• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszy fotelik dla dziecka - kiedy wymienić go na większy?

mJ
25 maja 2022, godz. 12:00 
Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmianie pierwszego fotelika samochodowego na kolejny? Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmianie pierwszego fotelika samochodowego na kolejny?

Dobrze dopasowany fotelik samochodowy sprawdzonego producenta to podstawa bezpieczeństwa waszej pociechy w aucie. Wielu rodziców kilkumiesięcznych dzieci zastanawia się, kiedy należałoby wymienić popularną "łupinę" na większy fotelik? W kolejnym artykule skupimy się na wyborze drugiego fotelika dla maleństwa.W którym miesiącu życia twojego dziecka wymieniliście fotelik na większy?

Po kilku miesiącach od narodzin długo wyczekiwanej pociechy w większości domów pada pytanie: czy nie powinniśmy już wymienić fotelika samochodowego na większy?

Maluch rośnie jak na drożdżach i ani się obejrzycie, a wyrośnie ze swojego pierwszego fotelika (0-13 kg), zwanego również "łupiną" czy też nosidełkiem. To jest moment, w którym rodzice zaczynają szukać informacji na temat wymiany pierwszego fotelika na większy.

W tym artykule znajdziecie wiele sugestii, które otrzymaliśmy od ekspertów pracujących w renomowanych trójmiejskich sklepach z fotelikami.

Czytaj także:

Kupujemy pierwszy fotelik dla niemowlakaDrugi fotelik dla dziecka - kiedy pora na przesiadkę do większego fotelika?Wielu rodziców pierwszy fotelik samochodowy dla swojego dziecka szuka w przedziale wagowym 0-13 kg. To bardzo dobry wybór. Sklepowi konsultanci często powtarzają, że z nosidełka warto korzystać tak długo, jak to tylko możliwe. Czyli do kiedy dokładnie?

To prawda, pierwszy fotelik w przedziale wagowym 0-13 kg powinien być wykorzystywany jak najdłużej. Pozycja dziecka w tym foteliku jest optymalnie najbezpieczniejsza. Czas użytkowania pierwszego fotelika wiąże się ze wzrostem dziecka. Dopóki głowa nie przerośnie górnego rantu fotelika, jest on odpowiedni i bezpieczny dla dziecka. Najnowsze "pierwsze" foteliki umożliwiają przewożenie dziecka nawet do 15 miesiąca życia, ale z reguły wymieniane są na większe w okolicy ukończenia pierwszego roku życia - tłumaczy Piotr Chabowski, ekspert ds. fotelików i wózków w sklepie Akpol Baby w Gdańsku.
Oprócz główki wystającej poza obrys nosidełka są też inne przesłanki sygnalizujące zmianę fotelika na większy rozmiar.

Zmiana fotelika na większy powinna nastąpić także w momencie: gdy dziecko przekroczy maksymalną dopuszczalną wagę w foteliku, niemożliwe stanie się zapięcie pasów albo gdy fotelik, mimo lekkiego ubioru dziecka, stanie się zbyt ciasny do komfortowego podróżowania. Bardzo ważna jest obserwacja dziecka i jego rozwoju w danym foteliku - kontrola poprawności zapinania pasów, dopasowania wkładek czy wysokości zagłówka. Jeśli natomiast rodzic nie jest w stanie sam ocenić, czy przyszedł już czas na zmianę fotelika na kolejny, zawsze zachęcam do kontaktu z naszymi salonami i podsyłania zdjęć np. poprzez media społecznościowe - mówi Karolina Pietrasiak z BoboWózki Gdynia.

Foteliki samochodowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Kiedy zmienić fotelik samochodowy? - kilkumiesięczne dziecko szybko rośnieCo robić w przypadku, gdy maluszek rośnie w bardzo szybkim tempie?

Jeśli faktycznie okaże się, że kilkumiesięczne dziecko wyrasta z fotelika, np. główka zaczyna wystawać poza obrys pierwszego fotelika 0-13 kg lub przekroczy maksymalną dopuszczalną wagę w foteliku - warto wybrać się do specjalistów po doradztwo. Taka wizyta powinna odbyć się razem z dzieckiem i z samochodem, którym przewożony jest maluch. Są to wyjątkowe sytuacje, więc tutaj szczególnie należy skupić się na poprawnym dopasowaniu dziecka do kolejnego fotelika - dostosowanie wkładek redukcyjnych oraz wysokości zagłówka, a także dopasowaniu fotelika do danego modelu samochodu - odpowiedni kąt fotelika, aby zapewnić dziecku bezpieczną pozycję podczas jazdy i uniknąć "opadania główki" - zaleca Pietrasiak.
Czytaj także:

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?Gdy dziecko ma niewiele miesięcy, ale szybko rośnie, to warto przemyśleć zakup fotelika samochodowego z grupy od narodzin do nawet 4. roku życia. Są takie modele dostępne na rynku. Należy jednak pamiętać, że po wyborze takiego fotelika nie będziemy mieli już możliwości wpięcia go do ramy wózka. Mamy za to pewność, że nasze dziecko bezpiecznie jest przewożone w aucie. Pamiętajmy także, że wybierając tego typu fotelik, dziecko w dalszym ciągu powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy - wyjaśnia Barbara Kit z PremiumBaby.
Często jednak rodzice popełniają błąd i zbyt szybko decydują się na zmianę fotelika. Dlatego ważne jest, aby tego typu zmiany konsultować ze specjalistami, najlepiej na żywo w sklepie.

Rodzice często mają wątpliwości dotyczące dopasowania fotelika samochodowego do dziecka. Ma to miejsce szczególnie w przypadku pierwszych fotelików, czyli tzw. nosidełek. Chcą natychmiast zmienić fotelik na większy, ponieważ nogi dziecka zaczęły wystawać poza skorupę fotelika. Tak naprawdę nie powinniśmy się tym przejmować i przewozić dziecko do momentu, kiedy głowa przerośnie górny brzeg fotelika. Każdy "pierwszy" fotelik wyposażony jest we wkładki, które dopasowują wnętrze fotelika do rozmiarów dziecka. Takie wkładki składają się z kilku elementów, które wraz ze wzrostem dziecka są usuwane, aby uzyskać więcej przestrzeni. Dlatego rodzice nie powinni obawiać się, że fotelik nie będzie odpowiedni dla dziecka. Podstawowe zasady to korzystanie ze wspomnianych wkładek i odpowiednie zamocowanie uprzęży (pasów) - dodaje Chabowski.
Pamiętajmy: obserwujmy nasze dziecko w foteliku, sprawdzajmy dopasowanie wkładek, wysokość pasów i umiejscowienie główki. To bardzo ważne.

Czytaj także:

30 lat minęło - jak zmieniały się wózki i foteliki dziecięcemJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Q30, Q50, Q60 - to modele aut którego producenta?

 

Najczęściej czytane