• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O 32 proc. spadła liczba ofiar w wypadkach na Pomorzu

mJ
8 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
W roku 2021 w porównaniu do roku 2020 na pomorskich drogach zginęło mniej osób. W roku 2021 w porównaniu do roku 2020 na pomorskich drogach zginęło mniej osób.

W roku 2021 w wypadkach drogowych na pomorskich drogach zginęło o 32 proc. mniej osób niż w roku 2020. Co więcej, odnotowano mniej rannych i nietrzeźwych kierowców. Optymistyczny jest fakt, że to statystyki jeszcze sprzed wprowadzenia w życie nowego, zaostrzonego taryfikatora mandatów.



Mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych, więcej kolizji



Co Twoim zdaniem wpłynęło na niższą śmiertelność w wypadkach drogowych w 2021 roku?

W roku 2020 na pomorskich drogach w 146 wypadkach ze skutkiem śmiertelnym zginęło 169 osób. Analogicznie, w roku 2021 odnotowano 108 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Zginęło w nich 115 osób. 54 dramaty mniej oznacza spadek o blisko 1/3 w stosunku do roku poprzedniego.

W całym kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy śmierć w wypadkach drogowych poniosło 2212 osób. To średnio sześć osób dziennie. W roku 2020 ofiar śmiertelnych było 2491, czyli średnio prawie siedem na dzień.

W ubiegłym roku mniej było także wypadków drogowych i osób rannych. W 2021 r. policjanci odnotowali 1777 wypadków drogowych, w których uszczerbku na zdrowiu doznało 2065 osób. W 2020 r. doszło do 1856 wypadków na pomorskich drogach, a pomocy lekarskiej potrzebowało 2250 osób. Liczba wypadków spadła zatem o 79, natomiast rannych o 185.

Kolizji drogowych niestety było więcej. W roku 2020 pomorscy funkcjonariusze obsłużyli 23 976 kolizji. Natomiast w minionym roku drobnych zdarzeń drogowych było o ponad 2,5 tys. więcej - dokładnie 26 541. W tych zdarzeniach doszło jedynie do strat materialnych, żaden uczestnik nie został ranny.

Czytaj także:

Mandaty ostro w górę, ale czy nowe progi są rozsądne?



Mniej nietrzeźwych "za kółkiem"



W roku 2021 policjanci zatrzymali o 106 mniej nietrzeźwych oraz pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu kierowców. 79 razy mniej badanie wykazało stan po użyciu alkoholu.

Wzrosła za to liczba osób kierujących w stanie nietrzeźwości pojazdami innymi niż mechaniczne. Policjanci interweniowali 864 razy - to o 176 razy więcej niż w roku 2020.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator, który przewiduje mandat karny w wysokości 2,5 tys. zł za kierowanie rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym, podobnym pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za kierowanie takim pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (poniżej 0,25 mg/l), nowy taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1 tys. zł.

109 048 - tyle razy w roku 2021 mundurowi zatrzymywali do kontroli drogowej kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Spadła liczba kierujących, którzy przekraczali prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h (mniej o 978 osób).

Czytaj także:

Pierwsze "ofiary" wyższych mandatów. Rekordziści muszą zapłacić po 2,5 tys. zł

mJ

Miejsca

Opinie (73) 3 zablokowane

  • tylko dzisiaj w raporcie Dwie kolizje na Rakoczego. Nie działa sygnalizacja te sttystyki niemaj nic do rzeczywistosci (1)

    • 0 2

    • Bredzisz - dane pokazują, że kolizji jest sporo - 20 parę tysięcy. I w następnym roku te na Rakoczego będą ujętę.

      Wyluzuj.

      • 0 0

  • Co Twoim zdaniem wpłynęło na niższą śmiertelność w wypadkach drogowych

    selekcja naturalna

    • 0 1

  • Przypomnę tylko że przez pierwsze 4-5 miesiecy 2021 była tzw. walka z pandemią

    Czyli zdalne udawanie pracy, nauki i jeszcze paru innych dziedzin życia. Pozamykane setki firm, lockdowny, szykany i restrykcje na Święta, długie weekendy i wszelkie wyjazdy turytsyczno-rekreacyjne.
    W tej sytuacji porównywanie liczb bezwzględnych z poprzednimi latami jest bez sensu bo nie uwzględnia wpływu zmniejszonego ruchu na drogach.

    • 3 0

  • Obniżenie prędkości na Grunwaldzkiej i Zwycięstwa robi swoje (1)

    Wcześniej co jakiś czas wypadek śmiertelny

    • 3 1

    • Co jakiś czas czyli średnio raz na 2 lata i to związany z przeginaniem pały a nie jazdą 70kph czy nawet przekraczając do 90kph na tamtych odcinkach. :) To obniżenie dopuszczalnej prędkości na tych drogach to bzdura roku była.

      • 0 1

  • Jeszcze jedna opcja powinna być w ankiecie

    To nie chodzi o sam mniejszy ruch, ale w dobie pandemii jeździły osoby, które albo robiły to zawodowo, albo robiły to z większej potrzeby. Zniknęła masa "niedzielnych kierowców", która niby nie należy do piratów, ale znacząco wpływa na bezpieczeństwo swoim nieprzewidywalnym zachowaniem. Korki stały się mniejsze, bo zniknęła potrzeba odwożenia dzieci do placówek, a część sklepów dla galerianek i galerianów została zamknięta. Tymczasem między miastami dalej łamano prędkość, a mniejszy ruch zwiększył jeszcze jej średnią.
    Domyślam się, że w momencie ukończenia całej trasy S6 w stronę Słupska śmiertelność spadnie jeszcze bardziej, a prędkość kierowców wzrośnie z dopuszczalnych 90 do 120 km/h.
    Ostatnio miały miejsce dwa poważne wypadki na DK6 pod Lęborkiem - w jednym przypadku pojazd owinął się wokół drzewa, a w drugim odbił się od pojazdu w trakcie wyprzedzania i trafił na czołówkę. W miejscu, gdzie można wymalować 4 pasy ruchu (po 2,8 metra, czyli szersze od standardowych miejsc postojowych 2,5 metra). Powstanie dróg ekspresowych powinno wyeliminować większość trafiania w drzewa i czołówek, choć na Obwodnicy Trójmiejskiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maks 120, wypadki są niemal codziennie, ale ludzie giną rzadko. Ostatnie śmiertelne to było najechanie na tył stojącego pojazdu oraz trafienie w drzewo.

    • 1 0

  • A ja zrobiłem o 30% mniej przebiegu.

    Może jest jakaś korelacja.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

Firma Walder to trójmiejski przedstawiciel:

 

Najczęściej czytane