• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: rowerzyści nigdy nie mieli pierwszeństwa przed wjazdem na przejście

Rafał
22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Nie milkną echa zamieszania dotyczącego pierwszeństwa rowerzystów. Nie milkną echa zamieszania dotyczącego pierwszeństwa rowerzystów.

Pierwszeństwo rowerzystów na przejazdach, które rzekomo miało zostać odebrane rowerzystom przez resort infrastruktury - to temat, który sprawił, że całkiem niedawno w sieci zawrzało. Okazuje się jednak, że nic nie zostało rowerzystom odebrane, bo nigdy tego pierwszeństwa nie mieli - w tej sprawie napisał do nas czytelnik.



Czy zachowujesz ostrożność, wjeżdżając rowerem na oznaczone przejazdy rowerowe?

Poniżej prezentujemy artykuł czytelnika - pana Rafała z Gdańska.

Kto ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym - samochód czy rower?



Przypomnijmy, że przed zmianą rozporządzenia w kwestii znaków i sygnałów drogowych kierowca pojazdu, zbliżając się do przejazdu rowerowego, był obowiązany zmniejszyć prędkość tak, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzysty czy grupy rowerzystów znajdujących się na przejeździe bądź na niego wjeżdżających.

W myśl przepisów ustawowych kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu rowerowego, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rower, hulajnogę elektryczną czy urządzenie transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym - co mówią przepisy?



Pierwszeństwo rowerzystów. Spór o przepisy

Dziennik Ustaw z 11 maja 2022:

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (...) Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Dla porównania - Dziennik Ustaw z 12 marca 2021:

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.


Zdaje się, że nawet rzecznik Ministerstwa Infrastruktury wyjaśnił, że zarówno obecnie, jak i przed zmianą przepisów, rowerzyści nie mieli pierwszeństwa podczas wjeżdżania na przejazd rowerowy. Zatem do żadnej zmiany w tej kwestii dojść nie mogło.

Samochód kontra rower na przejeździe rowerowym



Ja, jako kierowca samochodu, chciałbym tylko skierować pewną prośbę do rowerzystów. Pamiętajcie, że kierujący samochodem nie zawsze jest w stanie was zauważyć, ma pewne ograniczenia w postaci słupków karoserii. Dlatego zanim "na pewniaka" wjedziecie na przejazd rowerowy - zwolnijcie i zachowajcie ostrożność. W starciu z samochodem rower ma niewielkie szanse. Jazda w ciemno, bez patrzenia, bo w końcu "mam pierwszeństwo", to duży błąd.

Oczywiście zachowanie ostrożności przed przejazdem rowerowym tyczy się również kierowców. Nie jesteśmy świętymi krowami. Wszyscy uczestnicy ruchu powinni podchodzić do siebie z szacunkiem, a może wypadków byłoby mniej.
Rafał

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (465) ponad 20 zablokowanych

  • Pani, a rowerzyści to nie święci (7)

    Poruszam się samochodem i rowerem. Uważam, że każdy kto porusza się po drodze powinien mieć sprawny pojazd, a patrząc na "powiatowych" rowerzystów mam wątpliwości czy tak jest. Dlatego uważam, że powinny być obowiązkowe przeglądy stanu technicznego rowerów, tak jak samochodów i innych jednośladów (jeśli chcą jeździć po ulicy) Dodatkowo często się zdarza, że rowerzyści nie używają drogi rowerowej tylko jeżdżą chodnikami albo drogami. Nie daj Boziu zwrócić uwagę, zaraz awantura. Rowerzyści na ulicy nie mają odblasków, często nie mają kasków. Jako pieszy mam zastrzeżenie do kultury rowerzystów, którzy praktycznie nigdy nie ustępują pieszym na przejściach na ulicach i ścieżkach rowerowych (chociaż w zeszłym tygodniu raz doznałem szoku, bo rowerzysta się zatrzymał bo chciałem przejść przez zebrę na ścieżce). Uciekają z miejsca spowodowania wypadku z udziałem pieszego, prowadzących dosyć często do uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Dlatego uważam, że powinni mieć ubezpieczenie OC i "numerek" na rowerze. Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i nie widzę powodu, dla którego nie miał by być objęty regulacjami tego typu: ubezpieczenie, przeglądy stanu technicznego, rejestracja pojazdu.

    • 14 8

    • nie widzę powodu, dla którego nie miał by być objęty regulacjami tego typu: ubezpieczenie, przeglądy stanu technicznego,

      Powodu nie ma, bo nie ma to sensu. No, ale tego tez nie widzisz.

      • 6 0

    • Rower może jechać jezdnią, gdy DDR nie prowadzi w kierunku, w którym porusza się rowerzysta

      Wystarczy by DDR był po drugiej stronie i rower może legalnie jechać jezdnią. PS. Po co zwracasz uwagę? Szukasz awantury to ją znajdujesz. Nie jesteś żadnym szeryfem. Egzekwowanie prawa to nie twoja sprawa.

      • 5 0

    • Jak żądasz równości

      to proponuje również równość w obrażeniach.
      małe zdarzeniem w samochodzie niech kończy się połamaniem nóg jak by sie skończyło u pieszego czy rowerzysty

      • 2 0

    • Znowu te głupie pomysły, że rowerzyści mają mieć takie same ograniczenia jak samochody

      1. Przegląd techniczny dotyczy tylko pojazdów, które w razie awarii zwykle stwarzają duże zagrożenie
      2. OC dotyczy tylko pojazdów, które w razie spowodowania wypadku zwykle powodują duże szkody finansowe lub osobowe
      3. OC nie ma nic wspólnego z ucieczką z miejsca wypadku - dotyczy zarówno rowerzystów jak i kierowców
      4. Kask ma taki sam wpływ na zaistnienie wypadku, jak zapinanie pasów w samochodzie
      5. Odblaski nie mają znaczenia gdy rowerzysta ma sprawne światła - identycznie jak w przypadku samochodu
      6. Kierowcy też nie ustępują pieszym na przejściach

      • 3 0

    • (2)

      Widzę, że cykliści się obruszyli. Kochani, z punktu widzenia pieszego, to mi ganc pomada czy mam złamaną rękę przez rower, samochód czy motor, z tą różnicą, że samochód i motor ma rejestrację i może ktoś ją zapamięta jak delikwent ucieknie. Przegląd techniczny - w samochodzie i rowerze nie robię dla prawa tylko własnego bezpieczeństwa, a OC - no jak się spowoduje szkodę, to można odpowiadać z wolnej ręki (samemu opłacać koszty leczenie i odszkodowanie). Kaski, odblaski i światełka i inne pierdoły - no pewnie że nie potrzebne, proponuję jeszcze pomalować rower na czarno, na czarno się ubrać i pedałować po 21.00 po ulicach, no kto zabroni. Najbardziej mnie bawi "kierowcy też nie ustępują na przejściach" - a kacapy strzelają do ludzi - to tobie też wolno?

      • 1 1

      • Powiedz mi biedny cymbale w którym kraju rejestruje się rowery w którym kraju robi się wymagane urzędowo przeglądy techniczne rowerów przestań się ośmieszać człowieku z własnego doświadczenia wiem że stan techniczny większości rowerów jest tysiąc razy lepszy niż większości samochodów mających kilkanaście czy ponad 20 lat z prostej cymbale przyczyny. Rower jest prostym pojazdem którego mechanizm bezpieczeństwa opiera się jedynie na hamulcach i może oponach. Cała reszta nie ma znaczenia. Nie ma tu sworzni tulei drążków łączników i masy elementów schowanych pod karoserią zatem tu nie ma czego przeglądać i jeszcze może płacić za to?

        • 0 0

      • Kask cymbale to taki gadżet który besmozgowcy uważają za receptę na bezpieczeństwo to mit obrażenia głowy są bardzo rzadkie to samo ta kamizelka itp bzdury

        • 0 1

  • Przykład: jadę samochodem, wzdłuż ulicy jest ścieżka rowerowa, (2)

    jadę wolno, ograniczenie do 30. W prawym lusterku widzę rowerzystę, jedzie ścieżką, po drodze mija kilka przejść dla pieszych. Jak zrównał się ze mną, jakiś metr przed przejściem, wjechał mi przed maskę. Nie potrąciłem go, ale się przewrócił. Wysiadam, a facet w krzyk, że miał pierwszeństwo, że powinienem...nie wiem co, chyba przed każdym przejściem poczekać, aż przejedzie, bo a nóż zdecyduje się w tym miejscu przejechać prze ulicę. Zaproponowałem gościowi wezwanie policji i przedstawienie nagrania z kamerek (mam przednią i tylną). Zrezygnował z dochodzenia swoich "praw".

    • 13 7

    • Tak właśnie rozumieja przepisy rowerzyści... zjeżdzając na przejazd z ścieżki rowerowej przede wszystkim ma obowiązek zasygnalizować taki manewr a nie widzę zeby tak rowerzyści robili. Po drugie według i nowych i starych przepisów wjeżdzając na takie przejście ze ścieżki rowerowej ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa jadącemu samochodowi a oni wpadają prosto ze ścieżki na przejazd nie zważając na przepisy.... ale krzyczeć to potrafią najgłosniej!

      • 1 3

    • pytanie czy rozróżniasz przejście od przejazdu dla rowerów to raz
      dwa miał pierwszeństwo wjeżdżając na przejazd bo był ... z prawej strony. poza tym był już na przejeździe to już w ogóle.

      • 4 2

  • Bzdura

    święte krowy jeżdżą jakby miały pierwszeństwo zawsze i wszędzie....sam nie raz skasowałem prawie kogoś na przejściu pomimo zielonego światła.

    • 8 5

  • A czytelnik zapomniał o art. 27 ust 1a ?? no większość sytuacji gdzie są przejazdy to te wzdłuż głównej drogi (11)

    Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

    • 49 9

    • (7)

      Oczywiście, że jak samochód skręca w poprzeczną to musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu, ale to jest wyjątek od reguły.
      Reguła jest taka, że gdy samochód jedzie prosto i rower jedzie prosto (tak jak było np. na Piramowicza przed odwróceniem ruchu które mocno wydłużyło korki) to rower nie ma pierwszeństwa póki nie wjedzie na przejazd rowerowy.

      • 4 9

      • Na Piramowicza znak D-6a stał nieprawidłowo

        Ciągłość jezdni przerwana - samochód przejeżdża przez drogę rowerową

        • 6 0

      • nie mieszaj

        Wyjeżdżając z Piramowicza, skręcałeś w Zwycięstwa. Zakaz blokowania przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych..., przez wielu kierowców bywa ignorowany. Nie możesz wjechać w ulicę z pierwszeństwem, bo nadjeżdżają samochody, nie zatrzymuj się na przejściu lub przejeździe tylko poczekaj przed.

        • 7 0

      • ma rower pierwszeństwo! znak A-7 czy B-20 zobowiązuje kierowce do ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście wjeżdżającego na przejazd

        • 5 0

      • takie pytanie.... (3)

        Jak jest skrzyżowanie dróg i jedna jest DDR (drogą dla rowerów) to już nie obowiązuje zasada prawej ręki ?

        • 2 0

        • Gdyby DDR była drogą na takiej samej zasadzie, co ta, po której poruszają się samochody, to może i tak. Widziałeś kiedyś znak opisujący pierwszeństwo z uwzględnieniem skrzyżowania z DDR? Bo ja nie. Więc jak dla mnie nie obowiązuje tu zasada prawej ręki.

