• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od kiedy fotelik samochodowy przodem do kierunku jazdy?

mJ
16 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej. Zmiana kierunku jazdy dziecka w foteliku powinna nastąpić jak najpóźniej.

Dziecko przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy - z pewnością wielu rodziców zastanawia się, do jakiego wieku ich mały pasażer powinien tak podróżować w foteliku samochodowym. Eksperci nie mają wątpliwości - jak najdłużej się da, bo to najbezpieczniejsze ustawienie.



Do jakiego wieku przewoziłe(a)ś swoje dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z obowiązującym przepisami tylko w przypadku najmniejszych dzieci (0-13 kg) fotelik powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy samochodu. Dziś eksperci coraz częściej i głośniej mówią jednak o przewożeniu tyłem (foteliki RWF) nie tylko niemowląt, ale także starszych dzieci. Mówi się nawet o 4-5 roku życia. Swego czasu pojawiły się informacje o planach Komisji Europejskiej, która w celu poprawy bezpieczeństwa w ciągu najbliższych ośmiu lat chciałaby wprowadzić obowiązek przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - jak najdłużej



Im dłużej dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy - tym bezpieczniej. Aktualne badania wskazują, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest do pięciu razy bezpieczniejsza w porównaniu z jazdą przodem do kierunku jazdy. Dlatego producenci oferują wiele "drugich" fotelików umożliwiających przewóz dziecka tyłem do kierunku jazdy. Takie foteliki umożliwią transport dziecka tyłem do kierunku jazdy nawet do 4. roku życia - wyjaśnia Piotr Chabowski, ekspert ds. fotelików i wózków w Akpol Baby Gdańsk.
Do kiedy dziecko w foteliku? Do kiedy dziecko w foteliku?

Są rodzice, którzy zdecydowanie zbyt szybko decydują się na przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy, bo nawet w 8. miesiącu życia ich maleństwa. To spory błąd. A pamiętajmy, że jazda tyłem jest dla dziecka najbezpieczniejsza. Specjalistyczne testy potwierdzają, że foteliki RWF efektywniej chronią maluchy, a podróżowanie tyłem jest o wiele bezpieczniejsze niż w przypadku fotelika ustawionego przodem do kierunku jazdy (FWF). W tej pozycji maluch podczas wypadku jest mniej narażony na złamanie kręgosłupa, a także urazy szyi i głowy. Z reguły rodzicie podejmują decyzję o zmianie kierunku jazdy w momencie wymiany pierwszego fotelika na drugi (zazwyczaj w przedziale wagowym 9-18 kg, do około 4. roku życia).

Dla przykładu kojarzeni z wysokimi standardami bezpieczeństwa Szwedzi od wielu lat rekomendują przewożenie dzieci tyłem tak długo, jak to możliwe. Podczas wypadku działanie siły rozłożone jest na całą powierzchnię pleców malucha, zabezpieczając tym samym przed poważnymi uszkodzeniami ciała. W momencie gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, przy uderzeniu szyja i głowa dziecka gwałtownie dociskane są do klatki piersiowej, a następnie z równie dużą siłą wracają do pierwotnej pozycji. To wszystko zwiększa ryzyko poważnych urazów.

Pierwszy fotelik dla dziecka - kiedy wymienić go na większy?



Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Przynajmniej 15 miesięcy jazdy tyłem do kierunku jazdy



Dzisiejsze zalecenia mówią, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15. miesiąca życia. Pierwszy fotelik powinien być używany do momentu, kiedy głowa dziecka nie przerośnie górnego rantu konstrukcji. Bardzo dobrze, jeżeli następny fotel umożliwi przewożenie dziecka nadal tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby nie przewozić przodem do kierunku jazdy dzieci, które nie chodzą jeszcze samodzielnie, ponieważ ich kręgosłup - szczególnie odcinek szyjny - nie jest odpowiednio rozwinięty, aby wytrzymać niekorzystne siły spowodowane choćby gwałtownym hamowaniem auta - dodaje Chabowski.
Powyższe słowa potwierdza ekspert z innego gdańskiego sklepu.

