Wiadomości

Nie trzymasz rąk na kierownicy? Możesz dostać 500 zł mandatu

7 listopada w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Przykładowo, za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas czynności policyjnych grozić będzie mandat w wysokości nawet 500 zł.
7 listopada w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Przykładowo, za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas czynności policyjnych grozić będzie mandat w wysokości nawet 500 zł. fot. dolgachov / 123rf.com

"Nakładam na pana/panią mandat w wysokości 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy". Nie, to nie żart. Już niedługo policjanci podczas kontroli drogowej będą mogli w ten sposób karać kierowców. To jeden z nowych przepisów, który wejdzie w życie 7 listopada.Co myślisz o nowych przepisach?

to bardzo dobry pomysł, popieram w 100 proc. 13%
nie przeszkadzają mi nowe przepisy, dostosuję się 17%
trochę przesadzone, kontrola drogowa powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach 23%
to kompletna bzdura, już niedługo nie będziemy mogli oddychać podczas kontroli 47%
zakończona Łącznie głosów: 2176
Celem wprowadzenia nowych przepisów jest nadanie policjantom większych kompetencji i uprawnień podczas przeprowadzanych kontroli drogowych. Niestosowanie się do ich poleceń będzie surowo karane.

Podczas kontroli kierowca będzie musiał trzymać dłonie na kierownicy. Tak naprawdę ten obowiązek nie jest żadną nowością. Przepis obowiązuje od lat, ale dopiero teraz za jego zaniechanie mają posypać się dotkliwe mandaty. Czytaj: 500 zł.

To nie koniec, bo podczas kontroli kierujący ma obowiązek siedzenia w bezruchu, no i oczywiście nie może opuścić pojazdu. To swego rodzaju nowy bat na kierowców, który ma zapobiegać utrudnianiu pracy policji.

Podczas kontroli policji kierowca nie będzie mógł się ruszać i oczywiście wysiadać z auta.
Podczas kontroli policji kierowca nie będzie mógł się ruszać i oczywiście wysiadać z auta. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl
Większe kompetencje dla funkcjonariuszy policji to także możliwość przeprowadzania kontroli drogowych w zasadzie z dowolnego miejsca, nawet jeśli sami złamią przy tym obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Warunek jest jeden: miejsce kontroli nie może zagrażać bezpieczeństwu. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Nowością jest także ewidencjonowanie przebiegu kontrolowanego auta przez drogówkę. Policjanci będą spisywać aktualny przebieg pojazdu, a następnie wprowadzać go do bazy CEPiK. Tym samym trzeba się przygotować na to, że funkcjonariusze będą zaglądać do kontrolowanego samochodu.

Dodatkowo policjanci nie będą mieli obowiązku okazywania legitymacji służbowej. Zrobią to dopiero na wyraźne życzenie kontrolowanego kierowcy.

Sprawdź się

Jakie oznaczenie na stacjach benzynowych ma paliwo przeznaczone do silników diesla?