          • 1 2

        • (1)

          Nie, bo DDR nie jest na równi z drogą. Wtedy nie jest to skrzyżowanie, tylko przejazd rowerowy. I tutaj obowiązuje prosta zasada - jedziesz rowerem i zbliżasz się do przejazdu - ustępujesz samochodom, a jak już wjeżdżasz, to wtedy masz pierwszeństwo. Więc nie dzwoń z daleka i nie kop w auto, które wjechało już na przejazd wcześniej w celu zmiany kierunku jazdy.

          • 0 3

          • Bzdura do potęgi. jak samochód ma na jezdni to i rower ddr też ma.
            DDR jest równa jezdni bo jest częścią tej samej drogi publicznej co jezdnia!

            Jak masz znak A-7 ustąp pierwszeństwa to masz obowiązek ustąpić wszystkim, a nie tylko tym na jezdni.

            • 2 0

    • nie zapomniał, tylko świadomie pominął, tak jak robią to niektórzy kierowcy na codzień

      i minusujący twój komentarz

      • 10 0

    • Nie o te sytuacje chodziło

      Ta jest oczywista, skręcasz w prawo, oni jadą prosto.

      • 2 0

    • mnie zastanawia zapis "ustąpić pierwszeństwa(...) znajdującym się na przejeździe"

      to nie jest oksymoron?

      • 5 1

  • Najgorsze zachowanie rowerzystow to..

    ...przekonanie o tym, ze jak jada sciezka rowerowa z predkoscia 40 km/h, wszyscy musza im zejsc z drogi. Otoz nie, jak jest przejscie dla pieszych na sciezce to pierwszenstwo ma pieszy. Np. Wyremontowana Kwiatkowskiego. Zapitalaja na potege z gory, zwrocisz uwage, to drze jape.

    • 10 7

  • Dlaczego Trójmiasto publikuje takie amatorskie interpretacje prawa? (1)

    Czy jak napiszę artykuł, w którym udowodnię że ziemia jest płaska to też go opublikujecie?

    • 18 4

    • bo im pasuje ta interpretacja

      Szymcio Zięba się cieszy, zaraz wróci do tematu PIramowicza

      • 10 0

  • Ostatecznie to rowerzysta decyduje czy będzie kolizja

    - skręcając w prawo szczególnie gdy ścieżka rowerowa jest blisko sklejona z jezdnią to zachowuję ostrożność, ale stojąc mniej więcej 45 stopni w stosunku do ścieżki jestem w stanie objąć wzrokiem tylko kilkanaście metrów ścieżki (ze względu na konstrukcję samochodu)

    - zawsze delikatnie zwalniam i spoglądam czy kierowca skręcający w prawo jest w stanie mnie zauważyć - mam 100% ogląd sytuacji - nie ma takiej opcji, żebym doprowadził do kolizji będąc rowerzystą

    • 8 3

  • Zauważę pieszego czekającego przy przejściu (3)

    Jadącego szybko roweru na pewno nie. Powinni zsiadac z roweru i przeprowadzać jeżeli nie ma świateł.

    • 12 13

    • Więc jak są światła to zauważysz szybkiego rowerzystę a jak nie ma to nie? (1)

      • 0 2

      • wiesz do czego tłuku służy sygnalizacja na przejściach lub skrzzowaniach?

        Bo nie do świecenia

        • 0 4

    • A szybko jadące samochody zauważasz?

      Czy też nie?

      • 2 1

  • hulajnogi i rowery elektryczne powinny mieć osobne ścieżki albo jeździć ulicą

    bo takie pojazdy jeżdżą bardzo szybko i nawet ja jadąc rowerem po ścieżce "dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerów" obawiam się kolizji, kiedy ktoś na hulajnodze lub rowerze elektrycznym wyprzedza mnie na żyletkę

    • 7 4

  • czy wyrażenie ustąpić pierwszeństwa nie oznacza że rowerzysta na pierwszeństwo?

    • 9 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku został założony Automobilklub Morski?

 

Najczęściej czytane