• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto będzie jeździł Obwodnicą Metropolitalną?

Michał Jelionek
27 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (239)
Trwa budowa Obwodnicy Metropolitalnej. To fragment trasy, który będzie prowadzić z Lublewa Gdańskiego do Żukowa. Trwa budowa Obwodnicy Metropolitalnej. To fragment trasy, który będzie prowadzić z Lublewa Gdańskiego do Żukowa.

Wielu kierowców nie może się doczekać ukończenia budowy Obwodnicy MetropolitalnejMapka, bo liczy, że ta odciąży bardzo duży ruch pojazdów na Obwodnicy Trójmiasta. Czy rzeczywiście zmiany będą odczuwalne dla zmotoryzowanych podróżujących "ekspresówką" na odcinku Gdańsk - Gdynia?Przypomnijmy, że budowa wartej ponad 1,5 mld zł Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej podzielona jest na dwa zadania.

  • Chwaszczyno (bez węzła) - Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km, wykonawca: Budimex, wartość: 715,2 mln zł
  • Żukowo (z węzłem) - Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km, wykonawca: Mirbud i Kobylarnia, wartość: 826,5 mln zł

Zasadnicze pytanie brzmi, kto będzie korzystał z oddanej do użytku (planowo w 2025 r.), ponad 32-kilometrowej Obwodnicy Metropolitalnej?

Nowa Obwodnica Metropolitalna będzie mierzyć ponad 32 km. Nowa Obwodnica Metropolitalna będzie mierzyć ponad 32 km.

W jakim stopniu Obwodnica Metropolitalna odciąży ruch na Obwodnicy Trójmiasta?

Jadąc od strony autostrady A1 w kierunku Gdyni wjazd na nową "ekspresówkę" będzie możliwy na węźle Gdańsk PołudnieMapka. Końcowy fragment Obwodnicy Metropolitalnej połączy się z Trasą Kaszubską w ChwaszczynieMapka.

Z pewnością większość kierowców będzie kontynuować podróż Trasą Kaszubską za zachód i północ Polski, natomiast część z nich skieruje się do centrum Gdyni.

Bez wątpienia Obwodnica Metropolitalna będzie świetnym rozwiązaniem dla kierowców ciężarówek, którzy podróżując na zachód, ominą duży ruch na Obwodnicy Trójmiasta. Niewykluczone, że z nowej drogi ekspresowej skorzystają także kierowcy ciężarówek zmierzających do portu w Gdyni, którzy nie będą chcieli zaryzykować utknięcia w korku na Obwodnicy Trójmiasta.

I tak naprawdę wystarczy kilkadziesiąt ciężarówek na godzinę, które pojadą "metropolitalną", aby w jakimś stopniu odciążyć ruch na trójmiejskiej obwodnicy.

SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE, JAK PRZEBIEGAĆ BĘDZIE OBWODNICA METROPOLITALNA

Postępy na budowie Obwodnicy Metropolitalnej.

Zapewne z Obwodnicy Metropolitalnej korzystać będą także kierowcy aut osobowych - zarówno ci miejscowi, jak i przyjezdni. Nowa "ekspresówka" będzie świetną alternatywą dla osób kierujących się z Gdańska do Gdyni, np. gdy zakorkuje się Obwodnica Trójmiasta.

Ile nadrobimy kilometrów, jadąc z Gdańska do Gdyni Obwodnicą Metropolitalną? Nowa trasa od węzła Gdańsk Południe do Chwaszczyna mierzy nieco ponad 32 km (aby dojechać do Karwin, należy doliczyć 3,5 km Trasy Kaszubskiej). Natomiast podróżując standardowo Obwodnicą Trójmiasta z węzła Gdańsk Południe do KarwinMapka przejedziemy niespełna 23 km. Różnica to ok, 10 km. Jaka będzie różnica czasowa? Przekonamy się w praktyce.

Wykonawcy Obwodnicy Metropolitalnej chcą wydłużyć czas budowy Wykonawcy Obwodnicy Metropolitalnej chcą wydłużyć czas budowy
Blokuje budowę Obw. Metropolitalnej, bo nie dostał odszkodowania za ziemię Blokuje budowę Obw. Metropolitalnej, bo nie dostał odszkodowania za ziemię

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (239)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Drywa to trójmiejski przedstawiciel marki:

 

Najczęściej czytane