• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gorsza jakość paliwa przy hipermarketach? Bzdura

mJ
17 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
To zdjęcie archiwalne, z czasów pandemicznych, kiedy ceny paliw były bardzo atrakcyjne. Dziś - mimo że płacimy za paliwo zdecydowanie więcej - chętnych na tankowanie przy hipermarketach nie brakuje. To zdjęcie archiwalne, z czasów pandemicznych, kiedy ceny paliw były bardzo atrakcyjne. Dziś - mimo że płacimy za paliwo zdecydowanie więcej - chętnych na tankowanie przy hipermarketach nie brakuje.

Gdzie można zatankować najtańsze paliwo? Zdecydowana większość kierowców zna odpowiedź na to pytanie. Przy hipermarketach - to oczywiste. Tankując na tego typu stacjach, można zaoszczędzić, bo z reguły ceny za litr są niższe niż w popularnych sieciach. Skąd jednak obawy, że paliwo przy marketach jest gorszego sortu? Rozwiewamy wątpliwości.



Czy tankujesz swoje auto na stacjach paliw przy marketach?

CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIE



Nie jest tajemnicą, że na stacjach paliw przy hipermarketach można zatankować taniej. Problem w tym, że wielu kierowców nie ufa tego typu obiektom. Powodem ma być rzekomo gorszej jakości paliwo. Ekspert, który udzielił wypowiedzi naszemu portalowi, nie ma jednak wątpliwości - jakość paliw na stacjach przy marketach nie odbiega od normy. Nie ma się czego obawiać.

Jakość paliwa w normie



W Trójmieście trzy hipermarkety posiadają swoje stacje paliw. To Leclerc przy ul. Obrońców Wybrzeża 1Mapka, Carrefour przy ul. Schuberta 102AMapka, a także dwie stacje Auchan przy ul. Szczęśliwej 3Mapka i przy ul. Grunwaldzkiej 108Mapka. Trzy pierwsze znajdują się w Gdańsku, a ostatnia w Rumi.

Niektórzy kierowcy nie korzystają z tych stacji, bo uważają, że paliwo jest... "chrzczone". Ta teoria nie ma jednak większego sensu. Duże sieci nie pozwoliłyby sobie na zszarganie opinii sklepu przez kiepskiej jakości paliwo, które jest tylko dodatkiem w ofercie. Poza tym "chrzczenie" paliwa to raczej proceder przeszłości. Dziś kontroli jakości jest dużo i są bardzo drobiazgowe. Niewielkie przekroczenie dozwolonych limitów może skutkować nałożeniem wysokich kar. Nikt nie chce ryzykować. To po pierwsze.

A po drugie, gdyby faktycznie paliwo było podejrzanej jakości, nie byłoby kolejek aut ustawiających się do dystrybutorów. A to jednak dość częsty widok na stacjach przy marketach.

Niektórzy kierowcy myślą, że skoro "tanie", to automatycznie jest "podejrzane", ale nie ma to potwierdzenia w faktach, bo paliwa te dostarczane są w taki sam sposób jak na "typowe" stacje, a więc obawy są właściwie na wyrost - wyjaśnia dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w portalu e-petrol.pl.
W ubiegłym roku na trzech powyższych stacjach (z wyjątkiem Carrefoura) UOKiK przeprowadził kontrolę oleju napędowego. Badane próbki na wspomnianych stacjach spełniły wymagania określone w rozporządzeniu. Rok wcześniej kontrolerzy zbadali także jakość benzyny na stacji Auchan w Gdańsku. Ocena badania - pozytywna.

Paliwo z jednej cysterny



Co więcej, z reguły ta sama cysterna, która dostarcza paliwo do stacji znanych sieci, transportuje je także do stacji przy hipermarketach.

Tak, to często jest ta sama cysterna - oczywiście w zależności od lokalizacji i specyfiki danego obiektu. Jednak raz jeszcze wypada uspokoić czytelników, że obiekty marketowe mają paliwo podlegające kontroli analogicznie jak na zwykłych stacjach, a obawa o jego jakość w powiązaniu z okazyjną ceną nie jest uzasadniona - dodaje.

