• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: redukowanie punktów to ratunek dla normalnych kierowców

Marcin
3 września 2023, godz. 06:00 
Opinie (176)
Aktualnie dużo łatwiej o przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Dlatego redukcja punktów może być ratunkiem. Aktualnie dużo łatwiej o przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Dlatego redukcja punktów może być ratunkiem.

Po środowej publikacji artykułu na temat przywrócenia kursów redukujących punkty karne zgłosił się do nas jeden z czytelników, który przedstawił swój punkt widzenia w tej sprawie. Jego zdaniem możliwość redukowania punktów, która zostanie przywrócona prawdopodobnie we wrześniu, to dobre rozwiązanie.Ile powinien kosztować kurs redukujący punkty karne?

Poniżej prezentujemy list czytelnika, pana Marcina z Gdańska.

O wpadkę bardzo łatwoUważam, że przywrócenie możliwości zmniejszenia liczby punktów karnych na swoim koncie to bardzo dobry ruch. I nie mam tu na myśli piratów drogowych, a kierowców... pechowców. To osoby, których styl jazdy jest raczej spokojny, ale przytrafiła im się wpadka. A jak dobrze wiemy, o taką wpadkę po zaostrzeniu kar dla kierowców [od 17 września 2022 r. - przyp. red.] nietrudno.

Kursy dla zwykłych kierowców, nie dla piratówJakiś czas temu opublikowaliście artykuł o kompilacjach wykroczeń, przez które w mgnieniu oka można przekroczyć próg 24 punktów karnych.

Załóżmy, że Kowalski, który nie dostał mandatu od wielu lat, jedzie wypełnioną samochodami dwupasmową drogą, lewym pasem, bez szaleństw, ale nieco szybciej niż auta na prawym pasie. Pech chciał, że wyprzedził (a w zasadzie minął) jeden z pojazdów na przejściu dla pieszych. Nie było w tym żadnego zagrożenia dla pieszych, bo nikt w okolicach pasów nie stał. Policja jednak wychwyciła wykroczenia, a pan Kowalski otrzymał 15 punktów karnych na swoje konto. Do pełni nieszczęścia brakuje 10 punktów karnych.

Powrót kursów redukujących liczbę punktów karnych. Ogromne zainteresowanie Powrót kursów redukujących liczbę punktów karnych. Ogromne zainteresowanie

Innego dnia ten sam pan Kowalski zapomniał się i rozmawiał przez telefon komórkowy, prowadząc auto. Kolejny raz dość pechowo zauważyli to funkcjonariusze, którzy nałożyli na kierowcę aż 12 punktów karnych. W sumie Kowalski w niedługim czasie zgromadził aż 27 punktów karnych i pożegnał się z prawem jazdy. Czy nie jest to zbyt surowa kara?

12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało? 12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało?

Dla tych kierowców to ratunekKurs redukujący punkty karne ma powrócić we wrześniu. Kurs redukujący punkty karne ma powrócić we wrześniu.
I właśnie dla takich osób, jak Kowalski, kurs redukujący punkty karne jest ratunkiem. Bo po pierwszym przewinieniu "za 15 punktów" mogą zredukować liczbę "oczek" i spać spokojnie.

Obawiam się jednak, że na tego typu kursach i tak będziemy spotykać głównie recydywistów, z których większość ma na swoim koncie utratę prawa jazdy. Co mogłoby ich skłonić do większej refleksji za "kółkiem" i szacunku do swojego prawa jazdy? Chyba tylko bardzo wysoka cena kursu. I może limity w odbywaniu takich kursów?

Ceny kursówUważam, że cena kursu powinna być adekwatna do redukującego podejścia kierowcy. Jeśli pirat drogowy redukuje sobie punkty co pół roku - to nie powinien płacić takiej samej stawki, jak wspomniany Kowalski, który na kursie pojawił się pierwszy raz i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zdarzy mu się być na nim drugi raz.

Dlatego PORD powinien ustalić cenę pierwszego kursu redukującego punktu, a każdy kolejny powinien być zdecydowanie droższy. Co do samej ceny kursu - moim zdaniem należy ustalić wysoką cenę, bo zaraz z redukowania punktów zrobi nam się masówka. Powiedzmy 2 tys. zł za taki kurs. Myślę, że taka kwota może skutecznie przemówić do rozsądku kierowcom, którzy lubią łamać przepisy.
Marcin

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Lexus?

 

Najczęściej czytane