• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od kiedy fotelik samochodowy przodem do kierunku jazdy?

mJ
16 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej. Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej.

Dziecko przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy - z pewnością wielu rodziców zastanawia się, do jakiego wieku ich mały pasażer powinien tak podróżować w foteliku samochodowym. Eksperci nie mają wątpliwości - jak najdłużej się da, bo to najbezpieczniejsze ustawienie.Do jakiego wieku przewoziłe(a)ś swoje dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z obowiązującym przepisami tylko w przypadku najmniejszych dzieci (0-13 kg) fotelik powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy samochodu. Dziś eksperci coraz częściej i głośniej mówią jednak o przewożeniu tyłem (foteliki RWF) nie tylko niemowląt, ale także starszych dzieci. Mówi się nawet o 4-5 roku życia. Swego czasu pojawiły się informacje o planach Komisji Europejskiej, która w celu poprawy bezpieczeństwa w ciągu najbliższych ośmiu lat chciałaby wprowadzić obowiązek przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - jak najdłużejIm dłużej dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy - tym bezpieczniej. Aktualne badania wskazują, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest do pięciu razy bezpieczniejsza w porównaniu z jazdą przodem do kierunku jazdy. Dlatego producenci oferują wiele "drugich" fotelików umożliwiających przewóz dziecka tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki umożliwią transport dziecka tyłem do kierunku jazdy nawet do 4. roku życia - wyjaśnia Piotr Chabowski, ekspert ds. fotelików i wózków w Akpol Baby Gdańsk.
Do kiedy dziecko w foteliku? Do kiedy dziecko w foteliku?

Są rodzice, którzy zdecydowanie zbyt szybko decydują się na przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy, bo nawet w 8. miesiącu życia ich maleństwa. To spory błąd. A pamiętajmy, że jazda tyłem jest dla dziecka najbezpieczniejsza. Specjalistyczne testy potwierdzają, że foteliki RWF efektywniej chronią maluchy, a podróżowanie tyłem jest o wiele bezpieczniejsze niż w przypadku fotelika ustawionego przodem do kierunku jazdy (FWF). W tej pozycji maluch podczas wypadku jest mniej narażony na złamanie kręgosłupa, a także urazy szyi i głowy. Z reguły rodzicie podejmują decyzję o zmianie kierunku jazdy w momencie wymiany pierwszego fotelika na drugi (zazwyczaj w przedziale wagowym 9-18 kg, do około 4. roku życia).

Dla przykładu kojarzeni z wysokimi standardami bezpieczeństwa Szwedzi od wielu lat rekomendują przewożenie dzieci tyłem tak długo, jak to możliwe. Podczas wypadku działanie siły rozłożone jest na całą powierzchnię pleców malucha, zabezpieczając tym samym przed poważnymi uszkodzeniami ciała. W momencie gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, przy uderzeniu szyja i głowa dziecka gwałtownie dociskane są do klatki piersiowej, a następnie z równie dużą siłą wracają do pierwotnej pozycji. To wszystko zwiększa ryzyko poważnych urazów.

Pierwszy fotelik dla dziecka - kiedy wymienić go na większy?Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przynajmniej 15 miesięcy jazdy tyłem do kierunku jazdyDzisiejsze zalecenia mówią, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15. miesiąca życia. Pierwszy fotelik powinien być używany do momentu, kiedy głowa dziecka nie przerośnie górnego rantu konstrukcji. Bardzo dobrze, jeżeli następny fotel umożliwi przewożenie dziecka nadal tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby nie przewozić przodem do kierunku jazdy dzieci, które nie chodzą jeszcze samodzielnie, ponieważ ich kręgosłup - szczególnie odcinek szyjny - nie jest odpowiednio rozwinięty, aby wytrzymać niekorzystne siły spowodowane choćby gwałtownym hamowaniem auta - dodaje Chabowski.
Powyższe słowa potwierdza ekspert z innego gdańskiego sklepu.

Dokładnie tak. Co najmniej do 15. miesiąca życia dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy, a zaleca się nawet, aby podróżowało w ten sposób do 4-5 roku życia lub tak długo, jak to możliwe. Statystyki pokazują, że w przypadku kolizji dochodzi do mniejszych skutków ubocznych, gdy dziecko podróżuje w foteliku tyłem do kierunku jazdy. W związku z tym zalecamy jak najdłuższą jazdę tyłem - mówi Karolina Komorowska ze sklepu BoboWózki Gdańsk.

Foteliki samochodowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Fotelik przodem do kierunku jazdy - dlaczego rodzice decydują się na zmianę?Rodzice decydują się na zmianę ustawienia fotelika do kierunku jazdy z kilku powodów.

Są maluchy, które cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego też rodzice chcą jak najszybciej zmienić model fotelika na montowany przodem do kierunku jazdy. Innym powodem jest szybszy rozwój pociechy. Są dzieci większe i cięższe, rosnące znacznie szybciej od swoich rówieśników. W pewnym momencie, zazwyczaj ok. 9. miesiąca życia, zaczyna brakować im miejsca w pierwszym, dość ciasnym nosidełku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup fotelika z możliwością jazdy zarówno przodem, jak i tyłem (RWF/FF). Mogą to być foteliki tzw. obrotowe, pozwalające w dowolnej chwili na zmianę kierunku.

Wielu rodziców decyduje się na zmianę kierunku fotelika z wygody, zarówno maleństwa, jak i swojej. Uważają, że podróżowanie przodem jest bardziej komfortowe z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia i tego, co dzieje się przed autem. Są też rodzice, którzy uważają, że szybsze przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy sprawi, że ich dziecko lepiej będzie się rozwijać.

Oczywiście decyzja o zmianie ustawienia kierunku jazdy fotelika jest indywidualną decyzją rodziców. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pociech.


7 sierpnia doszło do tragicznego wypadku pod Elblągiem, w którym zginęły cztery osoby. W jednym z aut jechało rodzeństwo w wieku - 4 lat i 18 miesięcy. Niestety, starsze dziecko nie przeżyło fatalnego wypadku, a młodsze wyszło ze zdarzenia bez szwanku. Starszy chłopiec podróżował w foteliku przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu za kierowcą. Natomiast dziewczynka jechała w foteliku tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniem za pasażerem.
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest DPF?

 

Najczęściej czytane