• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blokowanie miejsca do ładowania aut elektrycznych - jaki mandat?

Michał Jelionek
12 czerwca 2024, godz. 06:00 
Opinie (148)
Zdjęcie w Raporcie z Trójmiasta opublikował nasz czytelnik. Zdjęcie w Raporcie z Trójmiasta opublikował nasz czytelnik.

Osoby, które celowo czy też przez pomyłkę zaparkowały swój samochód w miejscu przeznaczonym do ładowania aut elektrycznych, narażają się na blokadę na kole i mandat. Czy Straż Miejska często interweniuje w podobnych sytuacjach?Czy zdarza ci się parkować na "kopertach"?

Z roku na rok powiększa się trójmiejska lista lokalizacji, w których właściciele samochodów na prąd mogą naładować baterie w swoich pojazdach. Naturalnie na drogach Trójmiasta widzimy także coraz więcej aut z charakterystycznymi, zielonymi tablicami rejestracyjnymi, przeznaczonymi dla "elektryków".

Zdarza się, że dostęp do wspomnianych punktów ładowania pojazdów elektrycznych jest blokowany przez samochody... spalinowe. Niektórzy przez pomyłkę stawiają swoje auta na kopertach przy ładowarkach, a inni zapewne celowo, bo nie mają gdzie zaparkować swojego pojazdu. Co grozi takim kierowcom?

Blokowanie ładowarek - jaka kara?Parkowanie auta spalinowego w miejscu przeznaczonym do ładowania "elektryków" to niedostosowanie się do znaku D-18a "miejsce zastrzeżone" (o ile oczywiście taki znak przy ładowarce się znajduje). Tak oznakowane miejsce przeznaczone jest na postój pojazdu uprawnionych osób, w tym przypadku właścicieli aut elektrycznych.

Parkowanie samochodów spalinowych na kopertach dla pojazdów elektrycznych (EV) jest wykroczeniem z art. 92§1 Kodeksu wykroczeń. Mandat w tym przypadku wynosi 100 zł i 1 pkt karny - wyjaśnia Andrzej Hinz, starszy inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku.
Czytelnik: nie zastawiajcie ładowarek dla Czytelnik: nie zastawiajcie ładowarek dla "elektryków"

W przypadku parkowania pojazdu spalinowego na kopercie dla aut elektrycznych przepisy nie przewidują procedury odholowania.

Jeżeli podczas takiej interwencji nie ma na miejscu kierującego, strażnik może założyć na koło samochodu tzw. blokadę lub wystawić informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Obligatoryjne odholowanie auta jest natomiast w przypadku nieuprawnionego parkowania na kopercie dla osoby z niepełnosprawnością - dodaje.


Interwencje strażnikówW roku 2023 strażnicy miejscy z Gdańska podjęli 71 interwencji związanych z nieuprawnionym parkowaniem samochodów spalinowych na miejscach przeznaczonych do ładowania aut elektrycznych. Na kierujących nałożyli 62 mandaty karne, 5 osób pouczyli oraz sporządzili 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Ponadto pod nieobecność sprawców wystawili 13 informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Są to wezwania do siedziby Straży Miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu.

Od początku 2024 r. funkcjonariusze podjęli 36 interwencji w stosunku do parkujących swoje spalinowe auta na kopertach dla "elektryków". Wystawili 29 mandatów, 2 osoby pouczyli oraz sporządzili 5 wniosków o ukaranie do sądu. Wystawili także 15 informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.Otrzymaliśmy także informacje od sopockich i gdyńskich strażników miejskich. W Gdyni nie odnotowano przypadków parkowania aut spalinowych na kopertach dla samochodów elektrycznych, natomiast w Sopocie nie prowadzone są takie statystyki.

Raport z Trójmiasta - bądź na bieżąco

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie oznaczenie na stacjach benzynowych ma paliwo przeznaczone do silników diesla?

 

Najczęściej czytane