• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy zapominają o przełączaniu świateł na mijania

mJ
21 listopada 2023, godz. 14:00 
Opinie (65)
Wielu kierowców zapomina przełączyć światła z dziennych na mijania. Wielu kierowców zapomina przełączyć światła z dziennych na mijania.

Samochody naszpikowane udogodnieniami i nowoczesnymi systemami potrafią... rozleniwić kierowcę. A to z kolei może być niebezpieczne dla pozostałych uczestników ruchu. Dobrym tego przykładem jest automatyczny włącznik świateł mijania, który za dnia bywa... zawodny.Czy zdarza ci się jeździć bez świateł?

Jesienna szaruga to wymagający czas dla kierowców. Zmotoryzowani muszą być maksymalnie skupieni, bo kiepska widoczność skutecznie utrudnia prowadzenie samochodu. Na domiar złego kierowcy sami nawzajem dokładają problemów.

A tym problemem bywa... automatyczne przełączanie świateł z dziennych na mijania. To świetne rozwiązanie, które znajdziemy w większości współczesnych modeli. Bazuje na czujniku zmierzchu, który mierzy natężenie światła. Gdy zapada zmierzch albo samochód właśnie wjeżdża do tunelu - światła do jazdy dziennej automatycznie przełączają się w światła mijania.

Przed zimą warto skontrolować opony Przed zimą warto skontrolować opony

Problemem nie jest zmierzch, a... dzieńKiepska widoczność i światła do jazdy dziennej to bardzo złe połączenie. Kiepska widoczność i światła do jazdy dziennej to bardzo złe połączenie.
I o ile jest to spore udogodnienie, gdy zapada zmrok, to w przypadku złych warunków atmosferycznych za dnia bywa problematyczne.

Tylko wyobraźmy sobie drogę ekspresową, mgłę i siąpiący deszcz. Widoczność spada diametralnie. System sam z siebie nie przełączy świateł na mijania, a niestety niewielu kierowców pamięta, aby zrobić to ręcznie.Pamiętajmy, że światła dzienne świecą tylko z przodu - tylne lampy są wyłączone. Dopiero po przełączeniu na światła mijania rozbłyskują tylne, czerwone światła. Brak świateł z tyłu przy niekorzystnych warunkach, bardzo słabej widoczności i tryskającej spod kół poprzedzających aut wody skutkuje tym, że praktycznie nie widzimy auta jadącego przed nami. O wypadek nietrudno.

Pamiętajmy, że ustawienie przełącznika w pozycji "auto" nie zawsze gwarantuje, że wasz pojazd będzie widoczny na drodze.

Sytuacja drogowa w Trójmieście - bądź na bieżącomJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Serwis Haller to przedstawiciel marki:

 

Najczęściej czytane