• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Paraliż drogowy na północy Gdyni. Wyraźna poprawa dopiero we wrześniu?

Patryk Szczerba
24 kwietnia 2024, godz. 11:30 
Opinie (201)

Korki dają się we znaki zwłaszcza po południu

Przebudowa ul. UnrugaMapka i związane z nią ostatnie zmiany w organizacji ruchu, zakorkowały północ Gdyni. Problemy występują zwłaszcza po południu. Spóźniają się też autobusy, a do tego pasażerowie muszą korzystać z prowizorycznego przystanku zlokalizowanego na... pasie ruchu jezdni Estakady Kwiatkowskiego. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do września.




Czy przez przebudowę ul. Unruga tracisz czas?

Przypomnijmy:

  • Zmiany zostały wprowadzone 13 kwietnia, na odcinku od estakady Kwiatkowskiego do ul. Nasypowej
  • Została zamknięta jezdnia ul. Unruga przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatkowskiego, przy jednoczesnym udostępnieniu dla ruchu dwukierunkowego jezdni północnej na tym odcinku.
  • Nie działa sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Unruga i Kwiatkowskiego. Istniejące skrzyżowanie działa na zasadzie ronda.
  • Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Unruga i Szlifierzy.
  • Nie ma możliwości skrętu w lewo z ul. Unruga w ul. Cechową.
  • Jezdnia ul. Szlifierzy w rejonie skrzyżowania z ul. Unruga jest zwężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku
  • Jezdnia ul. Unruga z obu stron skrzyżowania również jest zawężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku.


Prace, które trwają od listopada, prowadzi firma Strabag na bazie projektu za blisko 400 tys. zł. Strabag za prace budowlane zainkasuje blisko 31 mln zł. Zamówienie jest dofinansowane z rządowego programu Polski Ład.

Tak będzie wyglądała Unruga po remoncie Tak będzie wyglądała Unruga po remoncie

Natychmiast po zmianach ruchu pojawiły się wpisy w Raporcie z Trójmiasta, w których czytelnicy narzekali na zmiany w ruchu.

16:50 17 KWIETNIA

Oksywie - Obłuże (96 opinii)

Omijać szerokim łukiem Oksywie Obłuże. Unruga nasypowa cechowa i wszystko co do tych ulic stoi. U góry Dąbka do swiatel i wszystko co do Dąbka też stoi. Z cechowej na skrajną godzine czasu. Szkoda życia. Lepiej pieszo
Omijać szerokim łukiem Oksywie Obłuże. Unruga nasypowa cechowa i wszystko co do tych ulic stoi. U góry Dąbka do swiatel i wszystko co do Dąbka też stoi. Z cechowej na skrajną godzine czasu. Szkoda życia. Lepiej pieszo


- Kwiatkowskiego w górę stoi od Obłuża centrum, oba pasy. Unruga w stronę Oksywia stoi prawie już od Obłuża centrum. Jeśli ktoś mieszka na Oksywiu, to polecam zdrzemnąć się w aucie na poboczu lub podpalić śmietnik celem stworzenia prowizorycznego koksownika ulicznego - pisze jeden z czytelników.

Kierowcy za sytuację obwiniają byłe władze Gdyni



Inni zwracali uwagę na bierność inżynierów ruchu z powodu zmiany władzy w Gdyni.

- Fantastyczna niespodzianka na koniec urzędowania, panie Szczurek. Pół godziny jedziemy 200-metrowy odcinek na Bosmańskiej, przed rondem koło Lidla. Chamstwo od strony Marynarki Woj. nie puszcza z lewej - tu trzeba ustawić światła! Oczywiście nikt się tym nie zajmie, bo ci, co tracą stołki po wyborach, mają to gdzieś - komentują kierowcy.

Zmiany w organizacji ruchu nie są planowane



Czy w najbliższym czasie nastąpią zmiany drogowe na północy Gdyni?

- Kolejna większa zmiana organizacji ruchu nastąpi we wrześniu - odpowiada Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik ZDiZ w Gdyni.
Na problem zwraca uwagę Aleksandra Kosiorek, nowa prezydent Gdyni. Zapowiada, że oprócz audytu finansowego, jednym z pierwszych działań będzie próba rozwiązania problemu korków generowanych przez przez przebudowę ulic Chwarznieńskiej i Unruga.

Przystanek na pasie estakady jest niebezpieczny



W ostatnich dniach napisał do nas także pasażer autobusu na temat przystanku w kierunku Oksywia i Pogórza, który został zlokalizowany na pasie ruchu jezdni Estakady Kwiatkowskiego.

- Peron przystanku został ułożony dla pasażerów z nierównych płyt betonowych. Jest on zdecydowanie za krótki, ponieważ płyty nie są wyłożone na całej długości przystanku wyznaczonej znakami poziomymi P-17, tzw. zygzakiem. Czasem kierowca, stojąc za innym autobusem, otworzy już drzwi, ale wtedy trzecie albo czwarte drzwi są już poza obszarem płyt i niekiedy na dodatek na wprost słupka. Osoba na wózku inwalidzkim, zwłaszcza elektrycznym, jak opuści już autobus, to pozostaje na peronie niczym wyspie, ponieważ nie ma jak bezpiecznie zjechać do poziomu jezdni - relacjonuje pan Mateusz.

ZKM i urzędnicy: nastąpiły zmiany



O sprawę zapytaliśmy urzędników. Przedstawiciele ZKM Gdynia przyznają, że z projektu tymczasowej organizacji ruchu wynikało, że peron przystankowy powinien wyglądać inaczej.

- Powinien być dłuższy (40 m) i znacznie szerszy (aż do barier energochłonnych). Przedstawiciele ZKM w Gdyni spotkali się w tej sprawie z wykonawcą, wnioskując o wydłużenie i poszerzenie peronu przystankowego. Wykonawca zapewnił, że ma to być wkrótce zrobione. Ma też zostać postawione tymczasowe zadaszenie (w postaci kontenera bez bocznej ściany) - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
W poniedziałek otrzymaliśmy odpowiedź z magistratu, którzy zapewnili, że doszło już do zmian. Peron jest dłuższy, zaś szczeliny między płytami zostały wypełnione destruktem asfaltowym - materiałem z rozbiórki). Ułożono również podjazdy na płyty z destruktu.

Stać już powinna także wiata z kontenera.

Co da przebudowa ul. Unruga w Gdyni?



  • Wzdłuż całego odcinka po stronie południowej zaprojektowano chodnik z kostki betonowej oraz ścieżkę rowerową o nawierzchni bitumicznej.
  • Po stronie północnej, na odcinku Kwiatkowskiego - CechowaMapka, powstanie chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego o zmiennej szerokości dowiązany do istniejącego zagospodarowania terenów przyległych, miejscami ze ścieżką rowerową oraz miejscami postojowymi równoległymi (łącznie 13 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami).
  • Na odcinku od ul. Cechowej do ul. BosmańskiejMapka, po stronie północnej, powstanie chodnik o zmiennej szerokości dowiązany do istniejącego zagospodarowania terenów przyległych oraz ścieżka rowerowa i miejsca postojowe równoległe.
  • Na północnych wlotach podporządkowanych (za wyjątkiem ul. Cechowej) w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów pojawią się wyniesione przejścia i przejazdy rowerowe.
  • Na skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i UnrugaMapka, na wlotach północnym i wschodnim, pojawią się chodniki i ścieżki rowerowe wraz z przejściami i przejazdami w dowiązaniu do istniejących oraz projektowanych.
  • Zatokę autobusową wyznaczono na wlocie południowym w celu wyeliminowania konieczności wjazdu autobusów jadących z ul. Kwiatkowskiego z kierunku południowego w kierunku zachodnim i północnym, w ul. Unruga, a następnie wykonania manewru zawracania.

Dodatkowo w rejonie skrzyżowania ul. Unruga i FlisakówMapka nie będzie skrętu w lewo z ul. Unruga z kierunku wschodniego. Dopuszczony zostanie skręt pojazdów z ul. Flisaków w kierunku ul. Kwiatkowskiego oraz wyznaczono dodatkowy pas dla tych pojazdów.

W obrębie skrzyżowania wyznaczono wyniesione przejście i przejazd rowerowy przez ul. Unruga.



Skrzyżowanie Unruga z CechowąMapka będzie czterowlotowe



Kolejne skrzyżowanie ul. Unruga z ul. Cechową/Szlifierzy zaprojektowano jako czterowlotowe z sygnalizacją świetlną.

- Na wlotach wschodnim i zachodnim wyznaczono po trzy pasy (jeden dla pojazdów skręcających w prawo i do jazdy na wprost dla autobusów, drugi do jazdy na wprost i trzeci do skrętu w lewo). Za skrzyżowaniem w obu kierunkach zaprojektowano przystanki autobusowe. Wokół całego skrzyżowania zaprojektowano przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych. Natomiast skrzyżowanie ul. Unruga z RobotnicząMapka także będzie czterowlotowe - bez możliwości skrętu w lewo - ze względu na znikomy udział relacji. W obrębie skrzyżowania wyznaczono przejście dla pieszych przez ul. Unruga w formie wyniesionej - informują urzędnicy.
Z kolei skrzyżowanie ul. Unruga z BosmańskąMapka będzie miało postać małego ronda z jednym pasem ruchu oraz z dodatkowymi pasami poza tarczą ronda dla najbardziej obciążonych relacji (Bosmańska - Unruga Zach. i Unruga Zach. - Unruga Wsch.). W celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na każdym wlocie i wylocie zaprojektowano wyniesione przejścia i przejazdy dla rowerzystów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (201)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaka usługa kryje się pod nazwą auto-detailing?

 

Najczęściej czytane