Wiadomości

Dziś dzień jeżdżenia zabytkowymi pojazdami

5 czerwca to dzień samochodów klasycznych.
5 czerwca to dzień samochodów klasycznych. fot. otofotomoto

Polski Związek Motorowy wrócił do idei "Drive it Day". Właśnie dziś, 5 czerwca, odbywa się 7. edycja tego wydarzenia na drogach całego kraju. Tego dnia wszyscy właściciele zabytkowych pojazdów wyjeżdżają nimi na drogi i starają się je używać jak zwykłe pojazdy.Czy posiadasz zabytkowe auto?

tak, mam kilka zabytkowych pojazdów 14%
tak, mam jednego klasyka 28%
nie, ale planuję kupić 25%
nie, to nie moja bajka 33%
zakończona Łącznie głosów: 462
W Polsce dzień jeżdżenia zabytkiem zawsze odbywał się w pierwszym tygodniu czerwca. Organizatorzy z PZM postanowili wrócić do tej tradycji. Aktualna sytuacja sprzyja takim inicjatywom, bo wiele motoryzacyjnych imprez zostało odwołanych.

Pomysł na "Drive it Day" zrodził się w Wielkiej Brytanii, a dzięki Automobilklubowi Beskidzkiemu i PZM w naszym kraju pojawił się w 2009 roku. Idea wydarzenia polega na tym, aby raz w roku zmobilizować wszystkich właścicieli zabytkowych pojazdów do wyjechania nimi na drogi publiczne. Dzięki temu miłośnicy aut klasycznych mogą pokazać, jak dużo jest fanów starej motoryzacji oraz że ich pojazdy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i zdecydowanie lepiej czują się na ulicach aniżeli w muzeum czy na wystawach.

- Dlatego namawiamy do wyciągnięcia z garażu swojego wiekowego pojazdu i przyłączenia się do naszej akcji. Jeśli posiadasz samochód lub motocykl zabytkowy, tego dnia poruszaj się nim przez cały dzień jak "zwykłym" pojazdem. W końcu do tego został kiedyś stworzony. Tego dnia pojedź nim do pracy, do sklepu, na targ, na kawę z chłopakiem lub dziewczyną, załatwić sprawy w urzędzie. Fiatem Dino pojedź na zapiekanki, Renault 4L zrób zakupy na targu, Mercedesem 170V podjedź do apteki po witaminy, Junakiem pojedź na pocztę wysłać pocztówkę do babci lub wujka, Morrisem Minorem zabierz chłopaka lub dziewczynę na spacer po lesie, z Saabem 99 i całą rodziną pojedź na obiad do restauracji, Lambrettą odwiedź ciekawe miejsce turystyczne w regionie, a Warszawą M20 wybierz się na piknik nad jezioro. Możliwości jest wiele. Najważniejsze, by się ruszyć zabytkiem, gdziekolwiek - czytamy na stronie organizatora.
PZM zachęca także do wysyłania zdjęć napotkanych tego dnia na ulicach klasyków. Wszystkie zostaną opublikowane na profilu na Facebooku. Autorzy zdjęć z największą liczbą "lajków" otrzymają upominki od miesięcznika Automobilista. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości na Pojazdy Zabytkowe PZM lub na e-mail: k.pawlowski@automobilklubpolski.pl.

Opinie (83) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Bentayga to SUV marki: