• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spalony samochód a ubezpieczenie

Arnold Szymczewski
5 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
W środowym pożarze w Galerii Morena spłonęły trzy samochody. W środowym pożarze w Galerii Morena spłonęły trzy samochody.

Środowy pożar na parkingu w Galerii Handlowej Morena zobacz na mapie Gdańska oraz inne tego typu zdarzenia skłoniły nas do sprawdzenia, w jakich okolicznościach możemy liczyć na wypłatę odszkodowania od ubezpieczalni w przypadku spalonego samochodu.



Czy warto dopłacać za autocasco (AC)?

Przypomnijmy, w środę chwilę po godz. 15 na parkingu znajdującym się pod Galerią Morena (Carrefour) doszło do zapłonu jednego z parkujących tam samochodów. Wystarczyło kilkanaście minut, by pojazdy zaparkowane tuż obok również zajęły się ogniem. Ostatecznie spłonęły trzy samochody. Akcja trwała ponad godzinę, a na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Przyczyn pożarów pojazdów może być wiele - spięcia w instalacji elektrycznej samochodu czy podpalenie przez osoby trzecie. Niestety samochodu, który miał styczność z ogniem zazwyczaj nie da się już uratować. Dlatego dobrze jest o tym pomyśleć, kiedy ubezpieczamy nasz samochód. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia AC oferuje wypłatę odszkodowania w przypadku spalenia samochodu.

- Ubezpieczenie autocasco obejmuje odszkodowanie za szkodę polegającą na spaleniu samochodu lub jego części. Wypłata odszkodowania nastąpi, jeśli nie mamy do czynienia z wyłączeniem odpowiedzialności, wskazanym w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco. Uniqa nie odpowiada np. za szkody powstałe w ubezpieczonym pojeździe wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczającego, ubezpieczonego lub osobę upoważnioną do kierowania pojazdem - mówi Michał Modzelewski, p.o. dyrektora Departamentu Odszkodowań i Świadczeń Uniqa.
Oznacza to, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, kiedy pożar powstał z winy umyślnej właściciela samochodu lub wynikł z rażącego niedbalstwa. To samo dotyczy innych towarzystw ubezpieczeniowych.

Czytaj także: Po pożarze Galeria Morena działa normalnie


Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC, a samochód nie spłonął z naszej rażącej winy, powinniśmy uzyskać odszkodowanie. Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC, a samochód nie spłonął z naszej rażącej winy, powinniśmy uzyskać odszkodowanie.
- Właściciel auta nie otrzyma odszkodowania z AC za spalony pojazd, jeśli szkoda powstała z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, czyli jeśli sam celowo podpalił auto. Tak samo ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli przyczyną powstania szkody było skrajnie nieodpowiedzialne - graniczące z umyślnością - zachowanie. Tak by mogło być, gdyby na przykład auto zapaliło się, bo w jego wnętrzu w bliskości palnych elementów pozostawiono włączone urządzenie powodujące duży wzrost temperatury lub używano otwartego ognia i zostawiono pojazd na długi czas bez niczyjego nadzoru, udając się np. na zakupy - mówi Piotr Dyszlewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii.

Nie mam AC, mój pojazd zajął się ogniem od innego samochodu, czy otrzymam odszkodowanie?



- Jeśli właściciel spalonego samochodu nie wykupił ubezpieczenia AC, a ogień na jego auto przeniósł się z innego auta, może zgłosić szkodę z polisy OC pojazdu, który zapoczątkował pożar. Co do zasady takie szkody są objęte ubezpieczeniem OC, ale dla odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania ważne jest ustalenie, jaka była przyczyna pożaru. Można ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC pojazdu, który zainicjował pożar, jeśli właścicielowi lub użytkownikowi tego auta można przypisać zawinienie czy jakiekolwiek zaniedbanie np. stanu technicznego pojazdu, które doprowadziło w skutkach do pożaru - mówi Piotr Dyszlewicz.
Jeśli ogień został zainicjowany przez podpalacza, a nikt z nas nie posiada ubezpieczenia AC, szanse na odszkodowanie są nikłe. Jeśli ogień został zainicjowany przez podpalacza, a nikt z nas nie posiada ubezpieczenia AC, szanse na odszkodowanie są nikłe.
W przypadku, kiedy ogień w pierwszym samochodzie został zainicjowany przez podpalacza, nie przysługuje nam odszkodowanie z OC właściciela pojazdu, gdyż nie jest on odpowiedzialny za pożar. Sprawcą i odpowiedzialnym za zdarzenie jest podpalacz.

