• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mandat za odśnieżanie auta z uruchomionym silnikiem to absurd?

mJ
28 listopada 2023, godz. 06:00 
Opinie (156)
W zasadzie większość kierowców odśnieżając auto, najpierw... uruchamia silnik. W zasadzie większość kierowców odśnieżając auto, najpierw... uruchamia silnik.

Jeśli powstałby zbiór najbardziej absurdalnych przepisów drogowych, to pewne miejsce miałby w nim ten zakazujący odśnieżania samochodu przy włączonym silniku. Na całe szczęście policjanci są wyrozumiali.W miniony weekend opublikowaliśmy artykuł na temat "zimowych" mandatów. Na szczycie tabeli znalazło się wykroczenie za jazdę nieodśnieżonym samochodem. W skrajnych przypadkach policja może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości nawet 3 tys. zł. Na liście mandatów znalazł się także ten za odśnieżanie pojazdu przy włączonym silniku.

Większość osób odśnieżanie karoserii, szyb i lamp, ale również odmrażanie szyb, rozpoczyna od... uruchomienia silnika. To standardowa, ale i powszechna procedura - ciepłe powietrze ma za zadanie szybciej doprowadzić do porządku oblodzone i zaparowane od środka szyby, ale również nagrzać wnętrze (to szczególne istotne, gdy np. przewozimy małe dziecko). Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto tak nie robi.

W zasadzie każdy kierowca robi to dokładnie w ten sam sposób - odśnieża auto przy odpalonym silniku. To zupełnie normalne. Przyznam jednak, że nie znam ani jednej osoby, która za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku otrzymałaby mandat. Policjant to też człowiek - napisał nasz czytelnik, pan Artur.
"Zimowe" mandaty. Nawet 3 tys. zł za jedno wykroczenie

Przypomnijmy, że w świetle polskich przepisów kierowcy, którzy - przykładowo - odśnieżają pojazd przy włączonym silniku zimą, mogą otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Co więcej, narażają się na dodatkowe 50 zł, gdy oddalą się od wspomnianego, uruchomionego samochodu (typowe grzanie kabiny). To jeszcze nie koniec. Policjant teoretycznie może nałożyć na kierującego pojazdem mandat w wysokości 300 zł. Za co? Za to, że jego pojazd, np. podczas odśnieżania przy włączonym zapłonie, emituje dużą ilość spalin bądź nadmiernie hałasuje.

Przepis to jedno, ale egzekwowanie go to drugie. To prawdopodobnie jednak martwy przepis i policjanci na tego typu wykroczenia przymykają oczy.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w aucie? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w aucie? Kable rozruchowe - jak je podłączyć prawidłowo? Kable rozruchowe - jak je podłączyć prawidłowo?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (156)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

BMG Goworowski to trójmiejski przedstawiciel marek:

 

Najczęściej czytane