• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie stałego zwężenia na "Słowaku". Zmierzono natężenie ruchu

Michał Jelionek
17 kwietnia 2024 
Opinie (49)
Po zlikwidowaniu zwężenia na wiadukcie wyjazd z obwodnicy ponownie jest utrudniony. Po zlikwidowaniu zwężenia na wiadukcie wyjazd z obwodnicy ponownie jest utrudniony.

Dzięki tymczasowemu zwężeniu na ul. SłowackiegoMapka nad obwodnicą, łatwiej i przede wszystkim bezkolizyjnie kierowcy opuszczali drogę ekspresową. Od początku roku ruch w tym miejscu odbywa się po staremu - już bez zawężenia. Zarządca drogi dokonał jednak pomiaru ruchu i w zasadzie pewne jest, że to rozwiązanie nie wróci na stałe.Czy masz trudności z opuszczaniem obwodnicy w tym miejscu?

Przypomnijmy, pojawienie się zwężenia na wiadukcie nad obwodnicą było pokłosiem prac remontowych na ul. BudowlanychMapka. Tymczasowe zwężenie do jednego pasa kończyło się tuż przed zjazdem z "ekspresówki". Dzięki temu kierowcy opuszczający obwodnicę mogli swobodnie wjeżdżać w ul. Słowackiego. To rozwiązanie spodobało się kierowcom, a najlepiej świadczy o tym wynik ankiety zamieszczonej w poprzednim tekście, w której aż 81 proc. osób odpowiedziało, że zwężenie na wiadukcie powinno zostać na stałe.

Po przywróceniu pierwotnej organizacji ruchu i usunięciu zawężenia, zapytaliśmy przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czy rozważają zastosowanie takiego rozwiązania na stałe. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w tym celu przeprowadzone zostaną pomiary ruchu w tym miejscu.

Zlikwidowano zwężenie. Zjazd z obwodnicy znowu utrudniony? Zlikwidowano zwężenie. Zjazd z obwodnicy znowu utrudniony?

Przesuń aby
porównać

Pomiar ruchu na ul. SłowackiegoMamy już wyniki pomiaru, który wykonany został w trzech fazach dnia - w porannym szczycie komunikacyjnym (w godz. od 6 do 7), w popołudniowym szczycie (15-16) oraz poza szczytem (18-19).

Z przeprowadzonych w marcu pomiarów wynika, że ruch w tym konkretnym miejscu, na ul. Słowackiego w stosunku do łącznicy rozkłada się na poziomie 75 proc. do 25 proc. Oznacza to, że ruch na łącznicy stanowi około 1/4 całości ruchu na skrzyżowaniu - wyjaśnia Mateusz Brożyna z gdańskiego oddziału GDDKiA.

Ruch na zjeździe przez cały dzień na podobnym poziomieW porannym szczycie komunikacyjnym na ul. Słowackiego (na wiadukcie nad trójmiejską obwodnicą) odnotowano 1655 pojazdów na godzinę. W tym samym czasie na zjeździe z obwodnicy w stronę Wrzeszcza pojawiło się 419 pojazdów.

W popołudniowym szczycie liczba aut była nieznacznie mniejsza niż w szczycie porannym - 1469. Natomiast na zjeździe policzono 412 samochodów.Poza szczytem natężenie ruchu na ul. Słowackiego widocznie się zmniejszyło - do 956 aut. Natomiast w zasadzie nie zmieniła się liczba kierowców korzystających ze zjazdu z obwodnicy - 421 aut.

Z powyższych pomiarów wynika, że poziom natężeń ruchu na łącznicy we wszystkich przypadkach utrzymuje się na podobnym poziomie. Dodatkowo z pomiarów wynika znacznie większe obciążenie ul. Słowackiego w stosunku do łącznicy węzła, zatem stałe zawężanie ul. Słowackiego do jednego pasa ruchu może spowodować narastanie kolejki od strony ul. Budowlanych - dodaje Brożyna.
A to jasny komunikat, że zmian w organizacji ruchu w tym miejscu raczej się nie spodziewamy.

Ustawianie się w dwóch rzędach na zjeździe z obwodnicy sposobem na korki? Ustawianie się w dwóch rzędach na zjeździe z obwodnicy sposobem na korki?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

Wystawa amerykańskich aut zabytkowych "Made in USA 2"

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki bilet należy kupić, aby poruszać się komunikacją miejską po całym Trójmieście?

 

Najczęściej czytane