Czytelnik: 10 zł za litr paliwa? I tak będziemy tankować



Stacje paliw przy hipermarketach cieszą się dużą popularnością. Kierowcy często z nich korzystają. Stacje paliw przy hipermarketach cieszą się dużą popularnością. Kierowcy często z nich korzystają.

Dlaczego jest taniej?



Zmotoryzowani zastanawiają się, dlaczego więc paliwo przy hipermarketach jest tańsze? Odpowiedź zdaje się być prosta. Pamiętajmy, że stacja paliw to jedynie dodatkowy dochód wielkiego marketu. Pełni rolę raczej wabika, który ma przyciągnąć klienta do sklepu. Dlatego też sieć nie musi zarabiać na paliwie. A jeśli już, to jest to raczej zarobek symboliczny. Stąd tak atrakcyjne ceny na pylonach przy stacjach hipermarketów.

Niższa cena wynika z szeregu czynników, takich jak chociażby specyfika zakupów paliw przez takie sieci, która pozwala na utrzymywanie korzystnych cen w sprzedaży. Dodatkowo paliwa mają stanowić "magnes" dla zakupowej wizyty w sklepie. I to jest powodem utrzymywania się stosunkowo niskich cen w marketowych obiektach - stwierdza ekspert.

1 litr paliwa - z czego składa się jego cena?

mJ

Miejsca

  • Leclerc Gdańsk, Obrońców Wybrzeża 1
  • Auchan Gdańsk, Szczęśliwa 3
  • Auchan Rumia, Grunwaldzka 108

Opinie (136) ponad 20 zablokowanych

  • Chrzczone paliwo z marketów

    Paliwo z marketów jest słabej jakości, co widać w przypadku tylko niektórych samochodów np. z automatyczną skrzynią biegów. Zmienia ona inaczej (przykład golf iv 1,6i automat) oraz w odczuwalnie niższej mocy silnika. By wyważyć te niedobory oktanów, warto uzupełniać bak paliwa paliwem ze stacji oferujących promocję zakupu lepszego paliwa (Pb 98 oktanów) w cenie zwykłej benzyny (Pb 95), w wybrane dni tygodnia. W pozostałych samochodach nie zauważyłem różnic wynikających z jakości paliwa.

    • 0 2

  • A jednak

    Poprzedniej zimy (były wtedy bardzo silne mrozy), po tankowaniu oleju napędowego na stacji w Auchan wracałem z Mazur na lawecie (zapchany filtr paliwa).

    • 1 2

  • Riko

    Mi jakos dziwnym trafem tankując na takiej stacji powiększyła się pojemność mojego baku .....

    • 3 0

  • Najlepsi są i tak sekciarze tankujący na Shellu.

    Ale niech sobie przepłacają, zawsze to kilka punktów do ego.

    • 3 1

  • Chrzczone nie, ale chyba gorsze.

    Np lpg na Auchan jest tanie, ale na orlenowskim przejade kilkadziesiat kilo wiecej. Wiec kwestia kalorycznosci i wydajnosci na pewno gra role.

    • 0 0

  • niby niechszczone

    ale moje auto pali o litr na 100 km wiecej niz jak tankuje na zwyklej stacji

    • 0 0

  • ja do mojego passeratiego w dyzlu wlewam tylko z ałchana, albo żepakowy

    i wtedy stać mnie na sześciopak VIPa

    • 0 0

  • Nie jakość paliwa a ilość !

    Co do jakości paliwa nie wypowiadam się ale przestałem już tankować na tych stacjach, powód to ilość paliwa.
    Mój bak ma pojemność 50 L zapala sie rezerwa powinno zostać w baku 5-6 L .
    A ja leje pod korek 55 L. Co najmniej 10 L więcej. Zwracajcie na to uwage !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Cayenne i Macan to modele aut którego producenta?

 

Najczęściej czytane