• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy zawsze warto ustępować pieszym?

Maciej Naskręt
30 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przyjezdny? Za darmo. Gdańszczanin? Płaci
Pieszy w starciu z samochodem nie ma najmniejszych szans.  Na skutek potrącenia dochodzi do wielonarządowych uszkodzeń i złamań. Pieszy w starciu z samochodem nie ma najmniejszych szans.  Na skutek potrącenia dochodzi do wielonarządowych uszkodzeń i złamań.

Choć kultura jazdy wymaga byśmy przepuszczali pieszych chcących wejść na jezdnię, to czasami lepiej będzie dla pieszego, jeśli nie pozwolimy mu wejść na pasy - pisze nasz czytelnik. To kontrowersyjna teza, ale warto się jej przyjrzeć z bliska.



Potrącenie na al. Hallera z listopada 2012 r. Kierowca samochodu, który potrącił pieszego wcześniej omijał stojące przed przejściem auto.

W ubiegłym roku w Trójmieście doszło do ok. 400 potrąceń pieszych, w których zginęło 15 osób. Tego roku zginęły w taki sam sposób już dwie osoby, z czego jedna w środę, 30 stycznia.

Powody potrąceń są bardzo różne: przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu, przejście przez jezdnię na czerwonym świetle. Do niektórych potrąceń dochodzi jednak na pasach, które pieszy pokonuje prawidłowo.

O co chodzi dokładnie? - Nie zatrzymuję się przed przejściem, które nie ma świateł - mówi pan Sebastian. - Wiem, że może część spacerowiczów nazwie mnie chamem, albo piratem drogowym, ale w moim przekonaniu robię pieszym przysługę. Dlaczego? Bo biorę pod uwagę taką możliwość, że gdy ja zatrzymam się na prawym pasie i wpuszczę pieszego na jezdnię, to zostanie on uderzony przez kierowcę, który nadjedzie z lewej strony - tłumaczy nasz czytelnik.

Mało wiarygodne tłumaczenie? A jednak - takie przypadki miały miejsce co najmniej dwukrotnie w ubiegłym roku na al. Hallera w Gdańsku.

Czy zgadzasz się, że czasami warto nie ustąpić pieszemu dla jego dobra?

Nasz czytelnik przekonuje, że jego tezę potwierdzają przepisy ruchu drogowego. Chodzi o przepis mówiący, że kierowca musi ustąpić pieszemu wyłącznie w sytuacji, gdy ten znajduje się już na przejściu. Polskie prawo w tym wypadku różni się od przepisów z zachodniej Europy, które nakazują przepuszczać pieszych, gdy tylko podejdą oni do krawędzi jezdni.

- Nie oznacza to, że w ogóle nie przepuszczam pieszych. Robię to wtedy, gdy jestem pewien, że nic im zagraża. Ta zasada sprawdziła się wielokrotnie - mówi czytelnik.

Ze zdaniem naszego czytelnika nie zgadzają się instruktorzy. - Każdy kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożności. Ponadto kultura jazdy nakazuje zwolnić przed przejściem i ustąpić pieszemu. Kierowcy zapominają, że nie powinni dominować nad pieszym. Tym bardziej, że po wyjściu z auta też są pieszymi - mówi Dariusz Tarnowski, właściciel trójmiejskiej szkoły nauki jazdy Vektra.

Także policjanci uważają, że pan Sebastian nieco nagina rzeczywistość, bowiem każdy może zatrzymać się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszego.

- W tej sytuacji kierowca, który jedzie sąsiednim pasem w tym samym kierunku, obowiązany jest zatrzymać się przed przejściem dla pieszych po to, by umożliwić osobom pokonanie jezdni. Inaczej narazi się na 500-złotowy mandat i 10 punktów karnych. Jeśli potrąci pieszego sprawa trafia do sądu - mówi sierż. sztab. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Ale nie zawsze jest winny tylko kierowca. Instruktorzy nauki jazdy podkreślają, że także piesi nie zawsze dbają o swoje bezpieczeństwo. Chodzą po ulicy w słuchawkach, utrudniających usłyszenie auta, lub w kapturze, który mocno ogranicza pole widzenia. To także potęguje liczbę potrąceń. - Kierowcy pokonując każde kolejne przejście powinni o tym pamiętać - mówi Dariusz Tarnowski.

Miejsca

Opinie (419) 3 zablokowane

  • Chamstwo polskich szoferów jest powszechnie znane w Europie

    Karać mandatami po min. 1000 zeta, punkty karne walić równo, za spowodowanie wypadku w którym zostaną ranni piesi - dożywotnio zabierać prawko

    • 0 5

  • Coś w tym jest

    Niestety kiedyś przez moją uprzejmość ojciec z paroletnim dzieckiem o mało nie stracili życia, bo pani w astrze jadąca z naprzeciwka nie raczyła nawet zwolnić przed przejściem, gdyż była zajęta rozmową przez telefon. Od tego czasu zatrzymuje się przed przejściem tylko jak mam pewność, że pieszemu nie zagrozi ktoś jadący drugim pasem. Przy okazji uwaga dla wszelakich asów wyskakujących zza autobusów i tramwajów a także, Ironmanów w wieku +65 itp. Choćbym nie wiem jak wolno jechał i "zachowywał szczególną ostrożność" to jeżeli ktoś wejdzie mi przed samą maske , to przy obecnej pogodzie (mokro, ślisko itp) nie mam szans się zatrzymać. Ani piesi ani kierowcy nie są zwolnieni z myślenia. Bądźmy dla siebie uprzejmi i kulturalni, a to już będzie coś.

