• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe drogi wokół mostu w Sobieszewie

Maciej Korolczuk
8 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Budowa mostu w Sobieszewie rozpoczęła się w połowie stycznia i potrwa do końca roku. Kierowcy nową przeprawą pojadą w pierwszej połowie 2018 roku. Budowa mostu w Sobieszewie rozpoczęła się w połowie stycznia i potrwa do końca roku. Kierowcy nową przeprawą pojadą w pierwszej połowie 2018 roku.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze prace przy budowie nowego układu drogowego wokół powstającego mostu w Sobieszewie. Do końca czerwca kierowcy, jadący na wyspę, tuż przed przeprawą będą musieli liczyć się z utrudnieniami spowodowanymi zwężeniem drogi i ruchem wahadłowym. Wiemy, jak będą wyglądać nowe drogi wokół budowanej przeprawy po zakończeniu prac.



Jak często jeździsz na Wyspę Sobieszewską?

Budowa mostu w Sobieszewie zobacz na mapie Gdańska ruszyła w połowie stycznia. W pierwszym etapie robót budowlanych rozebrano budynki gospodarcze, następnie rozpoczęto prace nad umocnieniem nabrzeża, palowanie i budowę komory do podpory mostu.

Wkrótce rozpoczną się też prace nad uzbrojeniem terenu i nowym układem drogowym przy dojeździe do mostu, zarówno od strony Gdańska, jak i wyspy (więcej informacji o planowanych utrudnieniach w ruchu w ramce pod artykułem). Jak zapowiadają wykonawcy, aby zminimalizować negatywne skutki prac drogowych, najbardziej uciążliwe roboty wykonane zostaną jeszcze przed okresem wakacyjnym.

Jak będzie wyglądać nowy układ drogowy wokół powstającego mostu? W ramach inwestycji przewidziano budowę nowego odcinka drogi o długości ok. 900 metrów. Przebudowane zostanie istniejące skrzyżowanie ul. Nadwiślańskiej i Turystycznej, gdzie powstanie rondo. Prace obejmą też skrzyżowanie po drugiej stronie Martwej Wisły u zbiegu ul. Sobieszewskiej, Łąkowej i Piaskowej.

Nowy układ drogowy wokół budowanego mostu w Sobieszewie. Nowy układ drogowy wokół budowanego mostu w Sobieszewie.
- Realizowana inwestycja w rejonie ul. Turystycznej dotyczyć będzie budowy nowego układu skrzyżowania typu rondo i jego wylotu w ulicę Turystyczną. Nie przewiduje przebudowy drogi Turystycznej na jej długości. Ponadto, zgodnie z projektem wykonawczym, nowe nawierzchnie na odcinkach włączania się do drogi głównej DW 501, zyskają ulice Piaskowa i Łąkowa. Natomiast w obrębie przebudowywanej drogi DW 501, nie planuje się wyburzeń istniejących budynków - wyjaśnia Anna Ślusarska, specjalista z zespołu ds. komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Przy nowym rondzie przebudowana zostanie istniejąca pętla autobusowa. Staną na niej nowe wiaty przystankowe, a tuż obok powstanie budynek techniczny, służący do obsługi mostu. Nowy most ma być przyjazny pieszym i rowerzystom.

Choć budowa rozpoczęła się zaledwie przed kilkoma tygodniami, urzędnicy zapewniają, że termin oddania mostu do użytku nie jest zagrożony (zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec 2017 r., a w I kwartale 2018 r. będzie trwała procedura odbiorowa inwestycji).

Równolegle do prac prowadzonych na nabrzeżu powstaje konstrukcja stalowa obiektu. Przęsła na terenie budowy pojawią się latem, po czym rozpocznie się jeden z ostatnich etapów budowy całej konstrukcji.

Za zrealizowane prace wykonawca otrzyma od miasta 57 mln zł. Część środków pochodzi z dofinansowania rządowego.

Do czerwca ruch wahadłowy

Od wtorku 14 lutego na dojeździe do mostu w Sobieszewie drogowcy na niemal pół roku wprowadzą ruch wahadłowy.

Zmiana będzie polegała na całkowitym wyłączeniu jednego pasa ruchu i wprowadzeniu ruchu wahadłowego na odcinku ok. 150 metrów, począwszy od ul. Piaskowej w kierunku Przejazdowa, po prawej stronie jezdni. W miarę postępu prac, zmiana organizacji ruchu będzie obejmować kolejne odcinki drogi, zajmując odpowiednio pas prawy lub lewy.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu, przy przejściu przez skrzyżowania, ruch będzie kierowany ręcznie. Prace przy zachowaniu takiej organizacji potrwają do końca czerwca bieżącego roku.

Ruch wahadłowy między Piaskową a Sobieszewską zostanie wprowadzony we wtorek 14 lutego i potrwa do końca czerwca. Ruch wahadłowy między Piaskową a Sobieszewską zostanie wprowadzony we wtorek 14 lutego i potrwa do końca czerwca.


Opinie (74)

  • I j(z na wizualizacji pieszy idzie droga dla rowerow.

    • 1 0

  • nowe drogi OK a co z drogami rowerowymi do centrum gdanska??

    Fajnie było by żeby zbudowali taka bezkolizyjna DDR , ale znając mentalność włodarzy to raczej nie ma co liczyc na takie bezpieczne DDR. Przykład , most wantowy bez kladek dla pieszych i bez DDR .

    • 1 2

  • Obecny most jest OK, ale wymaga remontu.

    Oryginalny, chyba niepowtarzalny, zniknie za parę miesięcy. A szkoda, bo to dość charakterystyczna konstrukcja, która cieszyła się dużą popularnością wśród turystów. Wymagała jedynie większego remontu po latach użytkowania.

    • 0 7

  • A ile będzie kosztowała konserwacja i utrzymanie nowego mostu??? (2)

    Chyba jeszcze nikt nie poznał tych kosztów. Budowa 57 milionów. A ile wynosił będzie koszt utrzymania i konserwacji nowego mostu? Bezobsługowy? O takim jeszcze nie słyszałem...
    A ile miał kosztować remont obecnego? Niedawno też był remontowany.
    A że impreza ma się odbyć? Czyli zastaw się a postaw się....
    Proponuję płatną przeprawę nowym mostem. W takiej samej cenie jak promem.

    • 1 3

    • (1)

      Racja, jeśli późniejszy koszt eksploatacji wysoki to można by nie budować. Pontonowy też drogi w utrzymaniu... może lepiej zlikwidować?

      • 0 1

      • Ale z ciebie pajac!

        • 0 0

  • No to kiedy ruszają eweloperzy?

    Jak już miasto zbuduje most, drogi, kanalizacje i wodociągi? Ach jeszcze drobiazg, zmiana planu zagospodarowanie przestrzennego, ale to dla rady PO żaden problem. Deweloperowi musi się opłacać i to barzo, w końcu kilka mieszkań musi sprzedać dużo taniej.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Co oznacza skrót FSM?

 

Najczęściej czytane