Renault Megane (produkowany od 1995 do 2002) (166 opinii)

Początki Megane sięgają roku 1995, kiedy to Renault zaprezentowało następcę modelu 19. Najpierw pojawiła się wersja hatchback, następnie coupe. Uzupełnieniem tej rodziny stały się minivan Scenic, sedan Classic oraz - w roku 1996 - Cabrio.

Pierwsze drobne poprawki stylistyczne, m.in.: zmiana kształtu halogenów, nastąpiły trzy lata po wprowadzeniu modelu, a gruntowny facelifting (kwieceń 1999) objął: kształt maski, grilla, swiateł przednich i tylnich. Wprowadzono m.in.: 4 poduszki powietrzne i ABS w standardzie każdej wersji Renault Mégane. Pojawiła się wersja kombi - Grandtour i wyodrębniono model Scénic z rodziny Mégane.

Samochody typu sedan (czyli z wysuniętym bagażnikiem) uważa się za bardziej prestiżowe od praktyczniejszych hatchbacków i kombi również w klasie kompaktowej. Dodatkowym atutem dla rodzinnych sedanów jest większy niż w hatchbacku bagażnik - w Megane Classic jego powstanie było naturalną konsekwencją wydłużonej płyty podłogowej (pojemność 510 litrów, przy złożonych siedzeniach - 1310 litrów).

Wysoką jakość wykończenia definiują szare, eleganckie tworzywa i stonowana tapicerka, które czynią wnętrze jasnym i przejrzystym. Widać, że projektanci stawiali raczej na komfort i funkcjonalność, a nie na poczucie luksusu. Jest całkiem przestronnie - dużo miejsca na kolana mają jadący z tyłu. Siedzenia pozwalają bez większego zmęczenia podróżować przez wiele godzin. Z wyjątkiem podstawowych wersji wyposażenia siedzenie kierowcy ma regulowaną wysokość i poduszkę podpierającą krzyżową część kręgosłupa.

Generalnie Megane ocenia się pozytywnie za: bardzo przestronne wnętrze, wysoki komfort resorowania, stosunkowo bogate wyposażenie seryjne, bezpieczne właściwości jezdne, duże możliwości zagospodarowania wnętrza (Scenic), duży bagażnik (Classic) oraz ekonomiczne jednostki napędowe. Za minusy uważa się: spadek skuteczności hamulców w skutek długotrwałego obciążenia, hałasy dobiegające z zawieszenia, ciasne wnętrze z tyłu w Coupe oraz siedzenia o niewystarczającym trzymaniu bocznym.

Obecnie dostępnymi jednostkami Hatchbacka i Classic\'a Megane są benzynowe: 1.4 16v (95 KM), 1.6 16v (110 KM), 1.8 16v (120 KM), diesle: 1.9 dTi (80 KM), 1.9 dTi (100 KM) oraz 1.9 dCi (105 KM). W przypadku Coupe i Cabrio dochodzi jeszcze silnik 2.0 IDE o mocy 140 KM.

niezawodność
3.8
komfort
4.3
ekonomia
4.1
wrażenia z jazdy
4.3
Średnia ocen
4.1

Inne modele marki Renault:

19, Captur, Espace, Kangoo, Laguna, Megane, Modus, Scenic, Thalia, Twingo,

Foto Moto

  Opinie (166)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.