• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak napisać dobre ogłoszenie sprzedaży auta?

mJ
18 stycznia 2023, godz. 06:00 
Opinie (56)
Sporo ogłoszeń z samochodami znajdziesz na naszym portalu. Sporo ogłoszeń z samochodami znajdziesz na naszym portalu.

"Niemiec płakał, jak sprzedawał", "starszy pan tylko w niedzielę do kościoła nim jeździł" albo "panie, stan igła, nic tylko wsiadać i jechać" - jeśli chcesz stworzyć ciekawe ogłoszenie samochodu, musisz zapomnieć o tego typu zwrotach. Podpowiadamy, jak napisać interesujące i dobre ogłoszenie auta.Co najbardziej interesuje cię w ogłoszeniu samochodu?

Uzupełnij jak najwięcej danychWystawienie ogłoszenia zazwyczaj rozpoczynamy od uzupełnienia danych technicznych samochodu w gotowym formularzu. Musimy wiedzieć, co sprzedajemy - a to już połowa sukcesu. Z punktu widzenia potencjalnych kupujących ważne jest, aby mieli poczucie, że nic się przed nimi nie ukrywa. Kiedyś wielu sprzedających, głównie handlarzy, nie podawało w ogłoszeniu numeru VIN. Teraz w większości portali ogłoszeniowych podanie VIN-u to mus, bez którego nie wystawimy ogłoszenia. Warto dodać, że VIN nie jest numerem, który zawiera nasze dane osobowe. To szyfr znaków, pod którym zakodowane są informacje o danym egzemplarzu. Dzięki czemu możemy sprawdzić m.in. pełną specyfikację auta.

Zalecamy podawanie danych, dzięki którym zainteresowane osoby samodzielnie sprawdzą historię pojazdu na rządowej stronie. Do tego potrzebne są trzy informacje: VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji.

W kolejnych krokach podajemy m.in. typ pojazdu, markę, model, rocznik, przebieg, kolor, rodzaj nadwozia, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika, wersję wyposażenia, napęd, rodzaj skrzyni biegów czy liczbę miejsc. Zaznaczamy odpowiednie wyposażenie pojazdu, podajemy którym jesteśmy właścicielem, a także czy auto było importowane, serwisowane w ASO, czy na zakup wystawimy fakturę VAT i czy pojazd jest bezwypadkowy. Jest oczywiście także miejsce na podanie ceny. I tutaj też zaznaczamy, czy cena podlega negocjacji.Napisz treść. Nie używaj "Mirkowych" zwrotówTreść ogłoszenia powinna zawierać: historię pojazdu, jego aktualny stan techniczny, a także informację o najważniejszych elementach wyposażenia. Nie może być ani za krótka, ani za długa. Powinna zawierać wyłącznie konkretne informacje.

Sprzedający, którzy nie mają zdolności pisania treści ogłoszeń, zazwyczaj ograniczają się do bardzo zdawkowego opisu. Dodając, że o szczegółach opowiedzą podczas rozmowy telefonicznej albo na żywo. Rozumiemy to. Są też osoby, które idą na łatwiznę i wklejają po prostu długą listę wyposażenia pojazdu. Co - umówmy się - nie jest zachęcającą formą opisu.

Jest też szeroka grupa handlarzy, którzy na różne sposoby próbują "upiększać" swoje ogłoszenia. Osoby, które przewertowały dziesiątki ogłoszeń na portalach - z pewnością nie mają problemów z odróżnieniem treści ogłoszenia napisanej przez handlarza i przez prywatnego sprzedawcę. Sprzedający chcąc zainteresować kupujących często naciągają wiele faktów, wypisując wymyślone rzeczy, jak np. to, że dwa dni temu w aucie wymieniony został rozrząd, a także wykonano kompletny serwis z wymianą oleju i płynów oraz filtrów. Trzeba być wyjątkowo naiwnym żeby uwierzyć, że sprzedający, który chce zarobić jak najwięcej na sprzedaży auta, przed sprzedażą zainwestuje pieniądze w poprawę jego stanu technicznego. Popularna jest też historyjka o pilnej sprzedaży ze względu na wyjazd za granicę.

Niektórzy w opisach lubią także ukrywać pewne istotne informacje, jak chociażby to, że auto uczestniczyło w poważnym wypadku i doznało wielu uszkodzeń. Taki tam drobiazg. Jeśli znana nam jest historia auta - nie ukrywajmy jej przed kupującymi.

DODAJ OGŁOSZENIE AUTA W TROJMIASTO.PLNie koloryzujcie opisów - to najgorsze, co można zrobić, bo oględziny na żywo i tak wszystko zweryfikują. Wystarczy, że zainteresowana osoba zabierze auto do specjalisty. Warto szanować czas i pieniądze innych, którzy przyjadą kilkaset kilometrów, żeby zobaczyć na własne oczy samochód, który ma niewiele wspólnego z tym opisywanym w ogłoszeniu. Jeśli chcesz zbudować zaufanie wśród odwiedzających ogłoszenie - pisz szczerze, bez owijania w bawełnę. Jeśli miałeś kolizję - napisz o tym. Dodaj, że posiadasz zdjęcia uszkodzeń (mile widziane jest posiadanie faktury za naprawę). Jeśli coś jest niesprawne albo uszkodzone (np. radio, szyba, lakier) - poinformuj o tym. Jeśli jesteś czwartym właścicielem, a auto pochodzi z Belgii - również to dodaj.

Nie używajcie "Mirkowych" zwrotów, jak np. "Niemiec płakał, jak sprzedawał", "igła - stan idealny" czy "jedyny minus to ten na akumulatorze". To również raczej zniechęca świadomych kupujących.

W przypadku opisywania wyposażenia - ograniczcie się jedynie do podania elementów, którymi warto się pochwalić i które są mocną stroną danego egzemplarza (np. panoramiczny dach, rozbudowane nagłośnienie czy ładowarka indukcyjna do smartfona). Pozostała lista wyposażenia znajduje się w formularzu, który wypełnialiście na początku.

Miernik lakieru, szwagier i ruszamy na łowy nowego auta Miernik lakieru, szwagier i ruszamy na łowy nowego auta

Zrób atrakcyjne zdjęciaZdjęcia to niezwykle istotny element ogłoszenia. Tym bardziej jeśli sprzedajesz popularny na rynku model. Przy nijakich fotografiach może po prostu zniknąć w gąszczu podobnych ofert. Dlatego wyróżnij go prezentacją w ciekawej scenerii. Zrób kilka zdjęć ogólnych auta (najlepiej z każdej strony, z boku, z przodu i z tyłu). Skup się na detalach, jak np. na ładnej feldze, końcówkach układu wydechowego czy lampach w nowoczesnej technologii. Nie zapomnij o zdjęciu otwartego bagażnika. Można także dodać zdjęcie aktualnego stanu ogumienia.

We wnętrzu pokażcie najmocniejsze strony, np. skórzaną tapicerkę, ekran multimedialny, drążek od automatycznej skrzyni biegów czy oświetlenie ambientowe. Nie zapomnijcie o "zegarach" i aktualnym przebiegu.

Ogłoszenie powinno zawierać około 20 zdjęć. Ostatnimi czasy modne jest także nagrywanie wideoprezentacji samochodu.

Jazda próbna przy sprzedaży auta. Kto prowadzi? Jazda próbna przy sprzedaży auta. Kto prowadzi?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Pasjonat zabytkowych aut, Witold Ciążkowski, jest twórcą:

 

Najczęściej czytane