone byłoby wyprzedzanie z prawej strony. Taki manewr zabroniony jest na drodze pozamiejskiej, na której znajdują się dwa pasy ruchu w jednym kierunku oraz oddzielone podwójną linią ciągłą dwa pasy w kierunku przeciwnym. Konia z rzędem temu, kto znajdzie taką drogę w Trójmieście.

W takiej sytuacji wyprzedzanie prawą stroną jest zabronione. W takiej sytuacji wyprzedzanie prawą stroną jest zabronione.
Czytaj także: Na lewym pasie trzeba się spieszyć?

Według przepisów ruchu drogowego, niedopuszczalny jest manewr wyprzedzania z prawej strony: przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia (znak A-23), na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi (A-1, A-2, A-3, A-4) oraz na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym albo na którym ruch jest kierowany).

Bezpieczeństwo najważniejsze

Stosunkowo często wyprzedzania z prawej strony dopuszczają się kierowcy korzystający z dróg ekspresowych i autostrad. Nierzadko bywa tak, że osoby jadące zdecydowanie wolniej niż pozwalają na to przepisy, prowokują kierowców jadących szybciej i wówczas, w wyniku irytacji, dochodzi do manewru wyprzedzania z prawej strony.

Czytaj także: Kto przesadza na obwodnicy?

Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość kierowców przyzwyczajona jest do wyprzedzania z lewej strony. I to właśnie na lewym lusterku bocznym skupia swoją największą uwagę. Taka osoba może po prostu nie spodziewać się jadącego z większą prędkością samochodu po jego prawej stronie. A to z kolei może wywołać niespodziewane i niebezpieczne reakcje. Jeśli już zdecydujemy się wyprzedzić inny samochód po prawej stronie - róbmy to z głową i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Przepisy ruchu drogowego mówią, że przed wykonaniem takiego manewru kierowca obowiązany jest upewnić się w szczególności czy:
- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Czytaj także: Egzamin na prawo jazdy - co druga osoba oblewa teorię

Opinie (134) 5 zablokowanych

  • xxxx

    Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. Takie zachowanie zgodnie z art. 90 Kodeksu wykroczeń jest utrudnianiem ruchu w warunkach optymalnych i jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 z

    • 4 1

  • prosiłbym o zwrócenie uwagi w artykule... (4)

    ...że nie wolno wyprzedzać prawym pasem, gdy prawy pas dopiero co dołącza do lewego pasa (np. na wjazdach na obwodnicę, na odcinku zjazdowym równoległym do obwodnicy), tam bowiem wyraźnie ustawiony jest znak ustąp pierwszeństwa na prawym pasie. Ten znak nie zabrania kontynuowania jazdy własnym pasem. Ale jeżeli okaże się, że dwa pojazdy znajdą się na tej samej wysokości, to pierwszeństwo wyprzedzenia ma ten po lewej i to z dwóch powodów, ze względu na to, że to lewy pas służy do wyprzedzania, z tego powodu, że prawy pas miał znak "ustąp", oraz dlatego, że samochód na lewym pasie powinien już sygnalizować chęć zjechania na prawy pas, co często tłumaczy się jako chęć zakończenia manewru wyprzedzania, a w takiej sytuacji samochód na lewym pasie powinien umożliwić samochodowi na lewym pasie wjazd na prawy pas. i UWAGA nie można interpretować tej sytuacji, że samochód na prawym pasie jest po prawej stronie. W tym przypadku właśnie znak "ustąp pierwszeństwa" uniemożliwia takiej interpretacji.

    • 5 3

    • Chodzi o to miejsce::

      http://mapa.trojmiasto.pl/#/location/-234.14,206.55/map/-232.55,207.33,5,b

      https://goo.gl/UwqAi5

      Zdarza mi się, że jadę lewym pasem, chcę za chwilę zjechać na prawy, żeby opuścić obwodnicę, a ktoś dojeżdża z prawej i mnie wyprzedza, mimo, że jadę 80km/h. Czasem tak robi kilka aut na raz a to uniemożliwia mi czasami zjazd i jest nerwowo.

      • 1 0

    • idź na kurs biedaku (2)

      Bo chyba dopiero kolizja oduczy cię tych głupot co wymyśliłeś

      • 0 6

      • a nie jezdzij w ogóle ....

        bo to piszesz świadczy o twojej bezmyślności ...

        • 3 1

      • Gratuluję hejtu awanturniku

        pojechałeś z nim, na pewno się załamie koleś, dobrze napisał a ty jesteś żenujący

        W sumie to ciekawe, jak to jest z tymi przepisami w tym miejscu, o którym napisał. Sam jestem ciekawy.

        • 3 0

  • Rondo na ul. Marynarki Polskiej (6)

    Ludzie zatrzymują się na rondzie bo nie wiedzą czy tramwaj powinien ustąpić im pierwszeństwa i zaczynają w ten sposób zmniejszać przepustowość. Dodatkowym wyzwaniem dla wielu jest opuszczenie ronda z wewnętrznego pasa. W imieniu wszystkich kierowców proszę o akcje informacyjną.

