• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fotelik samochodowy po wypadku - wymiana za darmo lub odszkodowanie

mJ
27 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy po kolizji lub wypadku należy wymienić fotelik na nowy? Czy zawsze skazani jesteśmy na wydatek z własnej kieszeni? Czy po kolizji lub wypadku należy wymienić fotelik na nowy? Czy zawsze skazani jesteśmy na wydatek z własnej kieszeni?

Nawet z pozoru niegroźna kolizja drogowa może oznaczać konieczność wymiany fotelika samochodowego na nowy. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach unikniecie ponownego i niemałego wydatku z własnej kieszeni.

Czy kiedykolwiek w kolizji/wypadku drogowym uczestniczyło twoje dziecko w foteliku?

Po kolizji czy też wypadku drogowym gołym okiem widać defekty samochodu. Tego samego nie możemy napisać o fotelikach samochodowych będących na pokładzie auta w momencie zdarzenia. Często bywa tak, że wizualnie fotelik prezentuje się bez zastrzeżeń, ale wskutek uderzenia uszkodzony został np. niewidoczny mechanizm.

Fotelik samochodowy po wypadkuTymczasem nawet najlepsze foteliki samochodowe działają podobnie do poduszki powietrznej - tylko raz. Należy pamiętać, że nawet niegroźna stłuczka przy prędkości około 15 km/h może skutkować uszkodzeniem ważnych dla bezpieczeństwa malucha elementów. Przy niewielkiej kolizji fotelik przyjmuje spore obciążenia. Po takim zdarzeniu nie można być pewnym, że przy kolejnej stłuczce czy bardziej poważnym wypadku fotelik efektywnie uchroni dziecko - podkreślają producenci.

Zaleca się, aby po zdarzeniu drogowym autem, w którym zamontowany był fotelik samochodowy, wymienić siedzisko na nowe. Natomiast fotelik powypadkowy poddać utylizacji. Tyczy się to każdej kategorii wiekowej. Producenci fotelików w instrukcjach obsługi zaznaczają, że wymiany należy dokonać także, gdy sprzęt nie nosi śladów użytkowania.

Wielu rodziców traktuje tego typu zalecenia, jak typowe "łapanie" klientów na zakup kolejnego fotelika. Z drugiej jednak strony, to zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Wybór należy do rodziców.

Foteliki samochodowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Darmowa wymiana fotelika u producentaNowy fotelik - w zależności od renomy producenta - to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie wszystkich rodziców na taki wydatek po raz drugi stać. Co zatem robić? Jeśli fotelik uczestniczył w kolizji lub wypadku samochodowym - to jest szansa, że uda się go wymienić na nowy bezpłatnie. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest otrzymanie nowego fotelika bezpośrednio od producenta. Nie wszyscy wiedzą, albo nie zostali poinformowani przez sprzedawcę, że niektórzy producenci w momencie zakupu fotelika udzielają gwarancji wymiany powypadkowej. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, kto spowodował kolizję bądź wypadek - otrzymacie nowy fotelik. Kupując fotelik warto podpytać w sklepie, którzy producenci udzielają takiej gwarancji.

Od kiedy fotelik przodem do kierunku jazdy?Warto przy tym pamiętać, że wymiana fotelika na nowy egzemplarz nastąpi tylko wtedy, gdy w protokole powypadkowym spisanym przez funkcjonariusza policji, znajdzie się adnotacja, że w pojeździe zamontowany był fotelik danej marki. Gdy zapomnimy o tej istotnej informacji - szansa na skorzystanie z programu wymiany fotelika prawdopodobnie przepadnie.

Pamiętajmy także o zachowaniu paragonu bądź innego dowodu zakupu. Po zdarzeniu drogowym zazwyczaj wystarczy powypadkowy fotelik dostarczyć do sklepu, w którym został zakupiony, wraz z niezbędnymi dokumentami - dowodem zakupu i zaświadczeniem policji.

Odszkodowanie za powypadkowy fotelikTrudności pojawiają się w momencie, gdy fotelik nie jest objęty wspomnianym wyżej programem. Rozwiązaniem może być odszkodowanie z OC sprawcy. Przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jednoznacznie wskazują, że poszkodowany w kolizji bądź wypadku może otrzymać rekompensatę na wszystkie poniesione w zdarzeniu straty, w tym także za fotelik samochodowy znajdujący się w aucie.

Aby rozpocząć procedurę przyznania odszkodowania, w pierwszej kolejności należy zadbać o zaświadczenie od policji. W protokole powypadkowym - jak już wspomnieliśmy - musi znaleźć się adnotacji o foteliku biorącym udział w zdarzeniu. To w zasadzie kluczowa informacja dla ubezpieczyciela. Gdy takiego zaświadczenia nie ma - towarzystwo może stwierdzić, że fotelik został zamontowany w aucie już po kolizji. A w efekcie odmówić wypłaty pieniędzy. Warto też zrobić dokumentację zdjęciową na miejscu zdarzenia. To zawsze dodatkowy dowód.

Uczulamy jednak, że uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy bywa czasochłonne. Wielu rodziców potrzebuje kolejnego fotelika od zaraz, dlatego często rezygnują z tego rozwiązania i kupują nowy fotelik z własnych środków.

Odszkodowanie za fotelik po wypadku z mojej winyJeśli do kolizji lub wypadku doszło z twojej winy - szanse na uzyskanie odszkodowania od producenta lub ubezpieczyciela są równe zeru.

Warto jednak pamiętać, że niektóre towarzystwa pozwalają dopisać do listy wyposażenia auta fotelik samochodowy. W razie niefortunnego zdarzenia fotelik będzie można wymienić na nowy z własnego AC.

Nowe czy używane - jakie akcesoria dla dzieci kupują rodzice?

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Firma Walder to trójmiejski przedstawiciel:

 

Najczęściej czytane