• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowca: obwodnicy unikam jak ognia. Powinien być odcinkowy pomiar prędkości

Jakub
21 września 2023, godz. 06:00 
Opinie (212)
Odcinkowy pomiar prędkości pozwoli rozwiązać problemy z kolizjami na obwodnicy? Odcinkowy pomiar prędkości pozwoli rozwiązać problemy z kolizjami na obwodnicy?

Po naszej publikacji artykułu o propozycji odcinkowego pomiaru prędkości na trójmiejskiej ekspresówce swoje przemyślenia opisał nam pan Jakub, jeden z kierowców, który - jak mówi - obwodnicy unika jak ognia. Publikujemy je poniżej.Zgadzasz się z argumentami pana Jakuba?

Przeczytałem artykuł o policji rekomendującej odcinkowe pomiary prędkości na obwodnicy. I chce się powiedzieć: "nareszcie!" Obwodnica jest w dramatycznej potrzebie poprawy bezpieczeństwa i odcinkowe pomiary prędkości powinny stać na tej drodze już dzisiaj, a nie, gdy się Generalna Inspekcja Transportu Drogowego namyśli.

Jestem kierowcą ze stosunkowo dużym doświadczeniem (ale nie mnie oceniać, czy dobrym), byłem na dodatkowych kursach na Autodromie, jeżdżę samochodem obwarowanym czujnikami bezpieczeństwa i poduszkami powietrznymi, a i tak obwodnicy unikam jak ognia, bo to tam doświadczam najwięcej niebezpiecznych sytuacji.

Statystyki zliczają tylko kolizje i wypadki, ale pomijają sytuacje niebezpieczne, które tylko dzięki szczęściu i czasem szybkiej reakcji kierowców się zdarzeniami drogowymi nie kończą.

Takich niebezpiecznych sytuacji, jak:

  • wymuszenia,
  • przejechanie tuż przed maską
  • czy zmuszenie do gwałtownego hamowania

doświadczają na co dzień wszyscy użytkownicy obwodnicy, co widać po komentarzach. Gdyby te sytuacje podliczyć, to niejednemu włos zjeżyłby się na głowie.

Powinniśmy dążyć do zmniejszenia liczby tych niebezpiecznych sytuacji, bo to one prowadzą do kolizji, wypadków, korków a w najgorszym przypadku nawet do ofiar w ludziach. Jednak od lat działań w tym kierunku ze strony organów odpowiadających za ruch na obwodnicy nie widać.

Prędkość i jazda na zderzaku to przyczyna niebezpiecznych sytuacjiDla mnie przyczyny niebezpiecznych sytuacji na obwodnicy są dwie: przekraczanie prędkości i utrzymywanie kryminalnie małych odstępów między pojazdami.Od węzła Wielki Kack obowiązuje ograniczenie do 100 km/h, które wielu kierowców kompletnie ignoruje. Na całej obwodnicy obowiązuje ograniczenie do 120 km/h i też można spotkać wiele samochodów jadących szybciej. Szczególnie ten problem dotyczy lewego pasa. Na prawym poruszają się ciężarówki, które czasem pod górkę nie dają rady szybciej niż 60 km/h, więc jeśli lewy pas jedzie nawet te przepisowe 120 km/h, to różnica prędkości jest tak duża, że bezpieczna zmiana pasa jest praktycznie niemożliwa.

Skutki kolejnej kolizji na obwodnicy. Film archiwalny.Bezpieczna zmiana pasa jest dodatkowo niemożliwa przez zbyt małe odstępy utrzymywane przez kierowców. Przepisowy odstęp to połowa prędkości, czyli na obwodnicy 50-60 metrów, dla ciężarówek jadących 60 km/h jest to ok. 30 metrów. Bezpieczny odstęp to 3 sekundy, czyli ok. 80-100 metrów dla osobówek. Nawet przepisowych odstępów na obwodnicy ze świecą szukać!

Winni? To kierowcy ciężarówekSzczególnie winni utrzymywania za małych odstępów są kierowcy ciężarówek, czyli kierowcy zawodowi, którzy powinni świecić przykładem. Przez to praktycznie nie da się wjechać na prawy pas, a jak już się to uda, to człowiek modli się o życie, widząc we wstecznym lusterku wielki pojazd tuż przy zderzaku. Tak jak przekraczanie prędkości przez ciężarówki być może skraca czas dojazdu, tak trzymanie kryminalnie małego odstępu jest tylko i wyłącznie niebezpieczne.

Bezpieczna zmiana pasa to łagodny rozpęd na swoim pasie, płynna zmiana pasa łagodnym łukiem i wyrównanie prędkości. Niestety połączenie przekraczania prędkości i utrzymywania za małych odstępów sprawia, że jakkolwiek bezpieczna zmiana pasa wygląda tak: trzeba się rozpędzić i podjechać nieco zbyt blisko samochodu przed nami, zmienić szybko pas i dalej gwałtownie się rozpędzać.

Samochód jedzie pod prąd na obwodnicy. Film archiwalny.A czasem bezpiecznie się pasa po prostu zmienić nie da! Niestety niecierpliwi kierowcy, którym wydaje się, że im się spieszy bardziej od innych, i tak pas zmieniają. Powodując przy tym niebezpieczne sytuacje. Co mają natomiast zrobić kierowcy na pasie włączania, którzy muszą z niego zjechać? Brak odstępów i przekraczanie prędkości na obwodnicy zmusza kierowców, którzy się na nią włączają, do wykonywania niebezpiecznych manewrów.

Osobiście, jeśli mój zjazd jest za kilka kilometrów, to dla własnego bezpieczeństwa pozostaję na prawym pasie i z żalem godzę się na to, że na teoretycznie drodze ekspresowej muszę jechać 80 km/h.

To problemy, które nie są typowe tylko dla obwodnicyCzy te problemy są unikalne dla obwodnicy? Nie. Na Kwiatkowskiego czy Armii Krajowej zachowania kierowców są podobne. Ale obwodnica jest jedną z najbardziej przeładowanych dróg w województwie i na niej te problemy się kumulują, generując niezliczone niebezpieczne sytuacje.

Czy budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta pomoże? Prawdopodobnie tak, ale powstanie ona za kilka lat, a bezpiecznej obwodnicy potrzebujemy już dzisiaj! Choć może też wystąpić znany ze Stanów Zjednoczonych efekt "jeszcze jednego pasa" i wrócimy do punktu wyjścia.

Korek na obwodnicy po wypadku. Film archiwalny.Pilnie potrzebujemy na obwodnicy odcinkowych pomiarów prędkości, fotoradarów mierzących odstępy i zwiększonej liczby patroli policji.

Regularnie pokazujemy na Pomorzu, że da się naprawić rzeczy, których w pozostałej części kraju się nie udaje. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, pokażmy, że da się uczynić obwodnicę bezpieczną. Tylko do tego nie możemy prosić instytucji publicznych o działania w tym kierunku, my musimy ich żądać.

I tym listem proszę szanowną redakcję, aby żądała od organów publicznych poprawy bezpieczeństwa na obwodnicy.
Jakub

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (212)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest borygo?

 

Najczęściej czytane