• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Powrót do szkół i ruch na drogach zwolnił

mJ
18 września 2022, godz. 06:00 
Po wakacjach ruch na drogach zwolnił, bo pojawiło się na nich więcej aut. Po wakacjach ruch na drogach zwolnił, bo pojawiło się na nich więcej aut.

Wakacje dla kierowców poruszających się po centrach miast oznaczają zazwyczaj jedno: szybsze przemieszczanie i mniej korków. Rozpoczął się wrzesień, dzieci wróciły do przedszkoli oraz szkół, na drogach automatycznie zrobiło się gęściej, a średnie prędkości aut spadły. To jednak normalne. Jesteście ciekawi, o ile km/h wolniej przemieszczamy się w miastach od początku września?Czy po powrocie dzieci do szkół odczułe(a)ś większy ruch na drogach?

Powrót do szkół i przedszkoli od zawsze wiąże się ze zwiększeniem natężenia ruchu na drogach i wydłużonymi korkami. Eksperci z aplikacji Yanosik na bazie swoich danych stworzyli zestawienie, na którym widać, które miasta zwolniły najbardziej. W badaniu uwzględniono Gdańsk i Gdynię, które znalazły się wśród 24 miast.

Powrót do szkoły i do korkówWrzesień to zawsze intensywny czas, zarówno dla dzieci wracających do szkół, ich rodziców, jak i dla kierowców. Zwykle sytuacja na drogach normuje się już po pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego, ale zanim do tego dojdzie, najlepiej trzymać nerwy na wodzy i skorzystać w miarę możliwości z opcji ominięcia korków. Taką funkcję kierowcom oferuje Yanosik. Zmotoryzowani mogą również sprawdzić, gdzie w danym mieście trwają jeszcze wakacyjne remonty, które także potrafią skutecznie zepsuć humor kierowcy i opóźnić jego dojazd do pracy - komentuje Andrzej Mejer z Yanosika.
Yanosik przygotował dwa zestawienia. Pierwsze przedstawia średnią prędkość jazdy w km/h od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 9 w centrach wybranych miast. Porównano sierpień i połowę września.

W sierpniu w ścisłym centrum Gdańska kierowcy poruszali się ze średnią prędkością 32,6 km/h, natomiast we wrześniu ta wartość spadła do 28,6 km/h. Różnica wyniosła zatem 4 km/h.

W przypadku Gdyni, w sierpniu w centrum poruszano się ze średnią prędkością 27,4 km/h, a po rozpoczęciu roku szkolnego ruch zwolnił o 1,8 km/h (do 25,6 km/h).

Co ciekawe, po centrum Gdańska poruszamy się szybciej niż po centrum Gdyni. To pierwszy wniosek. Drugi jest taki, że w Gdańsku kierowcy bardziej odczuwają rozpoczęcie roku szkolnego. Siłą rzeczy muszą jechać wolniej.

Na drugiej planszy zaprezentowano średnie prędkości nie tylko dla tych najbardziej zakorkowanych centrów, ale wszystkich ulic w poszczególnych miastach. Podobnie jak wyżej, uwzględniono ruch od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 9 w sierpniu i we wrześniu.

Średnia prędkość w Gdańsku w sierpniu wyniosła 39,9 km/h, natomiast w Gdyni - 38,6 km/h. We wrześniu w przypadku Gdańska średnie prędkości spadły o 4,4 km/h (do 35,5 km/h), a w Gdyni o 4,7 km/h (do 33,9 km/h).

Sprawdziliśmy zarówno średnie prędkości jazdy w całym mieście, jak i stricte w centrum, w którym znajduje się wiele szkół. Okazuje się, że największy spadek prędkości dotknął kierowców Rzeszowa, którzy w sierpniu jechali 38,8 km/h, a we wrześniu musieli już zwolnić do 33,8 km/h. Z kolei najmniejszą zmianę odnotowaliśmy w Opolu, w którym średnia prędkość jazdy w sierpniu wynosiła 45,2 km/h, a we wrześniu spadła zaledwie o 1,6 km/h, pozwalając kierowcom na jazdę z prędkością 43,6 km/h - dodaje Mejer.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Tivoli to model z oferty którego producenta?

 

Najczęściej czytane