• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy narzekają na zapchaną autami ul. Białą. Drogowcy: zwrócimy ją pieszym

Maciej Korolczuk
16 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Wkrótce na ul. Białej pojawią się zatoki postojowe, a auta przestaną parkować na chodnikach.
  • Auta zaparkowane w ten sposób to dla pieszych na ul. Białej smutna codzienność.
  • Ul. Białej nie obejmuje strefa płatnego parkowania, przez co wielu kierowców szuka tam darmowych miejsc do postoju, praktycznie w samym centrum Wrzeszcza.
  • Zastawione samochodami chodniki zmuszają pieszych do korzystania z jezdni.

Na dziesiątki aut zaparkowanych na chodnikach i brak przestrzeni dla pieszych, którzy są zmuszeni do chodzenia po ulicy, narzekają mieszkańcy ul. Białej zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu. Miasto zapowiada, że wkrótce ulica przejdzie metamorfozę, po której auta opuszczą chodniki i będą parkować na jezdni. Niewykluczone, że do większego zdyscyplinowania kierowców zostaną użyte słupki lub elementy małej architektury.



Co mogłoby poprawić sytuację pieszych na ul. Białej?

Ul. Biała we Wrzeszczu to jedna z ulic, które najbardziej "cierpią" na powiększonej w kwietniu strefie płatnego parkowania.

Długa i atrakcyjnie położona ulica codziennie zastawiana jest samochodami kierowców uciekających poza strefę, by nie płacić za parkowanie. W pobliżu parkują klienci korzystający z targowiska, a także petenci załatwiający sprawy w komisariacie policji. Ulica jest też traktowana jako zaplecze parkingowe dla osób korzystających z SKM czy pobliskich biurowców. W efekcie piesi, mieszkańcy i spacerowicze zmuszeni są do uciekania na jezdnię.

- Chodnikiem przejść nie sposób. Samochody stoją wzdłuż, w poprzek i ukośnie, zabierają pieszym całą przestrzeń. Pół biedy, jak ktoś jest młody i nie ma większych problemów z poruszaniem się. Co mają jednak zrobić matki z dziećmi, osoby ograniczone ruchowo, niepełnosprawne czy osoby starsze, których we Wrzeszczu nie brakuje? Miasto powinno coś z tym zrobić - mówi pan Łukasz, mieszkaniec Wrzeszcza Dolnego.
Problem z parkowaniem na ul. Białej spowodowany jest sąsiadującą z nią strefą płatnego parkowania. Problem z parkowaniem na ul. Białej spowodowany jest sąsiadującą z nią strefą płatnego parkowania.
Jest szansa, że wkrótce urzędnicy ucywilizują sytuację w tym miejscu i poprawią komfort i bezpieczeństwo pieszych. W Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni trwają przygotowania do opracowania koncepcji zmieniającej organizację ruchu drogowego i uporządkowania miejsc postojowych. Według planów drogowców auta przeniosą się na jezdnię i do zatok postojowych, a piesi odzyskają przestrzeń na chodnikach. I nie tylko, bo ciągi piesze mają również zyskać nową nawierzchnię. Niewykluczone, że drogowcy do dyscyplinowania kierowców użyją też słupków.

- Zależy nam, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort pieszych w tym rejonie. Wymagało to będzie wyeliminowania samochodów z chodnika, skierowania ich na jezdnie i w zatoki postojowe. Może to oznaczać oczywiście, że w niektórych lokalizacjach pojawią się słupki - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Pod uwagę brane jest też rozwiązanie mniej inwazyjne i nieco bardziej estetyczne, a więc ograniczenia miejsc postojowych poprzez ustawienie w newralgicznych miejscach donic z kwiatami, ławek i koszy na śmieci.

Jak pokazuje doświadczenie z jednokierunkowych i równie zastawionych ulic na Głównym i Starym Mieście, praktycznym rozwiązaniem jest też montaż stojaków rowerowych.

Zakres i koszt przebudowy ulicy nie są jeszcze znane. Modernizacja będzie możliwa najwcześniej w przyszłym roku. Do tego czasu z kierowcami łamiącymi tam przepisy musi sobie radzić straż miejska.

Opinie (174) 2 zablokowane

  • ul. wyspiańskiego 25

    a co z parkowaniem na zieleni na ul. Wyspaiańskiego 25 i na rogu ul. Chrobrego z ul. Mickiewicza. Notorycznie parkują te same samochody na trawie. Trawa jest wyjeżdzona a gdzie jest Straż Miejska???

