• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na parking tej galerii handlowej "elektrykiem" już nie wjedziesz

mJ
19 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (369)

Widok tabliczki z przekreślonym symbolem LPG przy wjeździe na parking podziemny już nikogo nie dziwi. Teraz niektórzy zarządcy budynków idą o krok dalej i wprowadzają zakazy wjazdu dla pojazdów elektrycznych. Na taki zakaz natknęliśmy się przy wjeździe do galerii handlowej MadisonMapka.Czy pojazdy elektryczne powinny mieć zakaz wjazdu na parkingi podziemne?

Plusów z posiadania auta elektrycznego jest całkiem sporo. To przede wszystkim dopłaty do zakupu, darmowe parkowanie w płatnej strefie czy legalne poruszanie się po buspasach. Żeby nie było tak kolorowo - pojawiają się już pierwsze ograniczenia. A te wynikają z obaw przed... pożarami.

W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się o problematycznych pożarach samochodów elektrycznych. Duża w tym "zasługa" elektrycznego Mercedesa, który spłonął nieopodal Trójmiasta, a akcja strażaków trwała łącznie 21 godzin (przez kilkanaście godzin studzono baterię). Zamieszanie wokół pożarów aut elektrycznych sprawia, że coraz więcej zarządców budynków decyduje się na wprowadzenie w życie zakazu wjazdu "elektryków" do hal podziemnych.

Czytelnik: pożary aut elektrycznych niepokoją, bo palą się... nowe auta Czytelnik: pożary aut elektrycznych niepokoją, bo palą się... nowe auta
Na ten dość odważny ruch zdecydowała się spółka TFG Asset Management, która w Trójmieście zarządza Madison Park i Cube Office Park. W obu obiektach wprowadzono zakaz wjazdu do hal garażowych aut elektrycznych.

W Madisonie przed wjazdem na parking podziemny widnieje tablica z zakazami dla aut zasilanych elektrycznie i autogazem, natomiast wewnątrz zawieszono regulamin, w którym można przeczytać m.in. "z parkingu nie mogą korzystać użytkownicy samochodów wyposażonych w instalację LPG oraz zasilanych silnikiem elektrycznym".

Regulamin parking w Madisonie Regulamin parking w Madisonie
To dmuchanie na zimne. Gdyby doszło do pożaru auta elektrycznego na podziemnym parkingu galerii Madison - jego ugaszenie byłoby bardzo trudną operacją.

Decyzję o wprowadzeniu ograniczenia z korzystania z parkingu podziemnego Madison Park dla aut zasilanych silnikiem elektrycznym wprowadziliśmy na podstawie opinii naszego doradcy do spraw pożarowych z Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku samozapłonu lub awarii silnika czy rozszczelnienia akumulatora, standardowych procedur przewidzianych dla tradycyjnych silników spalinowych nie można tutaj zastosować. Płonący "elektryk" wymaga innego podejścia. Nasz obiekt wyposażony jest w wodną instalację gaśniczą, która jest niewystarczająca do gaszenia pożarów pojazdów elektrycznych. Parking podziemny znajduje się bezpośrednio pod galerią i każde potencjalne zaprószenie ognia wywołane samozapłonem baterii trakcyjnej w pojeździe elektrycznym może spowodować zniszczenie instalacji, a następnie trwałe uszkodzenie konstrukcji budynku. Naszym celem przy wprowadzeniu tego przepisu jest wyłącznie ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa tysiącom osób, które każdego dnia odwiedzają to miejsce - wyjaśnia Dawid Cielesz, zarządca obiektu Madison Park.
Czy strażacy potrafią gasić auta elektryczne? Czy strażacy potrafią gasić auta elektryczne? Faktem jest, że liczba aut elektrycznych z każdym rokiem rośnie i trend ten z pewnością się utrzyma. Zdajemy sobie sprawę, że przypadków samozapłonów jest wciąż niewiele, ale i procent posiadaczy takich aut w stosunku do aut spalinowych także jest wciąż bardzo mały. Nie posiadamy na ten moment skutecznych systemów gaszenia tego typu pożarów w przestrzeniach parkingów podziemnych, stąd decyzja o wprowadzeniu ograniczenia z korzystania takich pojazdów z podziemnego parkingu. Nie jest ona odosobniona, gdyż coraz więcej obiektów w całej Polsce, zarówno tych komercyjnych oraz użyteczności publicznej, jak i mieszkaniowych, wprowadzają tego typu ograniczenia - dodaje.
Z naszych informacji wynika, że jest to pierwsza galeria handlowa w Trójmieście, której zarządcy zdecydowali się wprowadzić zakaz.

Warto przy tym dodać, że oficjalnie w polskim prawie nie istnieją zakazy wjazdu wyłącznie dla aut zasilanych LPG czy "elektryków".

Pożar elektrycznego Mustanga na stacji paliw Pożar elektrycznego Mustanga na stacji paliw
08:44 20 LIPCA 23

Brak możliwości wjazdu autem elektrycznym (99 opinii)

Zarządca CH Madison prowadzi dyskryminacje pojazdów elektrycznych .
Tak sie wspiera ekologiczne samochody w Gdańsku ?
Powodem ma być szuria szerząca kłamstwa o tym że te auta magicznie wybuchają.Opary trujących spalin w podziemiach parkingu to jest w porządku?
uważam że wszyscy szanujący się aktywiści klimatyczni powinni się tym problemem zająć.
Zarządca CH Madison prowadzi dyskryminacje pojazdów elektrycznych .
Tak sie wspiera ekologiczne samochody w Gdańsku ?
Powodem ma być szuria szerząca kłamstwa o tym że te auta magicznie wybuchają.Opary trujących spalin w podziemiach parkingu to jest w porządku?
uważam że wszyscy szanujący się aktywiści klimatyczni powinni się tym problemem zająć.
Zobacz więcej
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (369)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

BMW i3 to samochód z napędem:

 

Najczęściej czytane