    • 8 1

  • widzisz pasy zwolnij !!!! (2)

    co z tego że na egzaminie wszystko wiedzą jak potem olewanie i nie wprowadzanie tego w życie? pieszy ma pierwszeństwo a KAŻDY kierowca powinien jego przepuścic

    • 6 1

    • może i proste

      ale pomyśl czasem że samochód w miejscu nie stanie, a Ty możesz zginąć jak się z nim spotkasz.

      • 3 0

    • czasami ich po prostu nie widac

      np. w polowie jaskowej doliny w okolicy autohandlu - ciemno, deszcz, auta oslepiaja z naprzeciwka, pasy wytarte i przystanek autobusowy - ostatnio zobaczylem pieszego jak go mijalem - najgorzej jest gdy jest korek z przeciwnej strony i auta tocza sie 30 km/h - pieszy przebiega miedzy autami i wyskakuje na 2 pasie tuz przed twoja maska

      • 2 0

  • podatki też nie płacić ?

    ob rząd lub samorządy wydadzą je głupio ?

    • 1 0

  • Mnie doświadczenie nauczyło zerknąć jeszcze

    w lusterko na sytuację za sobą, zanim zatrzymam się by przepuścić pieszego.

    Nic pieszemu po tym że wszedł przepuszczony na pasy, jeśli zaraz kilka samochodów zatrzyma się... na nim.
    Tymczasem pieszemu jest łatwiej doczekać do luki w ciągach samochodów, niż zatrzymać się choćby przykładowej ciężarówce.

    • 5 0

  • A teraz bezmózgowcy nauczcie się na pamięć. (6)

    Art. 14. Zabrania się:
    1) wchodzenia na jezdnię:
    a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
    b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
    2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
    3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
    4) przebiegania przez jezdnię;
    5) chodzenia po torowisku;
    6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
    7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

    • 23 10

    • Ty również się naucz (5)

      Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

      2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

      3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

      1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

      2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

      (...)

      • 8 3

      • A teraz coś dla Ciebie Ewo. (3)

        Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
        2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
        3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
        4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

        • 4 3

        • Te przepisy są mi znane (2)

          - nie trzeba było ich cytować specjalnie dla mnie. :->

          Zresztą skoro już koniecznie chcesz cytować tyle fragmentów PORD, to nie zapominaj, że art. 11 ma jeszcze podpunkt:

          ----
          5. Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
          ----

          Swoją drogą, nie musisz specjalnie cytować całego rozdziału II z PORD (został Ci jeszcze, jak widzę, artykuł 12). Proponuję jednak trzymać się treści artykułu, czyli problemu wpuszczania (bądź nie) pieszego na przejście dla pieszych przez jadący samochód. I tego dotyczył ten kawałek, który podałam wyżej.

          • 2 0

          • "na przejściu", a nie bezpośrednio przed nim... (1)

            • 0 0

            • przeczytaj uważniej

              "Kierującemu pojazdem zabrania się: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim" -- tam jest słowo "i".

              • 0 0

      • I jeszcze jeden cytat:

        Cytat:
        Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
        2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
        3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
        4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
        5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
        6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
        7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
        8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

        • 4 0

  • składnia Macieju (2)

    "W tym roku zginęły w ten sposób już dwie osoby, w tym jedna - 80 letni mężczyzna - w środę, 30 stycznia." zajęcia z pisania tekstu się kłaniają

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 5 0

    • A co jest nie w porządku z tym zdaniem?

      • 0 0

    • A startowałam na stanowisko do trojmiasto.pl na asystentkę redakcji. Niestety nie zostałam zaproszona na rozmowę...

      • 0 0

  • poczeba radaróf na przejściach , pieszym też należy sprawdzać szybkość poruszania się !

    wpoić zasade ;- wolniej chodzisz ,szybciej możesz zostać potracony ! Tak jezd u nas za Uralem!

    • 0 1

  • Wpuszczanie na jezdnie pieszych do oznaka slabosci. (1)

    Nigdy tego nie robie. Nie narzekam tez na brak kobiet.

    • 2 5

    • pewnie masz parę sióstr

      i kuzynek?

      • 2 0

  • Nie zgadzam się z panem Sebastianem

    Czasem zatrzymuję się przed przejściem, żeby wpuścić pieszego. Z reguły jest tak, że auta, które jadą lewym pasem, widząc, co robię, też się zatrzymują. Jeśli nie, to cóż - piesi potrafią wchodząc na przejście dalej się rozglądać, czy ktoś tam na drugim pasie nie pędzi. A jeśli jeden pędzi, to już drugi się zatrzyma. Tylko trzeba im dać dobry przykład. Zachęcam do spróbowania - to działa!

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Wystawa amerykańskich aut zabytkowych "Made in USA 2"

zlot

Ogólnopolski Zlot Mercedesów Rumia 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Którą z wymienionych linii autobusowych dojedziemy do Rumi?

 

Najczęściej czytane