• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w aucie?

mJ
7 listopada 2023, godz. 12:00 
Opinie (51)
Miejmy nadzieję, że w tym roku zima nie zaskoczy kierowców. Choć szanse są małe. Miejmy nadzieję, że w tym roku zima nie zaskoczy kierowców. Choć szanse są małe.

Listopad to miesiąc, w którym zima lubi zaskakiwać kierowców. A ci niestety nie uczą się na błędach, które popełniają co roku, nie będąc do niej kompletnie przygotowani. Dlatego już teraz, zawczasu, przypominamy, w co warto doposażyć swoje auto przed nadejściem mrozów i śniegu.




Co roku jesteśmy świadkami tego samego scenariusza - paraliżu na drogach Trójmiasta po "nagłym" ataku zimy. Listopad to już ostatnia prosta przed zimą, więc tak naprawdę śnieg i dokuczliwy mróz mogą nadejść z dnia na dzień.

W listopadzie opublikowaliśmy już dwa "zimowe" teksty dla czytelników - pierwszy o zmianie opon, a drugi o poprawnym korzystaniu z kabli rozruchowych. Teraz kompletujemy zimowy ekwipunek, który warto wozić w aucie.

W jaki sposób pozbywasz się lodu z szyb?

Przygotowanie auta do zimy: skrobaczka i szczotka


Cena: 10-60 zł

Kawałek plastiku służący do skrobania szyb to obowiązkowa pozycja w zimowym wyposażeniu pojazdu. Podobnie zresztą jak miękka szczotka do odśnieżania. Oczywiście tym najwygodniejszym rozwiązaniem jest szczotka zintegrowana ze skrobaczką na długim trzonku. To takie 2 w 1. Szczególnie przydatny przedmiot dla posiadaczy SUV-ów. Skrobaczko-szczotkę kupicie za niewielkie pieniądze na większości stacji paliw.

Alternatywnym rozwiązaniem dla skrobaczki jest odmrażacz do szyb w atomizerze. Koszt? Za 700 ml takiego preparatu zapłacicie kilkanaście złotych. Niektórzy w celu uniknięcia porannego skrobania przedniej szyby stosują matę antyszronową, którą rozkłada się np. gdy auto pozostaje całą noc na zewnętrznym parkingu. Mata to także koszt kilkunastu złotych.

Warto sumiennie usuwać śnieg z pojazdu, bez pozostawiana tzw. śnieżnej czapki na dachu. Za nieodśnieżony pojazd policja może nałożyć mandat.

Wulkanizacja - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Przygotowanie auta do zimy: kable rozruchowe


Cena: 20-200 zł

Niskie temperatury rozpoczynają sezon na rozładowane akumulatory. Przy ujemnych temperaturach bateria mocno dostaje w kość, dlatego warto jej stan skontrolować jeszcze przed nadejściem siarczystych mrozów, choć te w Polsce występują coraz rzadziej. Bez względu jednak na poziom naładowania warto zainwestować w niezłej jakości kable rozruchowe (najlepiej z natężeniem prądu w granicach 600-800 amperów) i wozić je w bagażniku. Odradzamy zakup tanich kabli marketowych. Zazwyczaj są one kiepskiej jakości.

Kable rozruchowe - jak je podłączyć prawidłowo? Kable rozruchowe - jak je podłączyć prawidłowo?

Przygotowanie auta do zimy: odmrażacz do zamków


Cena: 3-5 zł

To jeden z tych przedmiotów, których nie trzymajcie w aucie, bo... się nie przyda. Mowa o odmrażaczu do zamków, który kosztuje kilka złotych, a który może uratować wasz poranek. Wyobraźcie sobie tylko, że spieszycie się rano do pracy i jak na złość przymarzł zamek, nie możecie otworzyć drzwi. Wystarczy mieć przy sobie odmrażacz, zaaplikować preparat w otwór na kluczyk i już po chwili siedzieć w aucie. To szczególnie ważny przedmiot dla posiadaczy starszych samochodów.

Przygotowanie auta do zimy: zimowy płyn do spryskiwaczy


Cena: 10-50 zł

Podczas zimowych podróży autem warto uzupełniać płyn do spryskiwaczy. Problem pojawia się, gdy płyn w zbiorniczku był, ale... letni, i zamarzł. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać na dodatnie temperatury. Dopiero wtedy możemy pozbyć się płynu letniego i dolać ten przystosowany do temperatur ujemnych. Jazda w okresie zimowym bez płynu do spryskiwaczy bywa po prostu niebezpieczna.



Przygotowanie auta do zimy: saperka


Cena: 10-80 zł

Mało kto wozi w bagażniku samochodu saperkę. Niewielka łopatka może okazać się nieoceniona, np. gdy wasze auto wypadnie z drogi i utkniecie w zaspie śniegu. Jest szansa, że uda wam się wygrzebać z zaspy bez wzywania pomocy. Szansa jest mała, ale jest. Saperka daje jakąkolwiek nadzieję, że po usunięciu nadmiaru śniegu spod kół uda się samodzielnie wyjechać ze śnieżnej hałdy.

Jeśli saperka okaże się nieskuteczna, pozostaje wariant B w postaci linki holowniczej i pomocy życzliwych kierowców.



Kierowcy pomagają spychać pojazd

Przygotowanie auta do zimy: łańcuchy/opaski śniegowe


Cena: 25-250 zł

W Trójmieście raczej na pewno się nie przydadzą, no chyba że utkniecie gdzieś na kaszubskich bezdrożach. Jeśli jednak planujecie wyjazd w góry, to już obowiązkowo doposażcie bagażnik w łańcuchy śniegowe. Przed pierwszym założeniem łańcuchów na koła warto zasięgnąć wiedzy u jakiegoś fachowca albo obejrzeć poradnik w internecie. Tańszą alternatywą dla łańcuchów są opaski antypoślizgowe. Nie wiemy jednak, czy są tak skuteczne jak łańcuchy.

Przygotowanie auta do zimy: inne akcesoria



Lista przedmiotów, które mogą przydać się kierowcom w okresie zimowym, jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Wśród akcesoriów, których zakup warto wziąć pod uwagę - w szczególności w przypadku starszych aut - są: sztyft do uszczelek, latarka, gumowe dywaniki z wysokim rantem, kamizelka odblaskowa czy gąbka pokryta irchą.

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h kierowca straci prawo jazdy na okres:

 

Najczęściej czytane