    • 0 2

    • (1)

      Tramwaj ma pierszeństwo

      • 0 0

      • ale tylko jak tramwaj jest na rondzie i je opuszcza....

        tramwaj wjeżdzajacy na rondo ma znak: ustap pierwszenstwa i zreguły się zatrzymują; oczywiscie zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej tu funkcjonuje

        • 0 1

    • wolno opuszczać rondo z wewnętrznego pasa? (2)

      • 0 1

      • Oczywiście, zależy, który zjazd.

        • 0 0

      • Jeżeli masz prawo jazdy powinieneś wiedzieć , jak nie jesteś pewny nie wykonuj takiego manewru przykład ( czasami każdemu zdarzy się przeoczyć jakiś znak n.p zakazu wyprzedzania , nie jesteś pewny nie wyprzedzaj).

        • 0 0

    • Kubo ,na drodze należy zachować szczególną ostrożność.Mając nawet pierwszeństwo trzeba się upewnić czy jest się bezpiecznym .Dzisiaj mija szósta rocznica kiedy wjechałem na skrzyżowanie mając pierwszeństwo ,zostałem staranowany przez samochód ,którego kierowca był pewny wraz ze swoimi pasażerami ( pomimo ustawionych znaków ) że wina za spowodowanie wypadku była po mojej stronie. Pobyt w szpitalu i skutki tego zdarzenia odczuwam do dnia dzisiejszego.Zwróć uwagę ilu kierowców wjeżdżając na przejazd n.p kolejowy nie upewnia się czy jedzie pociąg.Pozdrawiam i życzę szczęścia na drodze.

      • 0 0

  • Brawo Redaktor! dobra odpowiedz na artykuł o nauczycielach januszach kapelusznikach

    jezdzacych nagminnie lewym pasem na obwodnicy gdy prawy jest wolny..
    Pozdrowienia dla sfrustrowanego pismaka od artykułu Kto przesadza na obwodnicy? Jaja malowac a nie tu artykuły pisac :)

    • 1 6

  • Jelionek...

    ...dobre materiały ogarnia. Dziękuję, Gratuluję. Powodzenia.

    • 0 0

  • Przepisy

    Moze ktoś mi wytłumaczy gdzie tu jest mowa w tych prostych zdaniach z kodeksu o jakiś separatorach?
    Jechać do Niemiec i wyprzedzać na autostradach gdy są dwa pasy,hi,hi.

    • 1 0

  • Tak czytam co tu ludzie wypisują i nie wierze.. (3)

    ..jedna wielka banda debili, która nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Przeczytajcie ten artykuł jeszcze raz. Wyprzedzanie z prawej jest dozwolone:
    - 2 pasy jedną stronę na obszarze zabudowanym
    - 3 lub więcej pasów w jedną stronę poza obszarem zabudowanym

    czego wy w tym nie kumacie, obwodnica to droga szybkiego ruchu poza obszarem zabudowanym, nie wolno na niej wyprzedzać z prawej strony bo ma tylko 2 pasy, co innego gdy są odcinki 3 lub więcej pasmowe w jednym kierunku, np węzeł Karczemki. ul. Morska w Gdyni, 2 pasy w jedną stronę na obszarze zabudowanym, jak myślicie, według przepisów co można? Tak..wyprzedzać z prawej strony !!!!! Kuźwa..banda oszołomów..

    • 3 4

    • Czytanie ze zrozumiemiem (1)

      Cała obwodnica ma pas rozdziału, więc można wyprzedzać z prawej strony na całej jej długości.

      • 3 2

      • Może jakieś źródło podaj tej interpretacji. ... ?

        • 1 1

    • Mośku, zanim zaczniesz urągać innym - przeczytaj jeszcze raz PORD, tym razem ze zrozumieniem. Zwłaszcza ten fragment o jezdniach oddzielonych np. pasem zieleni. A jeśli to dla ciebie nadal za trudne - poproś o pomoc kogoś dorosłego.
      BTW: już wiem, dlaczego na widok rejestracji Gxx tryb ograniczonego zaufania automagicznie przełącza mi się na tryb absolutnego braku zaufania. Dużo tam u was takich, jak ten pacan powyżej?

      • 0 0

  • kazdy to powinien wiedzieć

    Przecież to trzeba wiedzieć jak ma się prawo jazdy, chyba że ktoś kupił - to mu się przyda taki artykuł

    • 0 0

  • facet

    Wypisuja glupoty i potem dziwia sie ze wypadki sa na obwodnicy.
    Lewy pas do wyprzedzana ja w EUROPIE CYWILIZOWANEJ.
    Szybko zakonczylo sie glosowanie chyba naciagane

    • 1 0

  • ,, Profesorów " tu więcej niż na uczelniach .Kodeks drogowy i przepisy w nim zawarte trzeba przestrzegać .A tu pełno analfabetów drogowych bo jak nazwać tych którzy prawo jazdy mają ,a przepisów nie znają .Często mistrzowie kierownicy piszą że znaki im przeszkadzają ,że ograniczenia gdzieś mają.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Ferrari?

 

Najczęściej czytane