• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od 14 marca pijani kierowcy stracą swoje auta. Czy to nie za surowa kara?

mJ
11 marca 2024, godz. 06:00 
Opinie (426)
14.03.24 w życie wchodzą bardzo surowe przepisy dla pijanych kierowców. 14.03.24 w życie wchodzą bardzo surowe przepisy dla pijanych kierowców.

W czwartek, 14 marca, w życie wejdą długo zapowiadane rewolucyjne przepisy dla kierowców. Od tego dnia pijanym kierowcom będą konfiskowane samochody. Za ile promili straci się własne auto? I czy to nie za surowa kara?Czy pijanym kierowcom powinno się zabierać auta?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 2,5 tys. zł. Natomiast w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila) - od 5 do 60 tys. zł. Niezależnie od liczby promili kierowca otrzyma także 15 punktów karnych, a to maksymalna możliwa liczba punktów karnych za pojedyncze zdarzenie.

Teraz kary dla wielu kierowców wsiadających "za kółko" po kieliszku będą jeszcze bardziej surowe. Pytanie, czy nie za surowe? Bo wiele aut, które codziennie mijamy na naszych drogach kosztuje po kilkaset tysięcy złotych.

Na podwójnym gazie - kto straci pojazd?14 marca 2024 r. w życie wchodzą przepisy o konfiskacie samochodu nietrzeźwym kierowcom. Swoje pojazdy stracą osoby, które będą prowadzić pojazd (samochód, motocykl), mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.

Pojazd obligatoryjnie stracą również pijani kierowcy, którzy spowodują kolizję czy wypadek. I tutaj do przepadku auta lub motocykla wystarczy 1 promil alkoholu we krwi.Sąd będzie mógł orzec konfiskatę pojazdu również w przypadku pijanych kierowców, którzy spowodowali kolizję lub wypadek, mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu.

O przepadek nie muszą się martwić rowerzyści i osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych.

Co z pożyczonym autem?A co jeśli pojazd, który prowadził pijany kierowca, był pożyczony albo kierujący prowadził pojazd służbowy?

W pierwszej sytuacji zostanie zasądzony przepadek równowartości samochodu, natomiast w drugiej - auto służbowe nie zostanie odebrane firmie, w której pracuje pijany kierowca. Taka osoba będzie musiała zapłacić karę w wysokości od 5 do 60 tys. zł, która zostanie wpłacona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

"Prowadzisz auto po alkoholu? Powinieneś siedzieć za kratkami" Konfiskata auta pijanego kierowcy. Co z leasingiem samochodu? Konfiskata auta pijanego kierowcy. Co z leasingiem samochodu?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (426)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się cykl imprez, dedykowany posiadaczom sportowych modeli Porsche?

 

Najczęściej czytane