Porsche Boxster (produkowany od 2004) (1 opinia)

Porsche Boxster- roadster z centralnie umieszczonym silnikiem zbudowany przez firmę motoryzacyjną Porsche. Pierwsza generacja Boxstera (986) została wprowadzona pod koniec 1996 roku jako rocznik 1997. Był to zarówno najmniejszy jak i najtańszy samochód Porsche w tym czasie, wprowadzony w zastępstwie dla przedniosilnikowego Porsche 968, którego produkcję zakończono w 1996. Pierwsze wyprodukowane samochody zasilał sześciocylindrowy silnik o pojemności 2.5 litra. W 2000, wprowadzono nową odmianę Boxster S, która odznaczała się większym, mocniejszym silnikiem o pojemności 3.2l, podstawowa wersja otrzymała 2.7 litrowy silnik.

W 2005, zmiany były na tyle poważne, że Porsche ochrzciło nowy model jako Porsche 987 Boxster. 987 był mocniejszy od 986; wydajność silnika wzrosłą jeszcze bardziej w 2007, gdy oba warianty Boxstera otrzymały silnik od modelu Porsche Cayman.

Produkcja 986 rozpoczęła się w fabryce w której produkowano wcześniej Porsche 928 w Stuttgarcie, (Niemcy) w 1996 roku. Boxster jest również produkowany na kontrakcie w Uusikaupunki, Finlandia. Boxster był najlepiej sprzedającym się Porsche od czasu jego wprowadzenia w 1997 roku do czasu zaprezentowania modelu Cayenne w roku 2003.

Nazwa Boxster pochodzi od kombinacji słów "boxer", oznaczającą silnik o przeciwległych cylindrach oraz od słowa "roadster", oznaczającego samochód bez dachu.

Wygląd pierwszej generacji Boxstera był mocno zainspirowany modelami Porsche Spyder i Speedster oraz 550 Spyder. Po naradach z Toyotą, Porsche udało się znacznie obniżyć koszty produkcji, wprowadzono wiele wspólnych części dla obydwu modeli. Rzeczywiście, Boxster posiada dokładnie taką samą pokrywę oraz przedni błotnik jak model 996, jak również kilka innych części. Początkowo montowany silnik 2.5L M96 jest bardzo podobny do silnika 3.2L M96 stosowanego w Porsche 996; były to pierwsze chłodzone cieczą silniki Porsche umieszczone z tyłu pojazdu. Powszechnie wiadome jest że stylistyka Boxster/911 oraz zmniejszenie kosztów produkcji uratowało Porsche od przejęcia przez inną markę.

Dane techniczne:

Modele: Boxter, Boxter S

Inne modele marki Porsche:

911, Boxster, Cayman,

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.