• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwami miejscowości

mJ
26 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dokąd liczone są kilometry od znaku z odległościami? Dokąd liczone są kilometry od znaku z odległościami?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dokąd liczone są odległości podawane na znakach z nazwami miejscowości? Wśród wielu kierowców utarło się, że tym punktem są gmachy poczty głównej - ale czy to w dzisiejszych czasach miałoby sens? Kiedyś być może. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.



Przykładowo, podróżujecie do Warszawy. Po drodze mijacie kolejny znak z odległością do wybranego celu, na którym widnieje informacja, że do stolicy pozostało 155 km. Ale od której lokalizacji Warszawy jesteśmy oddaleni o 155 km? Stolica to spore miasto. Od granicy? Ratusza? Urzędu miasta? Starego Miasta? Pałacu Kultury? A może wspomnianego na wstępie głównego urzędu pocztowego? Domysłów jest sporo, a jak jest w rzeczywistości?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. mówi: "Liczby kilometrów podawane na drogowskazach, tablicach kierunkowych i tablicach szlaku drogowego powinny oznaczać odległość od miejsca umieszczenia znaku do centralnego punktu danej miejscowości, np. rynku, głównego placu, ratusza, skrzyżowania dróg przelotowych itp. Odległości należy podawać w pełnych kilometrach.

Punktów centralnych może być wiele



Wspomniany w rozporządzeniu "centralny punkt" w danej miejscowości wyznaczany jest zawsze indywidualnie przez zarządcę drogi, na której znak z kilometrami się znajduje. Przykładowo, drogi krajowe będą miały inny punkt centralny od dróg powiatowych. A jako że zarządców dróg jest wielu - to i wiele różnych punktów centralnych jest wyznaczanych.

Zazwyczaj jednak punkty centralne znajdują się blisko siebie, zlokalizowane są w ścisłych centrach miast. Różnice między nimi są raczej niewielkie.

GDDKiA: punktami centralnymi są dworce



Liczby kilometrów podawane na drogowskazach, tablicach kierunkowych i tablicach szlaku drogowego, powinny oznaczać odległość od miejsca umieszczenia znaku do centralnego punktu danej miejscowości, np. rynku, głównego placu, ratusza, skrzyżowania dróg przelotowych, itp. W przypadku zarządzanych przez nas dróg krajowych odległości do Gdańska, Gdyni i Sopotu są wyznaczane do głównych dworców kolejowych w tych miejscowościach - tłumaczy Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy wciąż mylą się na bramkach autostrady A1

mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Wystawa amerykańskich aut zabytkowych "Made in USA 2"

zlot

Ogólnopolski Zlot Mercedesów Rumia 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest PHEV?

 

Najczęściej czytane