Dokładnie tak. Co najmniej do 15. miesiąca życia dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy, a zaleca się nawet, aby podróżowało w ten sposób do 4-5 roku życia lub tak długo, jak to możliwe. Statystyki pokazują, że w przypadku kolizji dochodzi do mniejszych skutków ubocznych, gdy dziecko podróżuje w foteliku tyłem do kierunku jazdy. W związku z tym zalecamy jak najdłuższą jazdę tyłem - mówi Karolina Komorowska ze sklepu BoboWózki Gdańsk.

Foteliki samochodowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Fotelik przodem do kierunku jazdy - dlaczego rodzice decydują się na zmianę?



Rodzice decydują się na zmianę ustawienia fotelika do kierunku jazdy z kilku powodów.

Są maluchy, które cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego też rodzice chcą jak najszybciej zmienić model fotelika na montowany przodem do kierunku jazdy. Innym powodem jest szybszy rozwój pociechy. Są dzieci większe i cięższe, rosnące znacznie szybciej od swoich rówieśników. W pewnym momencie, zazwyczaj ok. 9. miesiąca życia, zaczyna brakować im miejsca w pierwszym, dość ciasnym nosidełku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup fotelika z możliwością jazdy zarówno przodem, jak i tyłem (RWF/FF). Mogą to być foteliki tzw. obrotowe, pozwalające w dowolnej chwili na zmianę kierunku.

Wielu rodziców decyduje się na zmianę kierunku fotelika z wygody, zarówno maleństwa, jak i swojej. Uważają, że podróżowanie przodem jest bardziej komfortowe z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia i tego, co dzieje się przed autem. Są też rodzice, którzy uważają, że szybsze przekręcenie fotelika przodem do kierunku jazdy sprawi, że ich dziecko lepiej będzie się rozwijać.

Oczywiście decyzja o zmianie ustawienia kierunku jazdy fotelika jest indywidualną decyzją rodziców. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pociech.


7 sierpnia doszło do tragicznego wypadku pod Elblągiem, w którym zginęły cztery osoby. W jednym z aut jechało rodzeństwo w wieku - 4 lat i 18 miesięcy. Niestety, starsze dziecko nie przeżyło fatalnego wypadku, a młodsze wyszło ze zdarzenia bez szwanku. Starszy chłopiec podróżował w foteliku przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu za kierowcą. Natomiast dziewczynka jechała w foteliku tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniem za pasażerem.
mJ

Miejsca

Opinie (97) 1 zablokowana

  • Nie tylko kierunek jazdy jest problemem (2)

    Przeraża mnie bezmyślność rodziców wożących dzieci w fotelikach z marketów, z luźno zapiętymi pasami albo całkiem bez pasów. Nie są też wytłumaczeniem ceny fotelików bo w kieszeni każdy z tych rodziców nosi telefon wart X razy więcej niż kosztuje najtańszy porządny fotelik. Jeżeli ktoś ceni bardziej własne gadżety od zdrowia i życia swoich dzieci to jest to straszne.

    • 12 2

    • Taaaak to juz szczyt szczytow wsadzic dziecko do fotelika nie zapinajac pasow. Raz jechalam z kolezanka I jej synem. Po 20 zatrzymaniu by go zapiela Bo ciagle sie odpinal I zaczynal lazic po aucie - sfochowana kolezanka do mnie,ze go stresuje Tymi pasami I on zapinac nie lubi. Na co ja - w takim razie dalej nie jedziemy. Srodek lasu. Grudzien. Grubo po 22:00. Sfochowana zapiela go I pilnowala. Od tamtej pory sie nie odezwala :)

      • 4 1

    • Ta, z miejsca gdzie mieszkam widzę skrzyżowanie dość ruchliwych ulic (biorąc pod uwagę okolice, w jakiej mieszkam). Niespecjalnie się przyglądając codziennie dzieci "spacerują" po samochodzie jak rodzic prowadzi, wystaja z szyberdachów lub nawet są przewożone motocyklem bez kasków itp osprzętu!

