• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy seniorzy za "kółkiem" powinni przechodzić dodatkowe testy sprawnościowe?

mJ
23 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy starsi kierowcy powinni na nowo zdawać egzamin na prawo jazdy? Czy starsi kierowcy powinni na nowo zdawać egzamin na prawo jazdy?

Kilka dni temu ogólnopolskie media obiegła wiadomość o potrąceniu 10-letniej dziewczynki na pasach przez 92-letniego kierowcę. Sprawcą okazał się przedsiębiorca i były rajdowiec - Sobiesław Zasada. Przy tej okazji warto po raz kolejny poruszyć temat uprawnień do prowadzenia pojazdów przez starsze osoby.



Czy seniorzy powinni (powyżej 75. roku życia) ponownie przechodzić dodatkowe testy sprawnościowe?

Wydłużony czas reakcji, słabszy wzrok i słuch, a do tego długa lista codziennie zażywanych leków - to bolączki osób w podeszłym wieku, które z całą pewnością mają niemały wpływ na prowadzenie pojazdów przez seniorów. Osoby starsze za "kółkiem" - to temat trudny i delikatny, który powraca jak mantra. I tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy senior powinien zamienić fotel kierowcy na miejsce pasażera.

Wielokrotnie podejmowaliśmy tę kwestię, ale wciąż nic się w tym temacie nie zmienia. W tym artykule wprost zadajemy pytanie: czy seniorzy powinni przechodzić dodatkowe testy sprawnościowe?

Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego jest na "nie".

Moim zdaniem żaden incydent nie buduje reguły. Niestety, codziennie dochodzi do wypadków drogowych, czy to z udziałem pieszych, czy rowerzystów. Powodują je kierowcy w każdym przedziale wiekowym. W związku z tym nie uważam, żeby jakakolwiek grupa wiekowa np. 70+ miałaby być kierowana na ponowny egzamin na prawo jazdy czy dodatkowe testy sprawnościowe. Zarówno umiejętności, jak i predyspozycje, są indywidualne i nie zawsze zależą od wieku kierowcy - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku.

Senior za kierownicą. Kiedy powinien powiedzieć "dość"?



Dodatkowe testy sprawnościowe - jak mogłyby wyglądać?



Jak mógłby wyglądać ponowny egzamin weryfikujący umiejętności starszego kierowcy? Jak mógłby wyglądać ponowny egzamin weryfikujący umiejętności starszego kierowcy?
Pomysł testów sprawnościowych dla seniorów zasygnalizował nasz czytelnik. Trzeba przyznać, że jest dość kontrowersyjny. Jak mogłoby to wyglądać w praktyce?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należałoby ustalić granicę, od której człowiek staje się seniorem. Powiedzmy, że to 70-75 lat. Taka osoba z automatu kierowana byłaby na badania lekarskie, a następnie na krótki test pod okiem egzaminatora Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego . Wszystko po to, aby potwierdzić, że mimo wieku z jego umiejętnościami prowadzenia pojazdu jest wszystko w jak najlepszym porządku.

Dodam tylko, że kiedy byłem instruktorem nauki jazdy uczyłem pewnego pana w wieku powyżej 60. roku życia. Było to dość dawno, ale z tego co pamiętam, mężczyzna zdał egzamin państwowy za drugim razem, a za kierownicą zachowywał się bardzo rozważnie - dodaje Nowak.

A może częstsze badania?



Może zamiast kolejnego egzaminu dla osób starszych warto rozważyć efektywniejszy i regularny program badań lekarskich dla takich kierowców?

Dla porównania, zawodowi kierowcy po raz pierwszy przechodzą badania lekarskie jeszcze przed uzyskaniem uprawnień. To od nich zależy, czy dany kierowca może zajmować się przewożeniem osób i towarów zawodowo. Podczas takich badań sprawdzane są m.in. wzrok, słuch, koordynacja ruchowa i równowaga, kondycja, a także badania psychologiczne. Kierowca zawodowy musi przechodzić takie badania regularnie - do 60. roku życia co pięć lat, a po "sześćdziesiątce" raz na 30 miesięcy.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (179)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

W sezonie 2020 kino samochodowe przy Gdynia Arena mogło pomieścić:

 

Najczęściej czytane