- W kontekście ustalania przyczyny szkody - w przypadku pożarów przyczynę ich powstania zawsze ustala Straż Pożarna. Jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa (np. podpalenie) zawsze równolegle śledztwo prowadzi Policja. Takie postępowanie ma na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności powstania pożaru - kończy Piotr Dyszlewicz.
Bardzo ważne jest ustalenie, kto albo co było powodem powstania pożaru. Tylko prawidłowa ocena okoliczności pozwoli nam ubiegać się o odszkodowanie.

- Bardziej skomplikowane sprawy rozstrzyga sąd. Jeśli inny pojazd zapalił się wskutek działań, za które winę ponosi właściciel tego pojazdu i pojazd nie był w ruchu, to możemy żądać odszkodowania od właściciela pojazdu za uszkodzenie naszego samochodu, stojącego obok. Jeśli pojazd został podpalony przez nieznanego sprawcę i nie był w ruchu, to nie możemy żądać odszkodowania od jego właściciela - kończy Michał Modzelewski (Uniqa).
Czytaj także: Nocny pożar trzech aut w Gdyni

Miejsca

Opinie (51) 8 zablokowanych

  • Moje auto kiedys splonelo na obwodnicy. (1)

    Samo z siebie wybuchlo nagle spod maski ogniem.. a taki ladny byl amerykansky —> chrysler concord . Na zlomowcu dali mi za niego cale 100 zl czym moglam otrzec lzy.

    • 2 0

    • Lpg?

      • 0 0

  • Unika . Slaba nazwa jak na ubezpieczyciela

    • 7 0

  • MAŁOLAT Z ZASPY TEŻ...

    by spalił swojego Jumpiego jak toitoia ale za tego grata nic by nie dostał

    • 0 0

  • To i tak ściema. (1)

    Bo przy pożarze samochodu idzie on na złom. Nikt tego nie kupi bo wszystko jedzie spalonką.
    W ziwązku z tym masz szkodę całkowitą. Ale gnoje z ubezpioeczeń wypłacają wtedy UWAGA: 70% ubezpieczenia AC ! Nie więcej. Masakra. To jakieś złodziejstwo. Uważajcie ludzie na te umowy AC. Oskubią was jak barany.
    Resztę samochodu masz sobie samemu sprzedać ale nikt tego nie kupi bo to się do niczego nie nadaje. Tak więc od razu tracisz 30% wartości przy szkodzie całkowitej z AC.

    • 1 0

    • W niektórych ubezpieczalniach idzie tę pozostałość zostawić ubezpieczalni i wtedy dostajesz całość sumy ubezpieczenia do wypłaty. Warto o to się spytać zawierając AC, czy ta ubezpieczalnia przyjmuje pozostałości.

      • 0 0

  • (1)

    A z OC podpalacza? Jeśli posiada ubezpieczony samochód, prawo jazdy, to znaczy, że jest kierowcą, który zawinił.

    • 1 0

    • Dokładnie tak powinno być ale ubezpieczalnie

      są dobre tylko w zbieraniu składek od naiwnych.

      • 1 0

  • Skoro auta zapalilo sie od innego auta (1)

    to winny jest właściciel zapalającego auta. OC lub wygrana sprawa w sądzie przeciwko właścicielowi tzw. ogniska. Pożary takie to najczęściej skutek zaniedbania właściciela.

    • 2 0

    • taki pewny pewnie prawnik

      a jak przyczyna pożaru był akumulator zakupiony wczoraj i montowany w serwisie

      • 0 0

  • Pewnie LPG

    miał (niechlujnie) zmontowane?

    • 1 0

  • AC to jakaś pomyłka

    Jeśli AC byłoby wypłacane bez problemu przez ubezpieczycieli to by był większy sens je brać. Skoro oni jednak podciągają wszystko pod punkt "rażące niedbalstwo" i potem ja miałbym się z nimi sądzić latami o moją rację to dziękuję. Słyszałem o przypadku że komuś skradli samochód, po tym jak ktoś się włamał do domu i ukradł kluczyki. Oczywiście ubezpieczyciel nie wypłacił bo było to wg niego zaniedbanie. To samo jakby auto nie stało na strzeżonym parkingu i by je ukradli.

    Płacić 10% wartości samochodu to jakaś pomyłka, gdzie szansa na szkodę z naszej winy to jakaś znikoma wartość. Może przy maksymalnych zniżkach to by było 5% wartości samochodu ale to i tak dużo.

    • 1 0

  • Ac

    AC warto wykupić.Na kalkulatorze cuk można wyszukać najtańsze.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Ferrari?

 

Najczęściej czytane