      • 1 0

  • Podobno jest taka jedna rzecz, która działa nawet lepiej na bezpieczeństwo niż drogi fotelik (1)

    Trzeba nie za@%^ %$ć.

    • 2 6

    • przecież nie jestem jedynym uczestnikiem ruchu. Co z tego że ja nie za@%^ %$m skoro połowa kierowców wokół mnie już tak. I tacy właśnie kierowcy stwarzają zagrożenie dla mnie i dzieci które przewożę.

      • 6 0

  • (2)

    Powinna być opcja: nie korzystam z fotelika :-D

    • 2 4

    • Dokladnie,ja swojego dzieciaka woze taczką a w samochodzie to w bagazniku na nocniku (1)

      • 2 0

      • Eee... To jeszcze komfortowe warunki. Ja to bym przywiazal za nogi i wlókł za samochodem :-D

        • 0 0

  • Najdelikatniej mówiąc - przesada (3)

    Czemu niby RWF jest takie bezpieczne? Przy uderzeniu przodem - tak, przy boku - zero różnicy, ale jak Ci ktoś w tył wjedzie to znowu 5 razy gorzej. To teraz sobie odpowiedz na bardzo ważne pytanie: umiesz jeździć, czy nie? Umiesz się opanować i jeździć wolniej i po prostu w nic nie przywalić? Montuj przodem i ciesz się z pokazywania dziecku gniazd bocianów i wspólnego podróżowania. Nie umiesz? To najlepiej zostaw dziecko w domu, ale jak już musisz to montuj tyłem, z tyłu. Montowanie fotelika tyłem jest jasną deklaracją: bardziej ufam, że nikt we mnie nie wjedzie niż w to, że sam(a) w nic nie przydzwonię. Tyle.

    • 5 14

    • sorry, same bzdury (1)

      Po pierwsze: RWF będzie chronił lepiej również przy uderzeniach bocznych. Są to foteliki o wiele bardziej zabudowane, mające więcej elementów chroniących głowę od boku. Po drugie, przy uderzeniu w tył RWF wcale nie chronią gorzej niż foteliki ustawione przodem! Większość uderzeń w tył ma miejsce kiedy stoimy w korku albo poruszamy się z małą prędkością. Musiałbyś jeździć na wstecznym z 50km/h (ten który w Ciebie hipotetycznie uderzy też z podobną prędkością), aby można było powiedzieć że RWF jest mniej bezpieczny przy uderzeniach w tył.
      Po trzecie: nie jestem jedynym uczestnikiem ruchu. Co z tego, że ja jeżdżę bezpiecznie i przepisowo, skoro pełno jest klaunów przekraczających (znacznie!) prędkość albo wyprzedzających na trzeciego? Nie da się takich osób uniknąć, a jedyny sposób aby zminimalizować skutki zderzenia z takim kierowcą jest wsadzania dzieciaków do RWF-ów najdłużej jak to możliwe.
      Po czwarte i ostatnie: zazdroszczę grzecznych dzieci :D Dla większości rodziców podróż z dzieciakami to zło konieczne (niezależnie od tego czy jadę w RWF czy przodem), więc ciężko mi się odnieść do Twojej rzekomej "radości podróżowania" z dziećmi.

