• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowca autobusu: policyjna kontrola trzeźwości nie dla nas

Marek
6 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Policyjna kontrola trzeźwości. Policyjna kontrola trzeźwości.

Do naszej redakcji anonimowo zgłosił się kierowca autobusu z Trójmiasta, który przedstawił nam pewien problem. A mianowicie policyjne kontrole trzeźwości, które notorycznie omijają... kierowców autobusów.



Czy zdarzyło ci się wydmuchać policyjnym alkomatem więcej niż 0,0?

Poniżej prezentujemy relację kierowcy autobusu, który pozostał anonimowy (jego imię na dole tekstu jest przypadkowe).

Postanowiłem opisać ten problem, ponieważ dziwi mnie zachowanie policji kontrolującej trzeźwość kierowców. Jakiś czas temu, nieopodal jednej z trójmiejskich plaż, podczas kursu autobusem natrafiłem na swojej drodze na patrol policji, który sprawdzał trzeźwość kierujących. Policjanci po kolei zatrzymywali wszystkie pojazdy i nakazywali kierowcom "dmuchać" w alkomat.

Gdy przyszła kolej na mnie, funkcjonariusz dał mi wyraźnie znać, abym się nie zatrzymywał i jechał dalej. Ja się jednak zatrzymałem, otworzyłem okno i czekam na badanie alkomatem. Policjant tym razem słownie powtórzył, że mam jechać dalej. Ruszyłem więc, a kontrola była kontynuowana. Kolejni kierowcy za moim autobusem już byli sprawdzani.

Dlaczego kierowcy autobusów nie są kontrolowani przez policję pod kątem trzeźwości? Dlaczego kierowcy autobusów nie są kontrolowani przez policję pod kątem trzeźwości?
Nie jest to jednostkowy przypadek. Kolejny raz jestem zwolniony z kontroli trzeźwości. Trochę to dziwne. Może policjanci myślą, że nie ma opcji, aby kierowca autobusu wsiadł za "kółko" na podwójnym gazie?

Otóż jest. I o ile kierowcy autobusów z porannej zmiany, wyruszający w drogę z bazy, są badani alkomatem pod kątem trzeźwości, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby napili się np. godzinę później. Bardzo często też kierowcy zmieniają się na mieście, i w takiej sytuacji nie ma możliwości sprawdzenia trzeźwości zmiennika.

Znam przypadki, w którym kierowcy podczas dmuchania w alkomat w dyspozytorni oblewali test trzeźwości i nie mogli wsiąść za kierownicę autobusu.

Ja w ogóle nie piję alkoholu i nie podoba mi się to nierówne traktowanie kierowców podczas kontroli trzeźwości. Policja zwalnia kierowców autobusu z kontroli trzeźwości za to, że są kierowcami autobusów.

Kontrole trzeźwości odbywają się z reguły w godzinach szczytu. Kontrole trzeźwości odbywają się z reguły w godzinach szczytu.
Do tekstu kierowcy autobusu ustosunkowała się gdańska policja.

Policjanci w trakcie służby kontrolują stan trzeźwości kierujących pojazdami, w tym także kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych. Podczas odprawy służbowej zostaje wyznaczony czas i miejsce prowadzonych działań. Kontrole odbywają się zwykle podczas szczytu komunikacyjnego i nie jest możliwe sprawdzenie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Taktykę i technikę kontroli policjant ruchu drogowego ustala sam, na podstawie posiadanych uprawnień oraz doświadczenia zawodowego - tłumaczy asp.szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Marek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym mieście znajduje się siedziba Audi?

 

Najczęściej czytane