Wiadomości

stat

Jakimi samochodami jeżdżą trójmiejscy prezydenci?

Ze Skody Superb korzystają włodarze Gdańska i Gdyni.
Ze Skody Superb korzystają włodarze Gdańska i Gdyni. fot. Skoda

Prezydent Stanów Zjednoczonych wożony jest "Bestią", czyli Cadillakiem One, głowa naszego państwa podróżuje po kraju BMW Serii 7, natomiast Toyota Century to auto pełniące służbę na japońskim dworze cesarskim. A czym jeżdżą nasi trójmiejscy prezydenci?GdańskPrzegląd służbowych flot, z których na co dzień korzystają prezydenci i urzędnicy, rozpoczynamy od Gdańska. Miasto dysponuje łącznie 17 służbowymi samochodami. To głównie Skody Superb i Citigo. Na liście pojazdów nie brakuje bardziej pakownych aut, jak chociażby Mercedes-Benz Sprinter czy Fiat Doblo. Jest też jedno auto elektryczne - to Nissan Leaf.

- W urzędzie nie ma polityki jednorazowej wymiany aut. Samochody nabywane są sukcesywnie według potrzeb. Obecnie posiadamy auta zakupione w latach 2011-2018 i z nich korzystamy. Nie mamy przypisanych aut do poszczególnych osób - wyjaśnia Alicja Bittner z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, korzysta z limuzyn marki Skoda Superb. Magistrat dysponuje siedmioma takimi samochodami - są to głównie egzemplarze II generacji modelu. Jest wśród nich również jedna sztuka najnowszej, trzeciej odsłony Skody Superb. Czeska limuzyna została zakupiona w 2017 roku, a pod jej maską pracuje benzynowy silnik o pojemności 1.8 litra i mocy 180 KM. Samochód kosztował 112 tys. zł.

Flota gdańskiego magistratu:

 • Skoda Superb (2011-2017) - siedem egzemplarzy

 • Skoda Citigo (2013) - pięć egzemplarzy

 • Nissan Leaf (2015)

 • Mercedes-Benz Sprinter (2015)

 • Peugeot Partner (2016)

 • Fiat Doblo (2012)

 • Volkswagen Caddy (2018)


GdyniaPrezydenci Gdańska i Gdyni postawili na przestronność. Czeska limuzyna może się pochwalić gigantyczną przestrzenią kabiny.
Prezydenci Gdańska i Gdyni postawili na przestronność. Czeska limuzyna może się pochwalić gigantyczną przestrzenią kabiny. fot. Skoda
Flota gdyńskiego magistratu składa się z sześciu aut. To pięć samochodów marki Skoda (Superb i Octavia) i jeden Mercedes-Benz Sprinter.

Służbowym samochodem włodarza Gdyni, Wojciecha Szczurka, jest również Skoda Superb trzeciej generacji. Auto zostało zakupione w 2015 roku za kwotę 120 tys. zł.

- Myślę, że wszystkie aktualne limuzyny prezydentów przebije służbowe auto byłej prezydent Franciszki Cegielskiej, która swego czasu jeździła specjalnym Polonezem w turkusowym kolorze, dokładnie takim, który widnieje na fladze Gdyni - zdradza Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy UM Gdyni.
Flota gdyńskiego magistratu:

 • Skoda Superb (2008, 2011, 2015) - trzy egzemplarze

 • Skoda Octavia (2005, 2015) - dwa egzemplarze

 • Mercedes-Benz Sprinter (2012)


SopotPrezydent Sopotu przemieszcza się po mieście VW Passatem.
Prezydent Sopotu przemieszcza się po mieście VW Passatem. fot. VW
Sopoccy urzędnicy mają do dyspozycji trzy pojazdy - dwa Volkswageny Passaty i Forda Tourneo Custom.

Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, korzysta z VW Passata w wersji Highline z 2017 roku. Auto z 2-litrowym silnikiem benzynowym jest w leasingu na okres 2 lat. Rata miesięczna wynosi 2613 zł, zatem miasto zapłaci za Passata około 62 tys. zł. Po zakończeniu finansowania auto prawdopodobnie zostanie wymienione na nowszy model.

Z drugiego VW Passata korzystają dwaj wiceprezydenci, natomiast Ford Tourneo Custom został oddany do użytku urzędników oraz zaopatrzenia.

Flota sopockiego magistratu:

 • Volkswagen Passat (2017) - dwa egzemplarze

 • Ford Tourneo Custom (2017)


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (133)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia