• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak postrzegamy kiepskich kierowców? "Baba za kierownicą" to już przeszłość?

mJ
1 lutego 2024, godz. 06:00 
Opinie (221)
Jak jeździ współczesny słaby kierowca? Jak jeździ współczesny słaby kierowca?

"To na pewno baba za kierownicą" albo "na 100 proc. dziadek w kapeluszu taki numer wykręcił" - zdaje się, że te teksty wciąż są modne wśród polskich kierowców. Ale czy nadal są aktualne? A może to już tylko stereotypowe powiedzenia? Zastanówmy się, jaki styl jazdy ma współczesny... kiepski kierowca?



Czy często dostrzegaz słabszych kierowców?

"Baba za kierownicą" to przeszłość



Zazwyczaj, gdy ktoś popełnił jakiś błąd na drodze, winę w ciemno przypisywało się "babie" albo "dziadkowi z Tico". Bo tak było najłatwiej. Dziś widzimy na drogach zdecydowanie więcej kobiet za kierownicą, a wiele z nich jeździ bardzo dobrze. Więc to stereotypowe powiedzenie można włożyć między bajki. Odnośnie do starszych panów - tutaj sytuacja jest podobna. Oczywiście wciąż zdarzają się słabsi kierowcy i to niezależnie od grupy wiekowej.

Jaki styl ma współczesny słaby kierowca?



Co robi dzisiejszy słaby kierowca na drodze? Jakie błędy popełnia, irytując przy tym innych kierowców?

Przede wszystkim nie ma wyczucia na drodze, nie wie, kiedy jechać lewym pasem, a kiedy z niego zjechać, aby ustąpić przejazd jadącym nieco szybciej. Jest z reguły "zawalidrogą".

Często hamuje bez przyczyny, a w zasadzie muska stopą pedał hamulca, powodując zapalanie czerwonych świateł z tyłu auta. Przez to zaburza płynną jazdę wszystkich jadących za nim. Nie wiadomo dlaczego, ale często - zamiast przyspieszyć - lubi hamować zaraz po zmianie pasa.


Na światłach bywa mocno spóźniony. To często pokłosie "zaczytania" w smartfonie albo po prostu rozkojarzenia. A gdy rusza, to zazwyczaj robi to w ślimaczym tempie.

Bywa też nadgorliwie uprzejmy, a klasycznym tego przykładem jest wręcz gwałtowne hamowanie, aby "wpuścić" inny samochód przed siebie. Oczywiście za nim nie ma korka, jedzie co najwyżej jedno, może dwa auta.

Jazda takiego kierowcy jest bojaźliwa, szarpana, niepewna. Bywa niebezpieczna dla innych kierowców.

I co ciekawe, ten powyższy obraz kiepskiego kierowcy dziś raczej częściej pasuje do młodego mężczyzny niż stereotypowej "baby za kółkiem".

Kiedy powiedzieć sobie "dość"?



Na koniec wróćmy do tematu seniorów za "kółkiem". Wielu doświadczonych kierowców w wieku powyżej 70 lat - wciąż bardzo dobrze radzi sobie na drogach. Oczywiście w tej grupie wiekowej nie brakuje nieco zagubionych kierowców. Refleks, wzrok już niestety nie te.

Czy seniorzy za Czy seniorzy za "kółkiem" powinni przechodzić dodatkowe testy sprawnościowe?

Kiedy starszy kierowca powinien powiedzieć sobie... wystarczy? Albo czy kierowcy powyżej pewnego wieku powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie, aby móc kontynuować swoją karierię kierowcy? To temat trudny, powracający jak bumerang. Zachęcamy do dyskusji.

Czytelnik: jak można wjechać pod prąd na ekspresówce? Czytelnik: jak można wjechać pod prąd na ekspresówce?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (221)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Type R to sportowa odmiana:

 

Najczęściej czytane