• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe wytyczne w sprawie parkowania w miastach

Maciej Naskręt
24 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Znak pionowy wjazdu do strefy płatnego parkowania to według ministerialnej interpretacji za mało, by pobierać opłaty za postój. Potrzebne jest jeszcze wyznaczenie (farbą) miejsc postojowych. Znak pionowy wjazdu do strefy płatnego parkowania to według ministerialnej interpretacji za mało, by pobierać opłaty za postój. Potrzebne jest jeszcze wyznaczenie (farbą) miejsc postojowych.

Ministerialni urzędnicy uznali, że miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania powinny być wymalowane linią poziomą. Jeśli tak nie jest, miasta nie mogą pobierać opłat za parkowanie. W Trójmieście jest bardzo mało miejsc wymalowanych zgodnie z tym zaleceniem. Czy to oznacza, że w strefach nie trzeba odtąd płacić za parkowanie?



Czy miasta powinny wymalować miejsca postojowe w strefach parkowania?

W połowie kwietnia do wojewody pomorskiego wpłynęła interpretacja ostatniej nowelizacji rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 23 września 2013. Ministerialni urzędnicy stwierdzili w niej, że opłatę za parkowanie pobiera się za postój pojazdów w strefie parkowania w wyznaczonym miejscu. To znaczy, że każde miejsce postojowe w strefie płatnego parkowania musi być oznaczone znakiem poziomym, czyli "kopertą", by móc pobierać opłatę za postój i karać kierowców za jej brak.

Przypomnijmy, że dzisiaj kierowcy płacą za postój w strefie parkowania zawsze za znakiem pionowym D-44. W takich strefach miasta nie wyznaczają poziomych miejsc postojowych. Kierowcy płacą zawsze opłatę, gdy zaparkują pojazd na drodze publicznej.

Interpretacja powstała na wniosek wojewody pomorskiego.

- O wyjaśnienie rozporządzenia zwracali się do nas kierowcy i zarządcy dróg - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Przekazaliśmy interpretację ministerialną na piśmie zarządcom dróg w województwie - dodaje Nowak.



Czeka nas spore zamieszanie na drogach

Przedstawienie znowelizowanych przepisów w takim świetle rodzi wiele problemów natury technicznej. Weźmy na przykład Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska, który jest wybrukowany i obowiązuje na nim strefa płatnego parkowania. Położenie tam farby w celu wytyczenia miejsc postojowych graniczy z cudem. Farba nie przylgnie dokładnie do bruku, po chwili zacznie odpadać i efekt estetyczny będzie fatalny.

Sytuacja wyglądać będzie podobnie, gdy spadnie śnieg. Wtedy trudno będzie ocenić kierowcom i pracownikom strefy, czy samochód stoi w kopercie, czy też nie. Kierowcy będą mogli dowolnie interpretować fakt, czy dany pojazd stoi na miejscu włączonym do strefy płatnego parkowania.

Do tego trzeba doliczyć setki litrów farby, jakie miasta muszą nabyć, by wymalować miejsca postojowe.

Nie wiadomo też, czy kierowcom, którzy opłacili opłatę za postój po wejściu w życie rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 23 września 2013 r., miasta nie powinny zwracać poniesionych kosztów.

Jeśli urzędnicy przyznają rację ministerialnej interpretacji możliwe, że pasy do parkowania będzie trzeba wymalować m.in. na Targu Węglowym, co będzie ze szkodą dla jego estetyki. Jeśli urzędnicy przyznają rację ministerialnej interpretacji możliwe, że pasy do parkowania będzie trzeba wymalować m.in. na Targu Węglowym, co będzie ze szkodą dla jego estetyki.
Co na to drogowcy?

W Gdańsku na razie urzędnicy czekają na pismo wojewody.

- Póki dokument z interpretacją do nas nie dotrze, nie będziemy analizować tej sytuacji - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Interpretacja za to dotarła do Gdyni. - Zanim podejmiemy decyzję co dalej, chcemy przeanalizować dokument najpierw z naszymi prawnikami - mówi Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdańsku.

Urzędnicy w Gdyni wstępnie wychodzą z założenia, że nic nie muszą zmieniać. Ich zdaniem wejście w życie spornego rozporządzenia dotyczy tylko miejsc postojowych dopiero projektowanych. Dotychczasowe miejsca nie muszą być dostosowywane do obowiązujących przepisów.

Z tego samego powodu urzędnicy nie spodziewają się, że zaleje ich fala wniosków o zwrot kosztów związanych z parkowaniem w strefie płatnego parkowania.

Miejsca

Opinie (143) 5 zablokowanych

  • jak to w dzikim kraju kazdy H..... ma swój strój (1)

    minister swoje, wojewoda swoje a urzednik tez swoje, a potem wałesa i tusk tez maja swoje

    • 5 1

    • a na końcu zwykły kowalski też ma swoje, tylko nie wiadomo czemu tylko on najczęściej ponosi tego bolesne konsewkencje ;)

      • 1 1

  • urzędasy z Gdyni są "mądrzejsze"??

    Przeczytałem to rozporządzenie, nie ma nigdzie nawet słówka, że dotyczy to nowych miejsc

    • 0 0

  • a czy osoby które zaparkuja na kilku miejscach

    Będą karane? Bo to normalnie plaga jest...

    • 0 0

  • chcesz parkować w mieście

    ...musisz zapłacić. Nie potrzebne są nikomu problemy z łażeniem po sądach, pisaniem odwołań za kilka złotych...itp

    • 0 0

  • Wyrok WSA zmieniający Uchwałę RM o strefie płatnego parkowania

    Tekst wyroku z uzasadnieniem jest na http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/78313803BD

    • 0 0

  • I tak powinno być.

    Kiedyś miejsca parkingowe były wyznaczone i dla każdego był parkometrami. Dziś stawiają znak, którego można nie zauważyć i w ogóle nie zapłacić a potem mandat. Trzeba chodzić i szukać parkometru i do tego sprawnego. Czasami więcej czasu zajmuje wniesienie opłaty niż załatwienie sprawy.

    • 0 0

  • Parkowanie w Parku

    Ostatnio oddano nowy plac zabaw w Parku Oruńskim.Brak znaków zakazujących wjazdu samochodów spowoduje w niedługim czasie tragedię.Do parku wjeżdżają samochody już od 6 rano , jeżdżą po alejkach ,.wjeżdżają drogą przy placu zabaw gdzie często dzieci i młodzież jeżdżą na wrotkach .Obok Parku są miejsca gdzie można wyznaczyć miejsca do parkowania .Czy trzeba czekać na wypadek ,aż osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zajmą się ustawieniem znaków. Prosimy o poważne zainteresowanie w/w problemem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaka trójmiejska firma jest przedstawicielem marki MINI?

 

Najczęściej czytane