      • 6 3

      • Bzdurami komentujesz rzeczywistość

        RWF = Rear Way Facing. I tyle, koniec. Mam takie foteliki, bo małe dzieci (niemowlaki) woziłem tyłem, obracają się do przodu (GB). Normalne foteliki oferują taką samą ochronę, chyba, że porównasz fotelik RWF za 2000 z wyrobem fotelikopodobnym z marketu. Chronią tak samo.
        I kompletna nieprawda, że RWF chroni tak samo w przypadku uderzenia z tyłu. Fizyka się kłania, bezwładność itp. I jak jeszcze raz usłyszę "obaj jechali 50kmh to razem 100kmh" to mnie krew zaleje i każę oddawać świadectwa ze szkoły. Prędkość w wypadku czołowym się nie dodaje, na Teutatesa, nie twórzcie energii z niczego.
        I co z tego, że ludzie jeżdżą jak głąby? No jeżdżą. ty fotelikiem RWF zmniejszasz jedynie ryzyko urazu w przypadku uderzenia przodem. Twoim przodem. Nie w bok przez głąba, nie w tył, nie w róg, nie kurde z góry - przodem.
        I jak zaczniesz traktować dzieci jak małych ludzi, a nie zwierzęta hodowlane i wozić jak normalnych ludzi, tak żeby coś widzieli innego niż fotel i słyszeli po wyjęciu kolan z uszu to może Twoje też polubią jeździć ;)

        • 4 5

    • nie jest to przesada bo zderzenia czołowe mają dużo większą siłę

      niż jak ktoś ci da klapsa. Oczywiście jak ci da to dziecko jest gorzej chronione ale biorąc pod uwagę poziom istotności czyli prawdopodobieństwo połączone z prędkością to fotelik RWF jest po prostu bezpieczniejszy.

      • 1 0

  • Wiadomo tyłem najbezpieczniej

    Sam prowadząc auto siadam tyłem do kierunku jazdy.

    • 10 1

  • Dziecko 2,5 roku fotelik obrotowy (2)

    Nie da się jeździć tyłem bo ma kolana pod brodą.

    • 3 5

    • (1)

      wow, to masz solidnego dzieciaka! Ile w wieku 2,5 lat ma wzrostu? 125cm? Albo to albo za mały fotelik. Moje dzieciaki do 5 roku życia jeździły w RWF-ach nie mając nóg pod kolanami.

      • 2 2

      • Przecież to bardziej zależy od samochodu i profilu siedziska niż wzrostu dziecka

        • 2 0

  • Każdy odnosi się do wagi dziecka przy wyborze fotelika, ale ważny jest też wzrost....

    • 2 0

  • (1)

    Do jakiego wieku przewoziłe(a)ś swoje dziecko tyłem do kierunku jazdy?

    Nigdy nie przewoziłem dziecka tyłem do kierunku jazdy.
    Od urodzenia zawsze przodem. Już ma 7 lat.

    • 4 8

    • albo troll albo niezły brak wyobraźni!

      Nawet w wieku niemowlęcym nie przewoziłeś tyłem?

      • 3 3

  • Odp nr 6 do ankiety:do 18 roku zycia!!

    • 3 0

  • To jest jasne jak słońce (2)

    Nie potrafię zrozumieć rodziców którzy dla pseudowygody decydują się ryzykować zdrowiem maluszka.
    Takim ludziom powinno się te dzieci odbierać, albo przynajmniej odbierać samochody.
    Niech piechotą chodzą skoro bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nich nieważne.
    A jeszcze te tłumaczenia - że jeżdżą uważnie.
    Możesz sobie jeździć najlepiej i najuważniej, ale inni kierowcy tak nie jeżdżą i może dojść do zderzenia.

    • 6 4

    • jasne że RWF są bezpieczniejsze

      ale to tobie powinni odebrać dzieci za braki w logice. Foteliki umiejscawiane przodem do kierunku jazdy też mają homologację więc twój wywód jest jakby bez sensu. Co do bezpieczeństwa się zgodzę, co do reszty to pleciesz bzdury

      • 0 0

    • W ogóle jak można wozić dzieci samochodem ?1?! To takie niebezpieczne.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Distinguished Gentleman's Ride (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Sprawdź się

Sprawdź się

Stelvio to model z oferty którego producenta?

 

Najczęściej czytane