• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile wypadków spowodowali pijani kierowcy?

mJ
18 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali ponad 2 tys. wypadków. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne statystyki będą gorsze. W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali ponad 2 tys. wypadków. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne statystyki będą gorsze.

W ubiegłym roku na terenie całego kraju policja zatrzymała prawie 105 tys. nietrzeźwych kierowców. 176 z nich spowodowało wypadki na Pomorzu - zginęło w nich 16 osób. Jak będą wyglądać te niechlubne statystki na koniec 2019 roku? Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali 60 tys. pijanych kierowców.



W tym roku jeszcze więcej kierowców na "podwójnym gazie"?



Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek prowadzić auto pod wpływem alkoholu?

W 2018 roku na polskich drogach kierowcy pod wpływem alkoholu doprowadzili do 2,1 tys. wypadków, a to około 7 proc. wszystkich tego rodzaju zdarzeń drogowych. W 65 proc. przypadków nietrzeźwi sprawcy prowadzili samochód osobowy. Tak wynika z raportu przedstawionego przez policjantów z Komendy Głównej Policji.

W województwie pomorskim pijani kierowcy spowodowali 176 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 207 zostało rannych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach łódzkim i śląskim - po 318 (liczba zabitych to odpowiednio - 30 i 26).

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że statystyki na koniec 2019 roku mogą być gorsze niż w roku ubiegłym. Policja informuje, że do tej pory zatrzymała ok. 60 tys. kierowców "na podwójnym gazie". A to oznacza, że trend spadkowy z ostatnich lat mocno zahamował. W całym 2018 roku funkcjonariusze zatrzymali 104,6 tys. osób - prowadzących w stanie po użyciu (od 0,2 do 0,5 promila) i nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila).

Za wyrządzone szkody zapłacą pijani kierowcy



- Rocznie trafia do nas kilkaset zgłoszeń dotyczących kolizji i wypadków, których sprawca nie był trzeźwy. Jeśli kierowcy wsiadają za kierownicę po alkoholu, muszą liczyć się z tym, iż będą płacili ze swoich pieniędzy za szkody wyrządzone na zdrowiu i mieniu poszkodowanych. Niezależnie od tego, czy mieli wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy nie - wyjaśnia Damian Andruszkiewicz z Compensa TU S.A.
Jak duży rachunek za szkodę spowodowaną pod wpływem alkoholu może otrzymać sprawca? Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju szkody i okoliczności, ale niekiedy są to zawrotne sumy. Jeśli nie zapłaci, ubezpieczyciel skieruje sprawę do sądu albo podejmie inne działania egzekucyjne, prowadzące do odzyskania należnych mu pieniędzy.

- Na całkowitą sumę odszkodowania, a więc i roszczenia wobec pijanego sprawcy, składa się wiele czynników. Kwota należna poszkodowanemu za uszkodzone mienie może zostać powiększona o wartość szkód osobowych, zadośćuczynienie za doznane cierpienie, zwroty kosztów leczenia i rehabilitacji, jak również przyznane i wypłacone w związku z wypadkiem renty - i to zarówno poszkodowanym, jak i ich rodzinom. W skrajnych przypadkach sumy roszczeń mogą sięgnąć dosłownie milionowych kwot - zakończył.
mJ

Opinie (65) 7 zablokowanych

  • No tak

    Policja zatrzymała 105 000 pijanych kierowców, a jak wyglądają statystyki tych zatrzymań ? Czy wliczani są w to również rowerzyści ? Ilu z zatrzymanych miało poziom alkoholu np 0,5 promila ? Ilu 1 promil itd ? Czy do statystyki są wliczani obcokrajowcy ? Bo jak popatrzyć statystycznie, to ja z moim kotem mam trzy nogi.
    Chodzi przecież o to, żeby na poważnie zająć się tematem, a nie robić histerię. Przecież zależy nam na bezpieczeństwie na drogach, a czy rajdy samochodowe Aleją Grunwaldzką, w których "startują" sami trzeźwi nie są zagrożeniem ?
    Bo ja bym wolała spotkać "pijanego" kierowcę z 0,3 promila jadącego 60km/h niż trzeźwego jadącego 150km/h Grunwaldzką

    • 2 0

  • Trzeźwi kierowcy spowodowali o wiele więcej wypadków

    i nic się o tym nie mówi. Zmowa milczenia?

    • 3 0

  • Nie chlac na kolkiem, a dryndziarze powinni dawac znizke dla naje*anych kierowcow ktorzy zrezygnowali z fury

    • 0 0

  • ci co robia glownie wypadki to pewnie ludzie zalani ale kortyzolem i adrenalina...

    • 1 0

  • Kim jest mJ - Autor/ka tekstu ?

    • 1 0

  • a jaki % tych pijanych to policjanci po i na sluzbie

    tego zapewne sie nigdy nie dowiemy lapka raczke myje a kolega koledze sprawe tuszuje

    • 2 0

  • Uwaga

    Uwaga na radiowozy. Ostatnio mój znajomy miał kolizję z radiowozem z jego winy. Nic poważnego. Przyjechali przyjął mandat i się zaczęło. Policjanci położyli się do szpitala. Uwaga uszkodzona ramka tablicy i zarysowane zderzak. Nie wiadomo o co chodzi A no wiadomo wypadek w pracy i 100% płatne. Tak leżeli że nagle przychodzi pismo że to był wypadek i sprawa do sądu. I wyrok bo chłop się już przyznał bo wziął mandat. Kolega powiedział że slyszal jak był przesłuchiwany że ten Policjant co siedział obok kierowcy w radiowozie powiedzmy Kowalski to nawet jak się ktoś oprze o radiowóz to na zwolnieniu. Ludzie nie brać mandatów niech sąd zbada sprawę.

    • 5 0

  • 7%, a tylko połowa z tego to kierowcy na gazie czyli 4% wszystkich wypadków to "pijacy"!

    Tak więc ta sprawa to zasłona dymna na nieudolność policji. "pijani" stanowią marginalne zagrożenie, ale zawsze przy statystykach wypadków podaje się ile zabrano praw jazdy "po pijaku". Zagrożenie to nadmierna prędkość i chamstwo na drodze, nieliczenie się z innymi i traktowanie jazdy jako wyścigu. Potrzebne są kosztowne mandaty, radary i policja na drogach a nie alkomaty.

    • 6 2

  • Należy mówić wprost, że są to pijaki i pijaczki za kierownicami aut.

    • 0 0

  • Gdzie jest gorzej?

    W Europie zdarzeń drogowych pod wpływem alkoholu jest 25% w Polsce 7%. O czym to świadczy? Weźmy pod uwagę, że większość państw w Europie zachodniej to 0,5 promila (Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa(0,4), Luksemburg, Łotwa, Malta (0,8), Niemcy, Portugalia, Słowenia, Wielka Brytania(0,8) Szkocja, Włochy. (*nie dotyczy kierowców do lat 3 i zawodowych - tam jest inaczej) ) dopuszczalna zawartość alkoholu u nas 0,2. Natomiast mamy największą śmiertelność w wypadkach w całej Europie. Może jakieś wnioski z tego wynikają???

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zadebiutowały trolejbusy Solaris Trollino 18?

 

Najczęściej czytane