• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: chcę dmuchnąć w alkomat na komisariacie, ale nie mogę

Arkadiusz
25 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Niektóre komisariaty w kraju wyposażone są w samoobsługowe alkomaty. Niektóre komisariaty w kraju wyposażone są w samoobsługowe alkomaty.

Zgłosił się do nas pan Arkadiusz, który nagłośnił temat alkomatów na policyjnych komisariatach. Z jego relacji wynika, że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zbadanie trzeźwości pod okiem funkcjonariuszy policji jest praktycznie niemożliwe.



Czy posiadasz w domu alkomat?

Poniżej prezentujemy wiadomość, którą otrzymaliśmy od naszego czytelnika.

W październiku wraz z moją narzeczoną spędziliśmy weekend w Toruniu. Po delikatnie zakrapianym wieczorze w gronie przyjaciół nazajutrz około godz. 14 planowałem wsiąść za "kółko" i ruszyć do Gdańska. Udałem się więc na najbliższy komisariat policji w celu sprawdzenia mojego stanu trzeźwości. Czułem się dobrze, o żadnym kacu nie było mowy. Dla świętego spokoju wolałem to jednak sprawdzić. Pomyślałem więc o samoobsługowym testerze trzeźwości, w które niektóre komisariaty są wyposażone, bądź w standardowy, przenośny alkomat, który na pewno policjanci posiadają.

Na miejscu, w komisariacie policji, za szczelnie zamaskowanym okienkiem siedział raczej niezbyt zainteresowany moją wizytą policjant dyżurny. Pokazał mi stanowczym ruchem ręki, że mogę z nim porozmawiać jedynie przez słuchawkę telefonu. Oznajmiłem więc funkcjonariuszowi, że chciałbym zbadać się alkomatem. Ten jednak stanowczo odmówił z powodu... COVID-19, oczywiście. Zapytałem o sens takiego działania, skoro ustniki w alkomatach przenośnych i tak są wymieniane. Pan policjant nie potrafił jednak podać żadnego argumentu i zostałem odprawiony z kwitkiem. To dość absurdalne, tym bardziej że słuchawkę, którą trzymałem w dłoni i do której mówiłem, raczej nie dezynfekuje się po każdym interesancie.

Co mi pozostało? Kupić za kila złotych jednorazowy alkomat, który raczej miarodajny nie jest. Wynik: brak alkoholu. Dla pewności odczekaliśmy jeszcze 1,5 godziny i ruszyliśmy w drogę.

Zastanawiam się, czy tak samo sytuacja wygląda w moim rodzinnym Gdańsku?

Instrukcja samoobsługowego alkomatu Instrukcja samoobsługowego alkomatu

W Trójmieście zawieszono badania alkomatem



Sprawdziliśmy to. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- W związku z pandemią COVID-19 możliwość używania samoobsługowych testerów trzeźwości na terenie gdańskich komisariatów została zawieszona. W uzasadnionych przypadkach - za zgodą oficera dyżurnego - istnieje możliwość przeprowadzenia badania na urządzeniu stacjonarnym, na terenie komisariatu. Takie badanie zostanie przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego, począwszy od zmierzenia temperatury ciała osoby poddanej badaniu oraz odkażeniu dłoni. Badanie zostanie udokumentowane i w tej sytuacji niezbędne będzie podanie danych osobowych. Jednocześnie policjanci apelują, aby nie nadużywać możliwości poddania się badaniu z uwagi na występujące ryzyko zarażenia koronawirusem - wyjaśnia asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z gdańskiej komendy policji.
Podobnie sytuacja ma się w Sopocie i w Gdyni, gdzie również zawieszono możliwość używania samoobsługowego testera trzeźwości.

- W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 na terenie gdyńskich komisariatów możliwość używania samoobsługowych testerów trzeźwości została wstrzymana. W uzasadnionych przypadkach takie badanie na zawartość alkoholu w organizmie może zostać przeprowadzone na urządzeniach stacjonarnych z zachowaniem reżimu sanitarnego - dodaje asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Co ciekawe, policjant nie ma obowiązku udostępnienia alkomatu osobie, która chce sprawdzić swoją trzeźwość. Jeśli jednak taki kierowca przyzna się, że przyjechał na komisariat autem - wówczas funkcjonariusz ma obowiązek przebadać taką osobę.
Arkadiusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (86) 3 zablokowane

  • Gadanie

    W 2019 roku spożycie alkoholu w Polsce było najwyższe od 1993 r. W 2019 roku statystyczny Polak wypił aż 9,78 litra czystego alkoholu; spożycie alkoholu było najwyższe od 1993 r., czyli odkąd sięgają statystyki

    • 0 0

  • Czyli rozumiem, że jak policja mnie zatrzyma i będzie chciała przebadać to mogę odmówić? bo Covid...

    • 2 0

  • Jestem za a nawet przeciw.

    Według czytelnika i wielu innych osób Policjanci powinni nieodpłatnie wykonywać badania na trzeźwość zgłaszającym się petentom. A ja pytam się, dlaczego Policjanci nie wykonują bezpłatnie badań : na zawartość srodków odurzających w organiźmie, zawartość amfetaminy w amfetaminie, badań technicznych pojazdów, testów ciążowych itp. itd. Dlaczego?

    • 1 1

  • Ja

    Czyli jak mnie drogówka zatrzyma to odmówię badania że względu na covid. Proste.

    • 0 0

  • Zapomniał zaznaczyć ile było osób na posiadowce... Po drugie jaki problem kupić alkomat za parę stów skoro po każdej imprezie jest zdewastowany i koniecznie musi wsiadać do auta? Nie można wypić 3-4 piw wiedząc, że rano ruszam w trasę? Przy wadze średnio 85kg+ pijąc piwo od 20 nie ma siły by miał choćby jedna miliardową procenta o tej 8.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej dzielnicy Gdańska miała miejsce katastrofa autobusu w 1994 roku?

 

Najczęściej czytane