• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie warto spieszyć się z wymianą opon

mJ
6 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Z wymianą opon warto poczekać na ustabilizowanie się pogody. Z wymianą opon warto poczekać na ustabilizowanie się pogody.

W ostatnich tygodniach kreski na termometrach szybowały coraz wyżej i wydawało się, że na dobre zawitała do nas wiosna. Coś jednak jest w powiedzeniu "kwiecień plecień", a najlepszym tego dowodem jest aktualna pogoda w Trójmieście. Dlatego nie warto spieszyć się z wymianą opon na letnie.



Czy wymieniłe(a)ś już w swoim aucie opony na letnie?

Każdorazowo w tekstach związanych ze zmianą opon niczym mantrę powtarza się o zasadzie "7 stopni". Otóż gdy temperatury jesienią systematycznie spadają poniżej 7 stopni Celsjusza - powinno się zmienić ogumienie na zimowe. Oczywiście ta umowna granica działa także w drugą stronę. Wiosną, gdy robi się cieplej i temperatury utrzymują się powyżej tej wartości - warto pomyśleć o zmianie ogumienia na letnie. Nie jedźmy od razu do najbliższego wulkanizatora. Pozwólmy ustabilizować się kapryśnej pogodzie.

Dla wielu osób zasada "7 stopni" to chwyt marketingowy. Nie do końca tak jest, bo przecież z punktu widzenia producentów opon - bardziej opłacalna i łatwiejsza byłaby produkcja tylko jednego rodzaju ogumienia. W ten sposób koncerny oponiarskie zredukowałyby koszty produkcji, a sam zysk byłby większy. Kierowcy jeżdżący przez cały rok na jednych i tych samych oponach ze względu na ich zużycie musieliby odwiedzać sklepy oponiarskie równie często jak w przypadku dwóch kompletów. Zatem zasada "7 stopni" nie jest mitem.

Wulkanizacja w Trójmieście



Śnieżyca na Witominie. 5 kwietnia 2021 r.

Dlaczego akurat 7 stopni Celsjusza? Według ekspertów poniżej tej temperatury opony letnie z racji swojej charakterystyki i składu mieszanki gumowej zaczynają tracić swe właściwości. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, 7 stopni Celsjusza to granica umowna, a najlepszym tego dowodem jest aktualna pogoda w Trójmieście. Wydawało się, że wiosna zawitała do nas na dobre, a tymczasem zaskoczyły nas... kwietniowe opady śniegu. Z pewnością nie brakuje kierowców, którzy już wymienili opony na letnie.

Co warto wiedzieć o oponach? Rodzaje, oznaczenia i dobór do felgi



Nie warto spieszyć się ze zmianą opon. Nawet jeśli temperatury za dnia utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza, to często noce bywają bardzo chłodne i zdarzają się poranne przymrozki. Warto z wymianą ogumienia poczekać na ustabilizowanie się aury. Zaleca się, aby do maja z wymianą wstrzymali się kierowcy, którym zdarza się jeździć w nocy lub nad ranem.



Czytaj także: Wiosenne porządki w aucie. O co warto zadbać po zimie?

mJ

Opinie (209) 4 zablokowane

  • Zmiana opon ??

    Przestałem nabierać się na ten chwyt marketingowy od paru lat kupuje całoroczne klasy premium i mam spokój i zimą latem i w deszczu .

    • 1 2

  • Wybór jest prosty

    Jeden komplet całorocznych kosztuje tyle co po komplecie zimówek i letnich. Nawet jak różnice nie są wielkie to każdy widział ostatnią zime. Jedyny minus dwóch kompletów jaki widzę, to pakowanie się do auta z alufelgami dwa razy w roku. Stalówki chyba nie rozwiązują sprawy bo ważą tyle samo co alusy.

    • 0 0

  • wielosezon (1)

    Nikt nie twierdzi że wielosezon jest lepszy na śniegu niż zimówka, tylko że klimat się zmienił tak, że śniegu i mrozu mamy w ciągu całego roku może tydzień, może dwa. Bieganie na zmianę opon 2 razy do roku po prostu nie ma już sensu, to nie są te zimy. Poza tym jadąc przepisowo po mieście i przepisowo, normalnie bez napiętej gumy w gaciach na trasie, nie wiem gdzie ten wielosezon będzie gorszy. Jak komuś ciśnie żyłka i sunie 120 po gminnych drogach to obawiam się że tam raczej opony mózgowe są do wymiany a nie te w samochodzie.

    • 1 1

    • w pewnym sensie masz rację

      aczkolwiek w tym roku śnieg leżał dużo dłużej. Z przerwami ze dwa miesiące. Niemniej to co chcę napisać to że kilka razy zatęskniłem za dobrą zimówką z tego powodu że spod domu nie mogłem ruszyć na wielosezonie. Podczas gdy autem mojej żony na kilkuletnim Nokianie dało się bez problemu. Mimo że to Gdańsk, to mamy tu drogę gruntową słabo odśnieżaną. Akurat ja mam miejsce na składowanie dodatkowego kompletu kół, a przebiegi które robię wymuszają na mnie zmianę co 5 lat opon więc nie muszę iść na kompromis. Jak bym robił dychę rocznie to bym się nie zastanawiał i jeździł cały czas na zimówkach albo wielosezonie.

      • 0 1

  • opony zimowe (1)

    te jakie proponowane są w Polsce nie muszą być stosowane gdyż praktycznie nie maja wpływu
    na polepszenie jazdy samochodem. jedynie w przypadku gdy na drodze leży śnieg to tak
    oczywiście gdy nie jest ubity.opony zimowe to powinny być stosowane takie jak np. w Norwegii
    gdyż tamte opony działają skutecznie na drogach śliskich, pokrytych ubitym śniegiem, czy lodem.

    • 2 2

    • opony..

      ... zimowe czyli opony z kolcami inne nie działają i nie są bezpieczne

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w herbie Peugeota?

 

Najczęściej czytane