    • 4 1

  • Karac (1)

    Temat bardzo prosty : wezwać policję, wskazać nieprawidłowo zaparkowane auta i czekać na wystawienie mandatów. Odmowa działania przez policję jest rozliczana dyscyplinarnie. Rozmowę z policją mamy prawo nagrywać, wystarczy zapytać czy "odmawia Pan wykonania obowiązku służbowego?".

    • 3 1

    • Problem w tym, że mechanizm zgłoszenia wykroczenia jest zbyt skomplikowany - wręcz zniechęca do zgłaszania takich sytuacji. Trzeba podać swoje dane, dokładne okoliczności i może za 3 godziny Policja przyjedzie, o ile nie odeśle sprawy do Straży Miejskiej, która jak wiadomo robi wszystko żeby nie karać źle parkujących kierowców.

      • 2 0

  • (2)

    Jestem ciekawy kiedy w końcu ludziom zacznie naprawdę przeszkadzać tak masowa obecność samochodów w miastach i paraliż dróg z tym związany. W Amsterdamie w latach 70. ludzie wyszli na ulice, gdy w wypadkach samochodowych ginęło coraz więcej ludzi, zażądali debaty publicznej na temat rozwoju transportu i teraz są liderem pod względem najnowszych rozwiązań transportowych. 40 lat później w Polsce nadal rozwija się kult samochodu, nadal świętujemy 'pierwszy samochód', jakby to był życiowy sukces, młodzi ludzie odkładają swoje oszczędności na zakup byle grata, żeby mieć czym jeździć. Kiedy u nas nastąpi refleksja "czy musi tak być"? Czy samochody naprawdę muszą być wszędzie? Na chodnikach, trawnikach, podwórkach? Miejsce samochodów jest TYLKO na ulicach i parkingach. A to co się na ulicach dzieje, czyli totalna blokada ruchu w niektórych momentach (np. pod Manhattanem) to tylko dowód na to, jak przeładowane są nasze drogi i jak nierozważni są ludzie wciąż stawiając na samochód jako codzienny środek transportu.

    • 7 5

    • (1)

      Nierozważni ludzie? Spójrz, czy istnieje prawdziwa alternatywa dla samochodu. Skoro dojazd KM zajmuje sporo więcej czasu to zrozumiałe jest, że większość wybierze samochód. Nie mówię tutaj o czasach na zasadzie 5 kontra 10 minut, ale np. 1,5 h KM, a 0,5 h samochodem. Gwarantuje Ci, że jeśli mielibyśmy sprawną komunikację miejską (a jeszcze podmiejską), której czas przejazdu byłby porównywalny z samochodem (albo nawet szybszy na dłuższych dystansach) to wiele osób zostawiłoby samochód. Dla tych co KM jadą kilka minut do pracy i różnica między autem jest niewielka ciężko zrozumieć tych co nie mają aż tak dobrych połączeń. Skoro mamy być metropolią to przydałoby się mieć lepszą organizację.

      • 2 4

      • No dobra, ale przecież samochody blokując ulice, blokują również autobusy. One nie fruwają, tylko poruszają się tymi samymi drogami co samochody osobowe. KM jest dobrą alternatywa dla jakichś 3/4 mieszkańców Gdańska - tych mieszkających w dobrze skomunikowanych dzielnicach. Pozostała 1/4, czyli mieszkańcy Zakoniczynów, Straszynów itd. mają prawo uznać samochód za lepszy środek transportu. Co do funkcjonowania KM - można mieć jedynie pretensje do tego jak jeżdżą tramwaje - wpakowano miliardy złotych w Tristar, a tramwaje jak nie miały, tak dalej nie mają priorytetu na największych skrzyżowaniach. Nadal jednak nie jest to powód, żeby pakować się do samochodu dzień w dzień utrudniając życie nie tylko sobie, ale też innym.

        • 2 3

  • trawnik kiedys tu byl

    • 1 0

  • trawnik tu byl

    I nawet ladnie to wygladalo ale niestety kierowcy uznali ze to miejscse dla nich , rog Kilinskiego i Hynka, krotko po remoncie i juz calkim rozjechane, zapraszam SM, tu sie napewno przydadza.
    Tuz obok wejscia podziemnego.

    • 3 0

  • A na trawniku mozna

    Patrz rog kilinskigo i hynka

    • 1 0

  • Po co słupki? Zakaz postoju i tyle. Kontrole straży miejskiej. Jasne, że ktoś się trafi raz na jakiś czas, dostanie mandacik i się nauczą, ale po co wydawać kasę na słupki?

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Sprawdź się

Sprawdź się

Co oznacza skrót FSM?

 

Najczęściej czytane